Barış Doster
Barış Doster

Suriyeli sığınmacılar ve Türkiye

featured

Barış Doster yazdı…

Geçici koruma statüsündeki Suriyeli sığınmacılar sorunu, gündemdeki yerini koruyor. Ekonomiyle, hayat pahalılığı, işsizlik, yoksulluk ve eşitsizlikle birlikte, daha uzun yıllar da koruyacak. Çünkü dış politikayı, iç siyaseti, ekonomiyi, sosyolojiyi, demografiyi, iç ve dış güvenliği, hukuku, toplumsal huzuru doğrudan etkiliyor. Göç İdaresi Başkanlığı 3.4 milyon Suriyeli sığınmacı olduğunu, toplam yabancı sayısını 5 milyona yaklaştığını açıklasa da, pek çok uzman, yorumcu, gözlemci bu sayının daha fazla olduğunu, 7 milyonu aştığını belirtiyor. Türkiye’ye düzensiz, denetimsiz gelen yabancıların sayısının toplamda 13 milyonu bulduğunu ifade eden de var.

Suriyeli sığınmacılar sorunu, izlenen yanlış dış politikanın sonucu oluştu. 911 kilometre sınıra sahip olduğumuz Suriye’de, Mart 2011’de, ABD emperyalizminin kışkırtmasıyla başlayan sorun, kısa sürede tüm bölgeye yayıldı. Türkiye de, var gücüyle, ABD politikalarını destekledi. Şam’daki rejimi devirmek isteyen güçlere yardım etti. Bu yanlış politika sonucu, sadece büyük bir sığınmacı akınına muhatap olmakla kalmadı, sorunun tarafı oldu. Türkiye; gerçekçi, akılcı davranmadığı için, büyük bir yükün altına girdi, ağır bedeller ödedi. Daha da ödeyecek. Öyle ki eğer önlem alınmazsa, mevcut doğum oranıyla Suriyelilerin, 2053 yılında Türkiye’deki sayısının 35 milyonu bulacağını öngören uzmanlar var.

Suriye’de, büyük güç olarak Rusya, bölgesel güç olarak İran etkili. ABD etkisi de yüksek ve PKK – PYD – YPG terör örgütünü destekliyor. Bu sayede terör örgütü, gücünün çok ötesinde genişlikte bir alanda varlığını koruyor. ABD ve Rusya; farklı gerekçelerle, farklı yöntemlerle, farklı hedeflere yönelik olarak PKK – PYD – YPG terör örgütünü desteklediklerinden, Türkiye’nin terörle mücadelesi de zorlaşıyor. ABD ayrıca, yine ABD beslemesi bir terör örgütü olan IŞİD’e karşı da kullanıyor ve destekliyor PKK – PYD – YPG terör örgütünü.

SORUN NASIL ÇÖZÜLÜR?

Suriye’de, rejimle temas kurmadan, sığınmacı sorununu çözmek olanaksız. Çünkü ülkemizde geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, her şeyden önce Suriye vatandaşı. Ülkelerine dönmelerini sağlamak için hem ülkelerinin güvenli, huzurlu, istikrarlı hale gelmesi hem de ülkelerine dönmeye istekli olmaları şart. Mevcut durum Türkiye için sağlıklı ve sürdürülebilir değil. Dahası, Şam’ın desteği olmadan, IŞİD terörüne karşı mücadele etmek de olanaksız. Suriye lideri Esad’ın, Arap ülkeleriyle ilişkilerinin normalleşme sürecine girdiği, topraklarının önemli bölümünü geri aldığı, Şam’da kalıcı olduğunun ABD ve Avrupa tarafından kabul edildiği dikkate alınırsa, Türkiye’nin er ya da geç Esad’la görüşmesi gerektiği anlaşılıyor. Dış politikada sorunları kişiselleştirmek, duygusal tepkiler vermek, inat etmek yarar getirmiyor çünkü.

ABD; ne tek başına, ne Avrupalı müttefikleriyle, ne de Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi bölgesel müttefikleriyle beraber, Esad’ı deviremedi. O yüzden, PKK – PYD – YPG terör örgütüne “kara gücüm” diyor, cepheye sürüyor. Avrupa da, Türkiye’nin, Suriyeli sığınmacıları Avrupa kapılarına ulaşmadan durdurmasından memnun.

O nedenle sorunun çözümü, öncelikle, Ankara- Şam ilişkilerinin normalleşmesine bağlı.

Suriyeli sığınmacılar ve Türkiye

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. 23 Eylül 2023, 19:17

  Hoşgeldiniz. Doğru saptamalar.

 2. 23 Eylül 2023, 14:21

  Hoşgeldiniz üstad

 3. 22 Eylül 2023, 19:20

  Sn. Doster yazılarınızla sizi burada görmek ne güzel. Kaleminize sağlık

 4. Hocam özledik sizi hoşgeldiniz!

 5. 22 Eylül 2023, 15:43

  CHP sadece sayın Doster yönetimin altında başarıya ulaşabilir. Kendisi başkanlık için açık ara favorim olur. Bunu görmeyen gözlere gözlük, duymayan kulaklara ise kulak gargarası yapması şiddetle önerilir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!