Avatar
Barış Adıbelli

Tank koalisyonu ve Putin’in Afganistan planı

Dr. Barış Adıbelli yazdı...

featured

Haftalardır, ABD, Polonya, Almanya ve Ukrayna arasında süren tank tartışmaları nihayet sona erdi. Önce Almanya 14 adet Leopard-2 tankını Ukrayna’ya gönderme kararı aldı ardından da ABD, 31 adet Abrams M1 tanklarını Ukrayna’ya göndereceğini duyurdu.

Oysa geçtiğimiz günlerde hem Almanya hem de ABD Ukrayna’ya tank gönderme konusunda oldukça gönülsüzdüler. Aslında bu tank tartışması da Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard-2 tanklarını gönderme niyetinde olduğunu açıklamasıyla ortaya çıktı. Zira tankların üreticisi olan Almanya buna izin vermedi. Neredeyse Avrupa’nın birçok ülkesinin kullandığı Leopard-2 tanklarının bir başka ülkeye verilmesi Almanya’nın iznine bağlı.

Tank konusunda üzerindeki baskı artınca Almanya da bu baskıdan kurtulma adına topu ABD’ye atarak eğer ABD, Abrams M1 tanklarını gönderirse Almanya’nın da Leopard-2 tanklarını göndereceği formülünü ortaya attı.

Yoğun tartışmalar sonucu Çarşamba günü Almanya ve ABD tankları göndereceğini duyurdu. Almanya, aynı zamanda diğer ülkelerin Leopard-2 tanklarını göndermesine de onay verdi. Dolayısıyla, Almanya ve ABD’nin yanında Polonya, Finlandiya, Hollanda gibi Leopard-2 tanklara sahip olan ülkeler de tank gönderebilecek. Halihazırda geçen hafta İngiltere, Challenger-2 tanklarını Ukrayna’ya göndereceğini duyurmuştu.

Gelen haberlere göre Almanya bu tankları 3-4 ay içinde Ukrayna’ya gönderebileceği söyleniyor. Biden yönetimi de 400 milyon dolarlık bir fon ayırarak 31 adet Abrams M1 tanklarının üretilmesi konusunda sipariş verdi. Görüldüğü üzere bu tanklar stoktan verilmeyecek, bizzat Ukrayna adına özel üretilecek. Yani bu bir nevi Ukrayna’nın ABD’den satın aldığı tanklar olacak. Tanklar için gerekli olan para Ukrayna’ya yardım fonundan temin edildi. Böylece savaş sonrası Ukrayna bu tankların da bedelini peyderpey ödeyecek. Dolaysıyla, ABD, bu savaşa dahil olmamış olacak.

Rusya, hem Almanya’nın hem de ABD’nin tank gönderme kararını şiddetle protesto ederek açık bir provokasyon olarak nitelendirdi. Rusya, tank yardımının savaşı ve şiddeti uzatmaktan başka hiçbir işe yaramayacağını da söyledi.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki Ukrayna ve müttefikler önümüzdeki baharda Rusya’ya karşı ikinci dünya savaşından beri görülmemiş bir tank muharebesi başlatacak. Tank muharebesinin ana bel kemiği Leopard-2 tankları olacağı daha şimdiden ortaya çıkmış durumda. ABD kendi Abrams M1 tanklarının ağır ve gaz türbinli motorlara sahip olmasından ve bakım ve onarım maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı sahada çok fazla Ukrayna’nın işe yaramayacağını başından beri savunuyordu. Bu nedenle, Avrupa iklimine ve arazisine uygun görülen Leopard-2 tankları savaşta en ön sırada gideceği anlaşılıyor.

Tüm ülkelerin tank desteğiyle yaklaşık 50-60 tankla hâlihazırda 2000 muharebe tankının savaşa hazır olduğu Rusya’ya karşı bir tank muharebesi başlatmak pek de akıllıca görülmese de Batının desteği anlamında tankların gönderilmesinin sembolik bir anlamı da var. Ancak Zelenskiy müttefiklerinden 300 tank istemişti. Hülasa, bir çiçekle bahar olmaz ama her bahar bir çiçekle başlar sözüne binaen Zelenskiy de belki bunu bir başlangıç adımı olarak görecek.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki savaşın birinci yıl dönümünde her iki taraf da büyük bir taarruza hazırlanıyor. Oysa başta Türkiye olmak üzere birkaç ülke barış için büyük çaba sarf ederken tarafların yeni bir savaşa hazırlanması bu barış çabalarını da akamete uğratıyor.

PUTİN’İN AFGANİSTAN PLANI

Tüm bunlar yaşanırken İngiliz The Sun gazetesi oldukça ilginç bir iddiayı ortaya attı. Gazetenin iddiasına göre ABD’nin Afganistan’ı terk ederken bıraktığı silahlara Rusya talip oldu ve Taliban ile bu silahların alımı üzerine pazarlığa oturdu. Rusya Amerikan silahları karşılığında hem Taliban hükümetini tanıyacak hem de Taliban’a ihtiyaç duyduğu tahılı verecek.

Gazeteye göre Afganistan’da 70 milyar dolar değerinde Amerikan silahı var bunların içerisinde 55.000 zırhlı askeri araç ve 500 bin de Amerikan silah ve mühimmatı bulunuyor. Bunun yanında helikopter ve uçak da bulunuyor.

Rusya’nın bu silahları Ukrayna’da kullanacağı söyleniyor, aynı zamanda Wagner üzerinden Kuzey Kore’den de silah alındığı iddia ediliyor. İran ile drone alanındaki işbirliğinin öteki savunma alanlarında da olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yok. İran, Rusya’yı Ukrayna savaşında desteklemediğini söylüyor ancak sahadaki tespitler bunun aksini gösteriyor.

Önce gelişmiş hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya verilmesi ile ilgili tartışmalara şahit olduk şimdi de tank meselesi gündemde. Tüm bu tartışmalardan ve yaşananlardan ortaya çıkan sonuç ise şu; Ukrayna savaşını küresel silah şirketleri yönetiyor, dolayısıyla bu silah şirketlerinin ne zaman karnı doyarsa Ukrayna’daki savaş o zaman biter ve barış gelir.

Ukrayna savaşı ikinci yılında silah şirketlerinin ve paralı askerlerin savaşına dönüşme eğilimine çoktan girmiş durumda…

 

Tank koalisyonu ve Putin’in Afganistan planı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 26 Ocak 2023, 23:32

    Bence gülünç bir yorum.En önce Rusya’nın elinde savaşa hazır 2000 tank asla yok zaten var olanların ezici çoğunluğunu da geçen kış kaybetti ikincisi Rusya’nın elinde kalan tanklar da kesinlikle batınin yüksek teknoloji tanklariyla boy ölçüşemez
    Hepsi eski Sovyet tankları ve Leopar 2 tanklarının muhatabı değil
    Putin savaşı çoktan kaybetti heberi yok
    ABD nasıl Sovyetleri Afganistan’da tuzağa duşürdü ve Sovyetlerin yıkımına yol açtıysa şimdi de Rusya’yı Ukrayna’da tuzağa düşürdü.Amacı Rusya’yı dağıtmak veya askeri ekonomik ve siyasi olarak zayıflatmak yani Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ABD nın umurunda değil.ABD Rusya’nın zayıfladığına inandığı anda savaş biter hatta Ukrayna’ya tamam bu kadar yeter Doneskt ve luhansk Rusya’da kalsın diyebilir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!