Erdem Atay

E.A, TUSDATA gerçeğini açıklıyor-1: Belgelerle fişleme

ERDEM ATAY yazdı

E.A

Yani ben, Erdem Atay.

Niye böyle yazdığımı merak edenler olabilir. Tecavüze uğramadım, taciz edilmedim, 18 yaşından küçük değilim, kişilik haklarımın ihlal edileceği bir şey yaşamadım ama Türkiye’nin en kritik dershanelerinden birinin yönetimi adımı böyle andı: E. A.

Niye mi?

***

Niyesini açıklamadan önce yazı dizisiyle ilgili bilgi vereyim.

Aslında tek bir yazı yazacaktım. Baktım ki, olayları kısaltsam dahi çok uzun bir yazı oluyor. E malum, okumayı sevmeyen insanlarımıza ülkedeki olayları da en kısa şekilde anlatmak lazım. O nedenle bu konu bir yazı dizisiyle verilecek.

***

İkinci söyleyeceğim şey de şu:

4 Eylül’de Tıpta Uzmanlık Sınavı olacak. Tüm hekimlerimize uzmanlık sınavında başarılar diliyorum. Bu yazı kesinlikle işin içinde olmayan hekimleri ilgilendirmemektedir. Onları da zan altında bırakmamaktadır.

***

Evet, neden o dershane adımı E. A. diye andı?

3 Ağustos’ta ‘KPSS çalındı da TUS çalınmadı mı? Hekime Uzmanlık Veren Tarikat’ başlıklı bir yazı yazmıştım ve doğal olarak hemen yazıya erişim yasağı geldi.

TUSDATA adlı Tıp Uzmanlık Sınavı (TUS) konusunda hekim adaylarını uzmanlığa hazırlayan en önemli dershane.

 width= width=

Bu dershanenin, TUS’ta ilk yüze onlarca öğrenci sokmayı başardığını, başkalarının yerine sınava girdiklerinin ÖSYM’ce açıklandığını, öğrencileri Alevi, Sünni, komünist… vs. diye fişlediklerini, öğrencilerin tüm özel bilgilerinin özel olarak dosyalandığını, bir TUS sınavı sonrası daha sorular açıklanmadan bütün soruların kendi aralarındaki gizli vatsap görüşmelerinde paylaşıldığını, bu nedenle soruların çalındığına yönelik çok büyük şüphelerin oluştuğunu, yönetimin dershanedeki hocaların zaaflarını bulup onları kullandıklarını, 2020 yılında basılmış kitabın 2021 yılında basılmış gibi gösterildiğini, bu dershanenin başındaki kişi olan Sami Selçukbiricik’in de İskenderpaşa cemaatine bağlı olduğunu yazmıştım.

Devlet devlet olsa da bunları bir araştırsa diye de yazımı bitirdim.

Yazıyı yazdıktan sonra özellikle hekimler arasında bu konu çok konuşuldu ve bana ulaşan onlarca hekim oldu. Yazı sonrası bu cemaatin mensubu olarak bilinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bu gibi dershanelerden rahatsız olduğunu öğrendim.

Devlet devletliğini yine yapmadı ve bildiğim kadarıyla bir soruşturma başlatılmadı. Öyle şeyler kulaklarıma çalınsa da henüz doğruladığım bir durum olmadı.

Ama ne yaptı devlet, Sami Selçukbiricik’in yani dershane sahibinin benim yazıma erişim yasağı talebini kabul etti ve bizim bu karara itirazımızı da reddetti.

… ve yazı sitemizden kaldırıldı!

Teşekkürler Türk adaleti!

***

Madem devlet görevini yapmıyor, madem adalet yerini bulmuyor, bu işin peşini bırakmamaya karar verdim.

Şimdi okuyacaklarınıza hazır olun!

***

Yazım sonrası TUSDATA dershanesinden bir açıklama geldi.

Açıklamada önce ‘Erdem Atay isimli sözde köşe yazarı…’ denildi, sonra bu paylaşım silindi, ‘E.A. isimli sözde köşe yazarı…’ diye yeniden paylaşıldı. Çünkü yazıyı okumayanlar ismimi yazıp yazıya erişeceklerdi burada bile hinlik yapıp adımı yazmaktan imtina ettiler.

Demişler ki, bu yazdıklarım iftira, karalama ve itibar katliamına dönük bir yazı. Belge koymamışım…

Ha bir de, bu karalamanın arkasında hangi akıl sahiplerin olduğunu da bildiklerini belirtmişler, açıklamada.

Önce dershane sahibi Sami Selçukbiricik’e ve dershane yönetimine ilk hodri meydanımızı yapalım: Bana bu yazıyı yazdıran hangi akıl sahibidir, açıklayın, öğrenelim. Açıklayamazsanız …. O noktaları da sizler doldurun.

***

Şimdi gelelim belgelere ve özel bilgilere…

Sami Bey ve TUSDATA… Şimdiden söyleyeyim, yanlış kayaya çarptınız. ‘Sözde’ köşe yazarlığını sizlere ispatlamak boynumuzun borcu.

Mahallemize hoş geldiniz.

***

Değerli okuyucular, bu olay inanın çok önemli. Size özel bir konuymuş gibi gelmemeli. İddiam o ki, bu dershanede bir şeyler var, şüphem o ki TUS’ta bir şeyler dönüyor.

FETÖvari kokular geliyor burnuma…

Nasıl mı?

Gizli örgütlenme gibi gruplar kuruyorlar da ondan. Gerekçe ne, özel öğrencileri bünyelerini almak!

Dershane şöyle çalışıyor. Fahiş ücretlerle TUS öğrencilerini dershanelerine kaydediyorlar, ardından bunların arasından ‘özel’, yani başarılı, geniş çevresi olan, sosyal açıdan oldukça aktif, diğer öğrencilere örnek olacak öğrencileri belirliyorlar.  Genç Klinisyenler Kulübü adında bir gruba bunları dahil ediyorlar. (Bu gizli grup ortaya çıkınca, adını değiştirdiler, şimdi ‘Öğrenci Temsilcisi’ adını koydular ama sistem aynı işliyor.)

Önce yönetim, şube sorumlularına öğrencileri seçmeleri için zaman veriyor, öğrenciler seçiliyor, ardından öğrencilerle toplantılar yapılıyor, adresleri, TC kimlikleri, telefonları ve hangi örgüte, partiye, cemaate kayıtlı oldukları belirleniyor. Bu öğrencilerle gizli bir örgüt gibi toplantılar yapıyorlar ve bu öğrencilerden dershaneye kayıt yaptırmaları için başkalarını etkilemelerini ve dershaneye katmalarını istiyorlar.

 width= width= width= width= width= width=

Onlara özel kitaplar veriyor, indirim yapıyor ve sınava yakın bir anda kendilerine ‘hiç kimsede olmayan özel sorular’ veriyorlar. ‘Özel’ olmayan bazı öğrencilerin ısrarla isteyip, göremediği sorular…

Biri açıklar mı acaba, nedir o hiç kimsede olmayan özel sorular? Bana bunu bu gizli gruplara katılması için çağrı yapılan ve bunu kabul etmeyen öğrenciler anlattı. Gerekirse konuşacaklarını söylediler…

Mesela bir dershanede bulunan bir hekim şöyle anlattı:

“Ben de TUSDATA’ya gittim. O dönemde (2015) belirli insanları ‘derece grubu’ adı altında toplayıp, sayfa sayfa soru verdiklerini gördüm. ‘Bu sorular nedir’ diye sorduğumda, ‘Biz derece grubu olduğumuz için, basit soruları zaten yaparız, bunlar bizi diğerlerinden ayıracak çok detaylı sorular, anlamı yok ama verdiler işte’ gibi bir cevap almıştım. Soruları da göstermiyorlardı. ‘Neymiş zor soru’ diye üstelediğimde bir soru okudu. Genetik sorusu idi. Tabii bizim sınavda o ‘detay’ sorulardan ne kadar çıktı bilemiyorum. O zaman da şüphelendim açıkçası bir grup insanı bir yere toplayıp, diğerlerine verilmeyen sorular verilmesinden.”

Bir başka hekim:

“Deneme sınavlarında ilk 100’e girenlere özel grup açılıp özel sorular ve bir sistem üzerinden özel deneme sınavları yapılıyor. Araştırılmasında fayda vardır. Normal kayıt olan herkese yapılmıyor bu sınavlar.”

Bir başkası:

“Senede iki sınav yapılır ve ilk sınavda TUSDATA öğrencisi bir çocuk 79 aldı ve Türkiye 2. oldu. Ama mezun olmamıştı. İkinci sınavda ise aynı çocuk 80,8 aldı ve Türkiye birincisi oldu. Böyle bir puan ne duyuldu ne görüldü. Eskiden 70’i geçen 4-5 kişi olurdu. Ne hikmetse 7-8 yıldır 70 üstü puan alan 100-150 kişi var. Hayret verici gerçekten! Tabii ki çocuğu da zan altında bırakmak istemiyorum ama farkında olmadan özel çalışma programları ile bu çocuklara soruların gösterildiğine inanıyorum.”

Ne söylediğine dikkat ettiniz mi?

Bu örnekler o kadar çok ki…

***

Kendileri açıklıyor.

30 TUS’ta 28 kez birinci çıkarıyor bu dershane.

Şubat 2018’de ilk 10’da 5 kişi, Şubat 2019’da ilk 10’da 10 kişi bu dershaneden çıkma…

***

İşte bu fişlenen ama fişlendiklerinden haberleri olmayan ‘özel’ öğrencilerden bunları kimseye anlatmamaları ve TUSDATA’ya vefalı olma konusunda uyarı yapıyorlar. Hatta uyarıyı geçin, bu öğrencilere bir metin bile imzalatılıyor.

Öğrencilere verilen metin de, şube müdürlerine gönderilen talimat da elimde. Beni mahkemeye verdiklerinde hepsini mahkeme başkanına sunacağım.

Bu öğrencilere hediyeler veriyorlar, görev paylaşımı yaptırıyorlar. Hatta kimselerle tartışmaya girmemelerini istiyorlar. Kendi bildikleri kitabevi dışında hiçbir kitabevinden kitap bile almalarına izin vermiyorlar. Hatta ve hatta, başka kurumların yayınlarını almaları yasaklanıyor!

Bu özel toplantıların bir kısmının videolarını izledim.

Mesela bir eğitmen toplantıda, ‘üniversitelerde hakimiyet kurmamız, önemli kişileri aramıza almamız lazım’ diyor.

Başka bir eğitmen, ‘Cemaat gruplarını özellikle aramıza almalıyız’ diyor.

Bir başka eğitmen, öğrencileri nasıl kandırıp aralarına aldıklarından bahsediyor.

***

Toplantı kararlarını incelerken gözüme ilginç bir yer de çarptı.

Dershane, şube yöneticilerine tüm sınıflara dersleri etkilememesi gerekçesiyle cep telefonu sinyal kesici alet satın alınması talimatını vermiş.

Ders aşkına bakın siz!

Sinyaller kesilsin, doktor olalım!

***

Belge istiyordunuz değil mi, Sami Selçukbiricik ve ekibi?

İlk yazımda da vardı, bu yazılarımda da olacak.

***

Ben, E. A.

Tanıştığıma memnun oldum.

Peki ya siz kimsiniz?

E.A, TUSDATA gerçeğini açıklıyor-1: Belgelerle fişleme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 7 ay önce

  Bu özel gruplara alınanların geçmişte ne kadarının Fem vb. dersanelere gittiğine de bakılırsa daha iyi olur..

 2. 7 ay önce

  Biz sana güveniyoruz Erdem ağabey. Gerektiğinde yanında gerektiğinde arkandayız. Lütfen yılma ve gençliğe örnek olduğunu, sana ve senin gibi gazetecilere ihtiyacımız olduğunu unutmadan devam et.

 3. 7 ay önce

  Bir hekim olarak yazıdaki bilgilerin hiç birinden haberim yoktu. Belli ki, bu alan da alabildiğine kirletilmiş. Önce FETÖ tarafından. Şimdi de cemaatler tarafından. Belki de FETÖ etkisi olanca varlığıyla sürüyor da olabilir. Bir devletin yıkımını bundan daha güzel anlatacak örnekler çok olmasa gerektir.

 4. 7 ay önce

  Güneş balçıkla sıvanmaz atasözü sanırım sizin için söylenmiş. Hak yoldan ayrilmadiginiz müddetçe dualirimiz sizinle. Allah sizi ve sevdiklerinizi her türlü kötülükten korusun, hayırlı ve güzel bir ömür nasip etsin. Yüksek makamlara koruyucu tayin etsin.

 5. 7 ay önce

  Rezaletin tam üstüne parmak bastınız. https://www.osym.gov.tr/TR,697/gazetelerde-yer-alan-asilsiz-iddialar-16092014.html başkasının yerine sınava giren tus dersanesi sahibi diye kastedilen kişinin tusdata dersanesi sahibi aile hekimi uz.dr. Sami Selçukbiricik olduğu çok açık anlaşılıyor. Ama ÖSYM tarafından korunduğu da çok açık

 6. 7 ay önce

  Vip sınıflar en basit LGS dershanelerinde bile oluyor. Ama diğer öğrencilerden gizlenen sorular varsa bu soru işareti içerir. Umarım bu yazı doğru değildir, ülkeye olan umutlarımız tükendi. Yazının yalan olması beni daha mutlu eder. Aksi durum ümitsizliğe sevk ediyor.

 7. Bu pazar sınava girecek hekimlerden biriyim. Hem sınavın kendisi hem de sınava çalışma süreci gerçekten zor. Üstüne bir de böyle usulsüz durumları görmek çok üzücü.

  Ülkenin sizin gibi araştıran, gerçeklerin peşini bırakmayan, yazmaktan korkmayan gazetecilere ihtiyacı var. Dilerim ki bu ve bunun gibi kuruluşlar bir bir ayıklanır.

 8. 7 ay önce

  Eskiden 70’i geçen 4-5 kişi olurdu. Ne hikmetse 7-8 yıldır 70 üstü puan alan 100-150 kişi var. Bu yazıdaki en çarpıcı bilgi budur. TUS sınavı sıralaması ile, altı yıl önce tıp fakültelerine giriş sıralaması öğrenci bazında aşağı yukarı aynıdır. Bu sıralamayı bozan öğrencilerin durumu değerlendirilir ise bazı ip uçlarına ulaşılabilir. Yani tıp fakültesine 1000’inci olarak girmiş bir öğrenciden ilk 10 beklenmez. Son on yıl bu sıralama ortaya konularak resim ortaya konulabilir.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!