Eray Çelebi
Eray Çelebi

Konu: Vatandaşlık çetesi… Mahkemeden ‘Veryansın Tv kapatılsın’ talebi hakkında karar

featured

Eray Çelebi yazdı…

Size bayram haftası şeker tadında bir haberim var. Veryansın Tv’yi kapattırmak isteyenler hedefine ulaşamadı. Tabii birilerine bayram zehir oldu. E ne yapalım, belki bi’ günahım demez tövbe ederler.

***

USULSÜZ RAPORLAR YÖNETİMDEN ÇIKTI

Hatırlarsınız…

Aylarca sizlerle birlikte ‘vatandaşlık çetesi’nin izini sürdük. İsim isim, eğip bükmeden…

Sürecin sonunda gerçek tüm çıplaklığıyla karşımızdaydı.

Konut fiyatları şişmiş, para ile satılan vatandaşlık Türk vatandaşını kendi yurdunda kiracı yapmıştı. Bunlara günümüz Türkiye’sinde hemen hemen her gün tanığız…

Ancak ülkeyi bu bataklıktan çıkaracak fiyat manipülasyonu yapan firmalara ceza vermekle görevli Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin (TDUB) yönetim kurulunda gerçek dışı raporlara imza atan firmaların yer aldığı gerçeği, bizi yüzleşmesi zor bir olguyla karşı karşıya bıraktı.

Yönetimde bulunan Başkent Değerleme Firması’nın 5 milyonluk parsele 150 milyon fiyat biçtiğini, TDUB Başkanı Yaşar Bahçeci’nin sahibi olduğu Eva’nın ise yabancıya vatandaşlık satacağım diye 5 milyonluk konutu 10 milyon gösterdiğini ortaya çıkardık.

Ayrıca ‘İsim isim vatandaşlık çetesi varan-4: Hokus pokus dükkan!’ yazımızda yine Eva’nın Esenyurt’ta bulunan bir AVM’deki bağımsız bölüm üzerinden yaptığı fiyat manipülasyonunu yazdık.

Söz konusu iki usulsüz raporun ardından 11 Aralık 2023 tarihinde yazdığım yazıda tabloyu net ifadelerle anlattım, aynen aktarıyorum;

“Artık yüzleşmemiz gereken yeni gerçeklerimiz şunlar:

Değerleme firmalarına ceza vermekle yükümlü TDUB’un başkanı Yaşar Bahçeci’nin sahibi olduğu Eva, fiyat şişiriyor!

‘Bazı raporlar rant amaçlı manipüle ediliyor’ diyen Bahçeci’nin sahibi olduğu Eva, manipülasyonu bizzat kendisi yapıyor.

‘Çürük elmaları ayıklayacağız. Büyük cezalar yolda, adım atacağız’ diyen meslek örgütünün lideri Bahçeci’nin sahibi olduğu Eva, meğer ‘çürük elmalar’dan biriymiş!”

VERYANSIN TV’Yİ KAPATMA TALEBİ

Söz konusu ifadeleri gerekçe gösteren Eva Gayrimenkul Değerleme Firması ve firmanın sahibi TDUB Başkanı Yaşar Bahçeci; Veryansın Tv’ye dava açtı.

İstanbul Anadolu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde söz konusu yazıların Eva firmasının tüzel kişiliğine yönelik asılsız iddia ve suçlama içerdiği öne sürüldü.

Dilekçede, Veryansın Tv’ye erişimin tümden engellenmesi, engellenmemesi durumunda ise söz konusu yazılarıma erişimin durdurulmasını talep edildi.

Siteyi erişime kapatma talebi nedir Allah aşkına? Sanki birilerine selam çakılmıştı. Neyse…

Avukatımız Ersan Barkın’la detaylı bir savunma hazırladık.

Tamamını daha sonra yayınlayacağız ama savunmamızda özet olarak yazı dizimizde Türkiye’de vatandaşlık alabilmeleri için sahte gayrimenkul değerleme raporları düzenleyerek yabancılara taşınmaz satışı yapan şirketleri ve usulsüz işlemleri anlattığımızı, yazılarımızın tamamının belge ve bilgilere dayandığını dile getirdik.

MAHKEMEDEN EVA VE YAŞAR BAHÇECİ’YE RET

Ve mahkeme kararını verdi.

14 Haziran Cuma günü yapılan duruşmada davacı Eva ve Yaşar Bahçeci’nin talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Dikkatinizi çekiyorum yalnızca sitenin kapatılma talebi değil söz konusu yazılara erişimin engellenmesi talepleri de mahkemece kabul görmedi.

Sağda solda sık sık ‘gazeteciye dava açtık, biz haklıyız’ diyenlere kötü haber…

Artık Eva’nın söz konusu raporlarda manipülasyon yaptığı, fiyat şişirdiği gerçeği mahkeme huzurunda da kayıtlara geçti!

Ne acı değil mi?

Fiyat manipülasyonu yapan firmaları caydırmak amacıyla kurulan TDUB’un başkan koltuğunda oturan Yaşar Bahçeci’nin firması Eva’nın konut fiyatlarını şişirdiği gerçeğiyle karşı karşıyayız!

***

BİZİ BU AYIPTAN KURTARIN!

25 Ocak 2024 tarihli kaleme aldığım yazıda şu ifadeleri kullanmıştım;

“Kılı kırk yarıp alnının teriyle ekmeğini kazanan değerleme sektörünün namuslu isimleri bizi bu ayıptan kurtarın!

Sermaye piyasasını adil ve şeffaf yönetmekle görevli Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) bizi bu ayıptan kurtarın!

Üzerinde şehit kanı bulunan vatan toprağına dönük talanı durdurun, başımızı sokacak dört duvarın hayalini kurmayı çok görmeyin bize!”

6 ay öncesi yapılan bu çağrı halihazırda daha anlamlı!

Kim kulağının üstüne yatacak göreceğiz ama üç maymunu oynayanlar Veryansın Tv’nin yılmadan, yorulmadan gerçekleri yazmaya, vatan toprağını peşkeş çekenlerle mücadeleye devam edeceğini iyi bilmeli.

Konu: Vatandaşlık çetesi… Mahkemeden ‘Veryansın Tv kapatılsın’ talebi hakkında karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. 19 Haziran 2024, 11:29

    Kutlanası gazetecilik başarısı.

  2. Tüm emeklerinizin sonucu böyle olsun inşallah.

  3. Geçmiş olsun, bu coğrafyada bu kadar bu çeşit canlı yaşaması nesen acaba? Savaşmaya devam, durmak yok!!

  4. Tebrik ederiz ama hırsız çaldığı para ile hala rahat.Bu hırsızların kendi dahil eş dost akrabalarının maddi manevi varlıklarına el koyup sokağa bırakmak gerçek adalettir.Sizi kapatamazlar kapatsalar yine peşine düşer gider başka yerde hakikati siz yazar biz okuruz.Mevzu bu hırsızların çaldıklarını hazineye geri koymak!

  5. tebrik ederim, ayaginiza tas degmesin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!