Erdem Atay

Ruzi Nazar’ın evine giden, CIA ile anlaşan siyasetçi kim?

featured

Yine bir ‘tesadüfe’ hazır mısınız?

Bence hazırsınız ve yine şaşırmayacaksınız.

Konuya gireceğim fakat öncesinde sorulması gereken bazı sorular var.

Cevap bekleniyor ama ses çıkmıyor.

İyi Parti’de yaşanan gelişmelerden bahsediyorum.

***

Olay patlak verdikten sonra herkes bir şeyler söyledi. Kafaları karıştıran açıklamalar ve yazılar da yazıldı.

Bunlardan bir tanesi İsmail Saymaz’ın yazısıydı.

İyi Parti’nin bir genel başkan yardımcısıyla konuşmuş, o anlatmış.

Ümit Özdağ, 26 Temmuz’daki kongreden önce Meral Akşener’in yanına gitmiş ve Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu söylemiş.

Akşener de ‘Bağlantıların var, belge bul ve getir’ demiş. Özdağ da getirememiş, bunun üzerine Akşener MİT Başkanı Hakan Fidan’ı ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı aramış. ‘Sizin elinizde bilgi varsa bildirin’ deyince, ikisi de böyle bir bilgi olmadığını söylemiş.

Buraya kadarını herkes biliyor zaten, konuşuldu yazıldı. Ama şeytan ayrıntıda gizli.

Akşener, Buğra Kavuncu ile ilgili ‘Devletin elinde bilgi yok’ sözünden sonra Özdağ şu çarpıcı sözü söylemiş:

Devlet bir FETÖ’cüyü bir FETÖ şüphelisine söylemez.”

Kimse bu söze dikkat çekmedi, Akşener ve kurmayları da bu sözü yalanlamadı. Ki zaten olayı aktaran partinin bir genel başkan yardımcısı.

İddiaya göre Özdağ ne diyor? “Akşener bir FETÖ şüphelisidir”.

Kıyametin kopması lazım.

Kopmuyor.

İkinci olarak şunu soralım.

Haydi Akşener, Hakan Fidan’ı arayıp soruyor. Ancak Fidan’ın böyle bir bilgi verme yetkisi var mı? Devlet işleyişinin neresinde?

Bir de Hulusi Akar’a neden sordu?

Akar istihbaratçı mı? Ya da Buğra Kavuncu TSK mensubu mu?

Yine kimse garipsemiyor?

Hem Akar iktidar partisinin bakanı.

Bir parti lideri kendi partisini iktidar partisinin bakanından aldığı istihbaratla mı yönetecek? Bu olacak iş mi? Oldu olacak, partisinin İstanbul İl Başkanı olmasını istediği kişiyi, devletin başına yani Erdoğan’a sorsaydı Akşener!

İyi Parti’yi AKP mi dizayn edecek?

Yoksa iki parti anlaşmalılar da bizim mi haberimiz yok!

Şimdi Buğra Kavuncu FETÖ’cü çıkarsa Fidan ve AkarFETÖ’cüyü gizleyen’ konuma mı gelecek?

Ya da soruyu şöyle soralım. Hakkında bu kadar derin şüphe barındıran birine Akar ve Fidan’ın nasıl referans olduğu insanların aklına gelmeyecek mi?

***

Bir arkadaş uyardı, “Ümit Özdağ tvitır’da birinin paylaşımını RT yapmış. Ona bak” deyince, baktım.

Mete Aksoy adında birinin paylaşımları…

Diyor ki Aksoy, İyi Parti’deki kavga küreselcilerle ulus devletçiler arasında… Özdağ da İyi Parti’de küreselcilerin güç kazanmasından sonra bu hamleyi yaptı…

Aksoy devamında şöyle diyor:

En başından beri İyi Parti’nin devletimiz içindeki bir klik tarafından kurulduğunu, AKP-MHP koalisyonu zayıflarsa İyi Parti’yi AKP-MHP koalisyonuna getirerek, küreselcilere karşı bu ulus-devlet koalisyonunu ayakta tutmak için kurulduğunu yazıyorum zaten.”

… ve ekliyor: Ümit Özdağ’ın çıkışı da partiyi ulus-devlet çizgisine çekmek!

Bu sözleri de Ümit Özdağ paylaşıyor. Bu paylaşım, bu sözleri kabul ettiği anlamına gelirse, ki öyle görünüyor, İyi Parti AKP’yi en zor zamanda kurtarmak için mi kuruldu, sorusu akıllara geliyor.

***

İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu yakın çevresine şöyle demiş: “Ümit Özdağ, Grup Başkanvekilliği vermezseniz, konuşurum demişti, vermeyince konuşmaya başladı.”

Özdağ da, “Bana Genel Başkan Yardımcılığı teklif edildi kabul etmedim” diyor.

Olayın bu kadar basit olmadığı ortada ama kimse şu soruyu sormuyor: Buğra Kavuncu’nun bu önlenemez yükselişi nereye bağlı?

***

Yukarıda yazdıklarım sadece sorulardı, şimdi asıl yazmak istediğimize gelelim.

Ne demiştik, ‘tesadüfe’ hazır mısınız?

Başlayalım o zaman.

***

1979 yılına dönüyoruz.

SSCB’nin Afganistan’ı işgal ettiği yıla…

Afgan mücahitler SSCB’ye karşı haklı olarak vatanlarını savunuyorlardı. Bunu fırsata çevirmek isteyen bir ülke vardı: ABD.

Planını yaptı ve harekete geçti.

Önce ABD Başkanı Jimmy Carter Ocak 1980’de CIA Direktörü Amiral Turner’a mücahitlere silah ve para yardımı yapması talimatını verdi.

Carter’dan sonra Reagan da William Casey’i atadı CIA’nın başına.

Ve Afganistan’a bu kez de operasyonel destek verilmesi için talimat verildi CIA’ya.

CIA Başkanı Casey, Pakistan istasyon şefi olarak atanan Howard Hart’a, “Haydi git oralara ve öldürebildiğin kadar Sovyet askeri öldür” diyordu.

Gittiler ve mücahitlerin arasına sızdılar.

CIA ve mücahitler SSCB’yi zayıflatmak için var gücüyle savaştılar. Çok sayıda örgüt vardı savaşan. Bunlardan biri de Özbek, Türkmen ve Taciklerden oluşan Kuzey Afganistan Vilayetleri İslam Birliği örgütüydü.

Yeni kurulmuştu ve direnişe var gücüyle katılmıştı.

CIA tarafından gönderilen para ve silah bu örgüte de akıyordu. Onlar da SSCB’nin işgaline karşı direniyorlardı.

Örgütün başında ne tesadüftür ki, CIA ajanı Ruzi Nazar’ın omuz omuza mücadele ettiği arkadaşı Varis Kerim’in büyük oğlu Azad Bek Kerimi bulunuyordu.

Diğer örgütlerden dini olarak daha “ılımlı” olan bu örgüt, bir şekilde diğer mücahit örgütler tarafından dışlanmaya başlandı. Gulbettin Hikmetyar başta olmak üzere çok sayıda örgüt, CIA’ya bu örgüte olan desteğin çekilmesini istedi.

CIA da dengeleri gözeterek Azad Bek Kerimi’nin başında bulunduğu örgüte olan desteğini çekme kararı aldı.

Her şey terse dönmüştü.

Yapılması gereken çok şey kalmamıştı ama CIA’dan desteğin yeniden alınması için her türlü yolun denenmesi kararı alındı.

Son kapı Ruzi Nazar’dı.

Kerimi iki komutanını da alarak Türkiye’ye geldi. Niyetleri Washington’a gitmek ve ABD makamlarıyla görüşerek yardımların tekrar başlamasını sağlamaktı.

İstanbul’dan Ruzi’ye telefon ettiler. Ruzi onlara hemen Washington’a gelmelerini ve elinden gelen her türlü yardımı yapacağını söyledi.

Azad Bek Kerimi başkanlığındaki heyet önce Türkiye’de bir takım görüşmeleri yaptı ve yanlarına Türkiye’den bir kişiyi de alıp Washington’a gitti.

Türkiye’den Kerimi ile giden kişi kimdi dersiniz?

Geleceğiz…

Ruzi Nazar heyet gelmeden önce tüm ön görüşmeleri yapmıştı. Heyeti Pentagon’dan 6 Amerikalı general karşıladı.

Birtakım toplantılar yapıldı ve mutlu son.

CIA bu örgütü tam olarak kontrolüne alarak yardımları tekrar vermeye karar verdi.

***

Şimdi bu konuyla bağlantılı başka bir konuya geçiyorum.

Güler Kömürcü.

Gazeteci.

5 yıl Washington’da gazetecilik yapmış.

Defalarca da Ruzi Nazar’la söyleşi yapmış.

Yine bir gün Güler Kömürcü söyleşi için Ruzi Nazar’ın evine gitmiş ve evde biri daha varmış. O kişi ise CIA’yla anlaşmak için Washington’a giden heyetteki biriymiş. Hani şu Türkiye’den katılan kişi…

Sohbet etmişler.

O kişi kim miymiş?

ANAP döneminde devlet bakanlığı yapan, daha sonra MHP’den milletvekili adayı olan bir kişi.

İyi Parti’nin ilk Grup Başkanı ve halihazırdaki İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Abdul Ahat Andican.

Peki ben bunu nereden öğrendim?

Enver Altaylı’dan…

Açıp bakarsanız kitabına, görürsünüz.

***

Son sorum şu: Bu İyi Parti’de Ruzi Nazar’ı tanıyan daha kaç kişi çıkacak acaba?

Ruzi Nazar’ın evine giden, CIA ile anlaşan siyasetçi kim?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

10 Yorum

 1. 2 sene önce

  partileri kuran aynı odaklar ,parti başkanını atayan da aynı odaklar ! İktisadi bağımsızlığı olmayan bir ülkede bunlar şaşırtmaz !

 2. 2 sene önce

  On yıl kadar önce yazılmış bir yazı bu. Afganistan Sovyetler birliği konusu olunca aklıma geldi…
  Okuyalım…
  Afganistanlılar: Rusya’ya karşı savaştığımız için pişmanız!
  Geçen Perşembe gecesi geç bir saatte TRT Türk’ü izlerken ilginç bir habere rastladım. İstanbul’daki Türk-Afgan Dostluk Konseyi’nin bazı Afganistanlı üyeleri ile röportajlar vardı. TRT her zamanki gibi Sovyetlerin Afganistan’ı “işgalinden” söz ediyordu. Ama bu sefer her zamankinden farklı olarak Amerikan işgalinin daha kötü olduğu temasını işliyordu. TRT’ye konuşan Türkiye’de yaşayan bir Afganistanlı özetle şöyle diyordu: “Afganistan’da şimdi halk Ruslar zamanını özlüyor. Ruslar kimsenin namusuna göz dikmediler. Amerikalılar altıdan altmışa her yaştan kadına tecavüz ettiler. Halk Ruslara karşı savaştığı için şimdi pişman”. Evet aynen böyle! Afgan halkı pişman! TRT’nin bu görüşleri yayımlaması doğrusu inanılmaz bir şey, nasıl olduysa yayımladı. Belki de gözlerinden kaçtı.

  Afganistan halkı malesef ektiğini biçiyor. Açık söyleyelim sadece Afgan egemenleri değil, sıradan Afgan halkı da suçludur. Sovyet ordusu Afganistan’a işgal için değil, Afgan devrimci hükümetinin ısrarlı istekleri sonucunda hükümete yardım için gelmişti. Hükümet eşkıya ile savaşta yetersiz kalmıştı. Sovyet ordusu Afgan halkına doktor, hemşire ve öğretmen getirdi. Kadınlara insan haklarını öğretti. Sivil halka zarar vermemek için büyük maliyetleri ve kayıpları göze aldı. Oysa din tüccarı ve aynı zamanda silah ve uyuşturucu tüccarı satılmış Amerikan uşağı gerici “mücahit” takımının beyinlerini yıkadığı Afgan halkının önemli bir bölümü Sovyet ordusuna karşı savaştı. Başta ABD emperyalizmi olmak üzere dünya gericiliği Afganistan’da talibanı, toprak ağalarını ve uyuşturucu baronlarını besledi. Bu beslemeler daha sonra emperyalizme de kafa tutmaya başladılar. Ancak dinsizin hakkından imansız gelir misali ABD emperyalizmi Sovyet ordusunun 10 yılda “mücahitlere” attığından daha fazla bombayı bir ay içinde mücahit sivil demeden Afganların kafasına yağdırdı. Şimdi ise o da iflas etmiş durumda. Arada ne yazık ki olan Afgan halkına oldu…
  https://haber.sol.org.tr/yazarlar/kivilcim-cagla/carlik-rusyasi-kurtlere-leninden-daha-mi-iyi-yaklasti-21876

 3. 2 sene önce

  Erdem bey, sizlerin dışında bu konulara sahip çıkan yok. çözülmeli diyorsunuz. ancak ülke şu anda maalesef ful sömürge. bu gerçek ortadayken bir sonuç çıkmaz.

 4. 2 sene önce

  Buram buram pensilvanya ve cia kokuyor..Peki niye kimse acik acik konusamiyor? Niye kimse daha net soyleyemiyor? Tek guvencemiz devlet.

 5. 2 sene önce

  Üniversitede başı açık kızlara kezzap atmasıyla ünlü siyonist vahabi Gülbeddin Hikmetyar cia ajanı ve en önemli uyuşturucu kaçakçılarındandır. Meşhur bir de Türkiye ziyareti fotosu vardır!

 6. 2 sene önce

  Ben bir hem dergi zamanından hem interneti hemde gazetesinden “AYDINLIK” takipcisiyim.
  Ulusalda seni ve şimdiki ortağını çok seyrattim. Nihat konuşuyor sen dinliyordun.
  Ama şimdi gerçek gazetecilik yapıyorsun ve ben seni okumaktan ve seyretmekten büyük keyif alıyorum. Neden o zamanlar böyle deyildi ki, çok yazık. Çok yazar size geçmiş. İkinci aydınlık oldunuz.
  Erdem kardeşim seni izlemeye devam edicem.
  Sağlıklı kal bu ülkeye lazımsın lazımsınız.

 7. 2 sene önce

  Teşekkürler Erdem bey, eğer bu bilgi gerçekte doğru ise (EA kitabında yazmış olabilir ama Ahad Andican kabul etmiş mi? bilinmiyor) İYİ parti ve Meral hanım gerçekten sıkıntıda demektir. Ümit Özdağ hoca bir şeyler bilmeden konuşmaz demiştim.

 8. 2 sene önce

  Ahat andican disaridan bakildiginda halim selim kibar karinca incitmeyecek bir goruntusu var ama ruzi nazarin evinde dolasiyor….Ben PAS diyorum, sonra da PES..Sadece yuce devletimize guveniyorum…Yasasin TC.

 9. 2 sene önce

  Olaylari En az 30 yil geriden takip ediyorsun..Update sart osman gardas…cia dun aksam yedigini bile sana unutturup inkar ettirir..Talibani kuran da destekleyen de kendileri, sonra afganistanda talibanla savasan da kendileri..Mesela isidi kuran kendileri, isidla savasiyor gorunen de kendileri..Fetoculere de TC isidci imis gibi goruntu verin diyen de kendileri..Hep kendileri calmis, kendileri oynamis..Aci olan da su ki senin kuyruguna takildiklarin simdi onlarla beraber.!Sucladigin TC asla teroristlerle is tutmadi..Kiyamete kadar da tutmaz..Iktidar kim olursa olsun..Feto ve sozde muhalif medya ile hep is Tutmus gibi algi yapildi haber yapildi hep..Muhalefet zannettigin hep fetoyle beraber calisiyordu zaten..Sen de bu oyunlardan etkilendin haliyle.. Ama uyanik zannediyorsun kendini hala he mi?

 10. 2 sene önce

  AHAT ANDİCAN OLAYINDA BİR SUBUTA ERMEMİŞLİK VAR GİBİ GÖRÜNÜYOR BAŞKA BİR SEBEPTEN ORADA OLABİLİR ENVER ALTAYLI İLE GÖRÜŞEN HERKES FETÖCÜ OLURSA O ZAMAN DOĞRUDUR. AHAT ANDİCAN BİR MENFAAT ELDE ETMİŞSE BU GÖRÜŞMEŞLERDEN GENE DOĞRUDUR. BU KONU BİRAZ MUĞLAK BENCE

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!