Gürbüz Evren

O isim ‘EYT konusunda beklenen müjde gelecek’ dedi

Gürbüz Evren yazdı...

featured

“Bize en büyük iyiliği Kılıçdaroğlu yapıyor” başlıklı yazımda AK Partili üst düzey bir yönetici ile gerçekleştirdiğim görüşmeyi aktarmıştım.

İkinci görüşmemizi AK Partili ismin Meclis’teki makam odasında yaptık.

Geçen görüşmemizde sormak istediğim, ama buna zaman bulamadığım Z Kuşağı sorusuyla başladım.

Kamuoyu araştırmalarına göre Z Kuşağı ağırlıklı olarak muhalefeti özellikle de CHP’yi tercih ediyormuş. AK Parti ve Cumhur İttifakına soğuk bakıyormuş. Sizce neden?

“Gürbüz Bey, Z Kuşağı konusunda söylenenler, yazılanlar şehir efsanesine dönüştü. Z Kuşağı bir gerçek, ama dikkatlerden kaçırılan bir konu var, o da her partinin kendi Z Kuşağı olduğudur. CHP’li ailelerin Z Kuşağı mensubu çocukları varsa AK Partililerin, MHP’lilerin, BBP’lilerin de Z Kuşağından çocukları var. Herkesin Z Kuşağı kendine.”

Daha çok CHP’li ailelerin çocuklarıyla anket yapıldığını mı söylüyorsunuz?

“Z Kuşağının CHP’yi tercih ettiğinin gösterilmeye çalışıldığı gün gibi ortada. Bizim tabanımızın Z Kuşağı çocukları böyle zorlama anket sonuçlarından etkilenmez.”

İlk Konut projesi büyük ilgi gördü. Sırada Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT var. Ama bu konudaki belirsizlikler yaşanmasını, hatta hayal kırıklığı yaratacak açıklamalar yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu sorun yeni yılda çözülmüş olacak. Kimse merak etmesin EYT konusunda beklenen müjde gelecek.”

Yanıtınız kısa oldu. EYT konusu sanki geciktiriliyor gibi. Etkisi azalmasın diye seçim tarihine daha yakın bir zamanda başlatılacak sanki.

“Gürbüz Bey vakit geçirmeye çalışmıyoruz. Sisteme eksiksiz geçilmesi ve mağduriyetler yaşanmaması için çaba harcıyoruz.”

Kusura bakmayın, ama ben konuyu deşeceğim. EYT yasası beklentisi nedeniyle AK Parti’ye artan ilgi tepkiye dönüşüyor. Adı üstünde yaşa takılanlar. Şimdi yeni bir yaş sınırı ile insanlar yeniden yaşa takılacak. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz?

“Gürbüz Bey, kimse merak etmesin. Sayın Cumhurbaşkanı EYT konusunu yakından takip ediyor. Ayrıca Cumhurbaşkanımız siyasetteki zamanlamayı da herkesten iyi bilir. Milyonlarca EYT’linin bir kısmının mağdur olmasına müsaade etmez. Son kararı Sayın Cumhurbaşkanı verir ve üzüntüleri, endişeleri sevince çevirir. Bir kısım medyanın kopardığı ‘hayal kırıklığı’ yaygarasına bakmayın.”

Anlattıklarınızdan ‘yetkililer bir kısım EYT’linin hayallerini yıkacak kararlar verir, kamuoyunda tepkiler yükselir, işte o sırada kurtarıcı olarak Cumhurbaşkanı devreye girer sonucu çıkıyor. Sayın Cumhurbaşkanının oylarının birkaç puan artırması için böyle belirsizlikler yaratıldığı eleştirilerine ne diyeceksiniz?

“Gürbüz Bey, her gelişmeyi yaklaşan Cumhurbaşkanı seçimine bağlayanlar, oy hesapları üzerinden hareket edildiğini söyleyenler kendilerine göre haklı olabilirler. Ancak Muhalefet de EYT ve asgari ücret başta olmak üzere tüm konular üzerinden siyaset yapıyor. Bizi suçlayarak, sorunları çözeceklerini söyleyerek oy hesabı güdüyorlar. Muhalefet yapınca oy hesabı sayılmıyor da biz yapınca mı oy hesabı oluyor?”

EYT konusundaki çekincelerden birinin de devletin kasasında milyonlarca yeni emekli için para bulunmaması olduğu söyleniyor.

“Gürbüz Bey, bunlar ülke yönetiminden habersiz, her şeye muhalefet etmek için bir şeyler söylemek zorunda olduklarını düşünenlerdir. EYT gibi devasa bir sorunu çözmeye soyunan iktidarımız, kendisini bekleyen sıkıntıların farkında değil miydi? Pazara, çarşıya, markete gitmeden önce cebinizdeki paraya bakarsınız değil mi? Kimse merak etmesin, karşımıza çıkacak en büyük fatura dikkate alınarak bu yola çıkıldı.”

Asgari ücret için 8500 TL mi olacak?

“Konuya pat diye girdiniz. Baskın soru ile ağzımdan istediğiniz bilgiyi almaya çalıştığınızı biliyorum. Şu kadarını söyleyeyim, herkesin yüzünü güldürecek bir rakam olacak. Muhalefetin de söyleyecek sözü kalmayacak. Gerçi onlar yine söyleyecek bir şeyler bulurlar. Ayrıca mayıs ayına doğru asgari ücretliler için büyük bir sürpriz daha olacak. Bunun hangi uygulama ile yapılacağını göreceksiniz.”

EYT önemli olduğu için yazıyı bu konuya ayırdım. Böylece ‘çok uzun yazıyorsun’ diyenleri de kızdırmamış oldum.

Bir sonra ki yazı da ise önümüzdeki süreçte açıklanacak ve ‘Seçim yatırımı’ eleştirilerinin hedefi olacak bazı projeleri aktaracağım.

O isim ‘EYT konusunda beklenen müjde gelecek’ dedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!