Yaşadığı dehşete dayanamayıp intihar etmişti… Davada tüyler ürperten karar

Üniversiteli Emre Yıldır’a 9 yaşından itibaren cinsel istismarda bulunan ve intiharına sebep olan akrabası Vedat Tarhan’a 26 yıl hapis cezası verilmişti. Fakat Vedat Tarhan’ın sessiz sedasız tahliye edildiği ortaya çıktı.

featured

Emre Yıldır (23), aynı zamanda akrabası olan, bir dönem evlerinde de kalan Vedat Tarhan’ın (71) 9 yaşından sonra yıllarca nitelikli cinsel istismarına maruz kaldı. Emre yaşadıklarını bir türlü kimseye anlatamadı. Üniversite öğrenimi sonrası askere giden Emre, uğradığı istismarı, burada görevli bir komutana anlattı. Komutanın, Emre’nin ablasına durumu anlatması ile gerçek ortaya çıktı.

Yaşadıklarını annesi Hülya Oya Yıldır’a (65) “Benim hayatım zindan oldu. Sen beni dışarıdaki kurtlardan korudun ama evdeki kurttan koruyamadın anacığım” sözleri ile anlattı. Annenin ısrarı üzerine Emre, kendisine istismarda bulunan kişinin, akrabaları Vedat Tarhan olduğunu açıkladı. Anne Hülya Oya Yıldır, o an geçirdiği şoku “Saatlerce yerimden kalkamadım” sözleri ile anlattı.

20 DAKİKALIK KAYIT

Hürriyet’in haberine göre Emre, kendisine küçük yaştan itibaren dehşeti yaşatan Tarhan’a yönelik suç duyurusunda bulunma kararı aldı. Ailesiyle de bu kararını paylaşan Emre, yaşadıklarını delillendirmek için son bir kez Tarhan ile görüşmeye karar verdi. Ablalarının başka bir araçla adım adım takip ettiği Emre, otomobilinin içinde görüştüğü Tarhan’ı konuşturmaya başladı.

Emre, Vedat Tarhan’ın kendisine yönelik istismarını, yer ve zaman bilgisi vererek anlatmasını sağladı. 20 dakikaya yakın bir ses kaydı elde eden Emre, soluğu savcılıkta aldı. Tarhan hakkında suç duyurusunda bulunan Emre, soruşturmadan bir haber çıkması için aylarca bekledi. Ancak, soruşturmanın ağır ilerlemesinin de etkisi ile bunalıma giren Emre Yıldır, yaşadıklarına daha fazla dayanamayarak 29 Nisan 2019’da, ailesi ile yaşadıkları Çorlu’da bulunan aparmanın 15’inci katından atlayarak yaşamına son verdi. Emre Yıldır, geride bıraktığı notta yaşadıklarını artık kaldıramadığını belirtti. Yıldır’ın intiharı sonrası soruşturma hız kazandı, Vedat Tarhan tutuklandı.

26 YIL HAPİS CEZASI

Tarhan’ın yargılanması Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tarhan mahkemede yaptığı savunmada, Yıldır’a yönelik bir istismarının olmadığını söyledi. Ancak mahkeme, Tarhan’a, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçundan 26 yıl hapis cezası verdi. Kararda, Yıldır’ın uğradığı cinsel istismar nedeni ile ruhsal çöküntü yaşadığı kaydedildi. Mahkeme kararının temel dayanaklarından biri de Yıldır’ın intiharı öncesi Tarhan ile yaptığı görüşmenin ses kaydı oldu.

İSTİNAF ONADI

Mahkemenin kararına sanık avukatları itiraz etti. İtiraz incelemesini İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25. Ceza Dairesi ele aldı. İtiraz incelemesini geçen yıl mart ayında tamamlayan Daire, yerel mahkeme kararının yerinde olduğunu hükmetti. Karar bu kez, yapılan itiraz sonrası Yargıtay’a taşındı. Dosya Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin önüne geldi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mustafa Yıldız, 10 Ağustos 2021’de Daire’ye gönderdiği yazıda, sanık avukatlarının temyiz talebinin reddi, İstinaf Mahkemesi kararının da onanması yönünde görüş bildirdi. Ancak dosyaya bakan Daire, İstinaf Mahkemesi’nin kararını bozarak Tarhan’ın tahliye edilmesine karar verdi. 8 Mart 2022’de tahliye yazısı Tarhan’ın tutuklu bulunduğu Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi ve Tarhan tahliye edildi.

‘TÜYLER ÜRPERTEN BİR KARAR’

Yıldır Ailesi’nin avukatı Merve Uçanok, bozma ile birlikte Vedat Tarhan’a tahliye kararı verilmesini “Tüyler ürperten bir karar” sözleri ile yorumlayarak “Emre Yıldır, çocuk yaştan itibaren yaşadıklarına daha fazla dayanamayarak intihar etti. Yerel mahkeme yerinde bir karar vermişti. Bu karar istinaf aşamasından da geçti. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da ‘onama’ talepli bir tebliğname hazırladı. Her şey yolunda gidiyor derken bir de duyduk ki sanık tahliye olmuş. Hemen Daire ile temasa geçtik. Bozma kararı henüz sisteme yüklenmemiş. Ancak cezaevine giden yazıyı aldık” dedi.

‘BU HABERLE YENİDEN ÖLDÜK’

Emre Yıldır’ın annesi Oya Yıldır, Vedat Tarhan’ın tahliye haberi ile büyük üzüntü yaşadığını söyledi. Oğlunun tişörtüne sarılarak uzun süre gözyaşı döken Yıldır, “Bu haberle yeniden öldük, artık yaşamak istemiyorum. Oğlum öldü, kurtuldu. Ben de onun gibi ölmek istiyorum, başka bir şey istemiyorum, çaresizim. Oğluma diyordum; avukatlar, hakimler, savcılar var, bizi korurlar. Hep onu teselli ediyordum. Ama olmadı demek ki, bilmiyorum. Tekrar söylüyorum; adalete güveniyorum. Ne olur gereğini yapsınlar, bu adamı içeri atsınlar ve en ağır cezayı versinler. Başka bir şey istemiyorum, acımız hiç bitmedi. Bu gidişle bitmeyecek. Her gün gelip oğlumun yatağında onu okşuyorum, seviyorum. Mezarına gidiyorum, onunla konuşmaya çalışıyorum. Ama bu haberi ona nasıl vereceğim, bilmiyorum. Her gün burada bornozları var; onları kokluyorum, ‘Canım oğlum’ diyorum. Ama onu nasıl rahat ettireceğimi bilmiyorum. Çaresizim, canım oğlum, gülüşüne kurban olduğum. Güler yüzümüzü soldurdular” dedi.

‘HER GÜN ÖLÜP ÖLÜP DİRİLİYORUZ’

Emre Yıldır’ın ablası Derya Gür de tahliyeyi Vedat Tarhan’ı yolda görüp, kendilerine haber veren kişilerden öğrendiklerini belirterek, “Benzetmiş olabilirler, olamaz dedik. Çünkü resmi olarak da herhangi bir tebliğimiz, herhangi bir haberimiz yoktu. Avukatımızla beraber bunun takibini gerçekleştirdik. Maalesef ki, çok acı ki avukatımız kişinin tahliye olduğu bilgisini verdi. Avukatımız resmi olarak bir bildiri gelmediğini de iletti. Adamın nasıl dışarıya çıktığını anlayamadık. ‘Tahliye kararı’ denilen bir belge varmış. Dosya kapanmamış olmasına rağmen tahliye kararıyla bu kişi, elini kolunu sallaya sallaya dışarıda geziyor. Çok kötüyüz, her gün ölüp ölüp diriliyoruz” diye konuştu.

‘BİRÇOK KİŞİYE SES VE GÜÇ OLDUK’

Yargıtay’a giderek tahliye kararını elden aldıklarını ifade eden Gür, “Prosedürün bu şekilde işlediği, dosyanın kapanmadığını, kararın neden bozulduğuna dair bize herhangi bilgi veremeyeceklerini söylediler. Tabii ki dünya tersine de dönse, ortada bir gerçek var. Karar ne çıkarsa, çıksın. Emre’nin yakılan, yıkılan, yok edilen bir hayatı var. Bu gerçekleri kimse değiştiremeyeceği, kardeşimi kimse geri getiremeyeceği, yaşadıkları silinmeyeceği gibi bizim acımız da hiçbir zaman sönmeyecek. O yüzden her zamanki gibi adaletin aşamaları neyse avukatımızla, beraber bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bize destek olan herkese tekrardan teşekkür ediyoruz. Bu dava, bizim davamız değil. Bizim acımız evet var ama bu tür olaylarla birçok kişiye ses ve güç olduk. Hep beraber yürüyoruz. Bundan sonra da hem adalet hem de birlik anlamında bu yolda sonuna kadar yürüyeceğiz” diye konuştu.

‘AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ’

Abla Nazlı Kulaksızoğlu ise kardeşi Emre’nin en büyük isteğinin adalet olduğunu anlatarak, “Adalet önünde hesap vermesiydi. Ama o kişi; bütün sevdikleriyle, eşiyle, dostuyla, çoluğuyla, çocuğuyla güle oynaya hepsi birbirinin suratına bakıyor. Fakat biz kimsenin suratına bakamıyoruz. Emre’yi göremiyoruz. Bizi en çok zaten mahveden bu. 26 yıl hapis verildiğinde, bir nebze içimiz rahatlamıştı. ‘Adalet hiç olmazsa tecelli etti. Emre artık rahat uyuyacak’ dedik ve istinaf bizim dosyamızı onayladı. Yargıtay’dan da böyle bir kararın çıkmasını beklerken, gelen haberle yıkıldık” ifadelerini kullandı.

Vedat Tarhan’ın hangi gerekçelerle tahliye edildiğini merak ettiğini dile getiren Nazlı Kulaksızoğlu, şunları söyledi:

“Hiç olmazsa neyin ne olduğunu bilelim. Çünkü bu belirsizlik bizi daha çok mahvediyor. Tabii ki itiraz edeceğiz, peşini asla bırakmayacağız. Tekrar dava açılacak, itiraz haklarımız var. En üst mahkemelere gideceğiz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Bu davadan yılmayacağız. ‘Ben ne kadar yapmadım’ dese de deliller var, ses kaydı var. Bizim ifadelerimiz var. Emre’nin yazışmaları var. Bu adamın, bu suçu işlediği zaten ortada. Daha ne bekleniyor? Anlamış değilim artık, adalet istiyoruz.”

‘TEKRAR ADALET MÜCADELEMİZE BAŞLAYACAĞIZ’

Emre Yıldır’ın ablası Nur Aslı Kaynar da Vedat Tarhan’ın tahliye edilmesinin kendilerine çok üzdüğünü söyleyerek, “Yıllarca akrabası tarafından cinsel istismara uğrayan Emre Yıldır, Edirne’deki Ağır Ceza Mahkemesi’nden 26 yıl indirimsiz hapis cezası çıkması; beni ve ailemin birazcık içini soğutmuştu ve sevinmiştik. Emre için güneşin doğduğunu düşündük. Dosyamız istinaf mahkemesine taşındı. İstinaf mahkemesi de dosyayı onadı. Ancak birkaç gün önce Yargıtay’ın, Vedat Tarhan’ı tahliye ettiğini öğrendik. Bu konu beni ve ailemi çok yıpratmakta ve çok üzmektedir. Biliyorum; adalet tekrardan tecelli edecek. Ben ve ailem üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Emre için güneşin doğması için tekrardan adalet mücadelemize başlayacağız” dedi.

Yaşadığı dehşete dayanamayıp intihar etmişti… Davada tüyler ürperten karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!