Avatar
Nihat Genç

Alev Coşkun Cumhuriyet’i nasıl kime satıyor! 

featured

Nihat Genç yazdı…

BİR

Algida ve Magnum (çikolatalı yalamalı dondurma) aynı firmanın ürünüdür.

Algida Türkiye, kendi sitesinde markasını şöyle tanımlıyor: ‘Birleşmiş Milletler K.A.Ç. tarafından hazırlanan 2020 Mutluluk Raporu Global Sponsoru…’

Hapiste açlık grevleri sürerken direnci kırmak için hapishane müdürü, çikolata, şeker, gofret ve dondurma çeşitleriyle sepet yapıp hücre hücre dolaşır, ve, günlerce açlık grevinde olan mahkuma doğru, bir Algida ya da Magnum uzatarak, aynen şöyle der: ‘-Ama bak, Algida’.

Direnen mahkumlar hapishane müdürünün ikramı Algida’yı Magnum’u tabii ki rededip almadı ama hapishane müdürünün ‘Ama bak, Algida’ deyişi çok kullanışlı bir metafor olarak beynimizin bir köşesinde kaldı.

Şimdi, milli muhalefette direnen, anayasanın giriş maddelerini asla değiştirmeyiz diyenlere karşı, Halk TV sunucuları/yazarları ve Cumhuriyet Gazetesi, ‘Ama bak laiklik’ demeye başladı.

Uzun zamandır PKK açılımı Halk TV’den satmakla görevli Ayşenur Arslan, Şirin Payzın, vs. gibi sunucular, CHP’li izleyicilere, ama, bakın, HDP’lililer de sizin gibi ‘laik’ diyerek, hain ittifakı ‘laiklikle’ pazarlıyor!

Bugün Cumhuriyet’te Alev Coşkun’u okuyorum, o da ‘ama bak, magnum’ demeye başlamış.

Alev Coşkun, şaşkınlığımız budur, çünkü, karakteri, kimlik, geçmişi ve bunca zaman yazdığı çok sert tavizsiz Atatürkçü ve Kemalist yazılarıyla TÜSİAD’ı onaylayacak bir kişilik hiç değil.

Bu sütunlarda daha önce dile getirdiğimiz gibi kemalist aydınlar liberalleşme sürecine girmişler. Bugünkü yazısında TÜSİAD’ı yere göğe koyamıyor! Kemal Derviş gibi bugünlerde cilanan Acemoğlu’na vurgu yapıyor altını çiziyor öne çıkartıyor, yani çok önemsiyor.

(Hakkını da verelim, aynı gazetede Zülal Kalkandelen ise tam tersi TÜSİAD’a karşı net tavrını tavizsiz şekilde ortaya koyuyor…)

Alev Coşkun, tıpkı Halk TV’de HDP/PKK pazarlayan yazarlar gibi kemalist kitleyi ikna için o da aynı yöntemi TÜSİAD’ın ‘laikliğini’ öne çıkartıyor.

HDP’nin bölücülüğünden ve ayrı bir bayrak ayrı bir devlet ayrı bir ordu isteyen ittifak anlaşmasından zırnık bahseden çıtlatan hiç yok, ama, liberalleşen kemalistler hep HDP’nin ‘laikliğinden’ dem vurmaya başladı.

Tıpkı, 15 Temmuz gecesi ihtilal yapan Fetö’nün Halk TV ekranında okunmakta olan bildirisinin yine Atatürkçü kitlenin ihtilali acaba kim yaptı merakını gidermek için olacak, sunucu, hain bildirinin ‘laiklik’ cümlelerinin altını çizerek vurgulayarak söylemişti, bildiride ‘laik’ olduklarını söylüyor’un altı çiziliyordu.

Yani, laiklik’i Fetö de kullandı, HDP zaten hep laik, TÜSİAD oldum olası laik, o halde, TÜSİAD’la bir sorunumuz yok, o halde HDP’yle de bir sorunumuz yok, o halde, Fetö’yle de bir sorunumuz yok, demeye getiriyorlar.

Oysa hem TÜSİAD hem HDP hem İyi Parti ve CHP içinde kökleşip dümeni ele geçirmiş Fetö’nün derdi ‘açılım’… Alayı anayasanın giriş maddelerini değiştirmek istiyorlar. Yani Türk egemenliğine göz dikmişler. Ve biz de ittifakın anayasayı değiştireceğiz politikalarına baştan aşağı karşıyız diye bu sütunlarla feveran içinde veryansın yayınlar yapıyoruz, ve ama…

Alev Coşkun gibi sırım pehlivan Atatürkçüler, bize mazgaldan ‘ama bak, laiklik’ diye rüşvet uzatıyor, ve PKK ve TÜSİAD’ı laiklik diyerek bunamış beyniyle bize şirin göstermeye çalışıyor!

Ulan terbiyesizler, ülkenin bir yarısını PKK’ya veren andlaşmalar içindesiniz, ses yok, ama, laikmiş, şu göz boyacılığa ikiyüzlülüğe bakın… Ülkenin bir yarısını vermeyi siyasi tartışma ve meclis konusu edinip bir şekilde meşrulaştırmaya dahi göz yumuyorsunuz, ama, işte, laiklikmiş, yala yala bitmez!

Yani, bu ülkeye Sevr’i dayatan emperyalistler o günlerde büyük bir yanlış/eksik yapmışlar, Sevr’in yanında onlar da ‘ama bak laiklik’ deselermiş, Alev Coşkunlar, Ayşenur Arslanlar ve şürekası Sevr’i anında kabul edeceklermiş.

Ülkenin bir yarısı ittifakla tartışma masasına yatırılıyor, ülkeyi açıkça peşkeş çekiyorlar, ses yok, ama, laiklik deyince, nerdeyse, .öt veriyorlar ve akla ünlü Azerbaycanlı Neriman Nerimanov’un tarihe geçmiş ünlü sözleri geliyor: Karabağ senin .tün mü veriyorsun’…

Ama, laiklik olunca, veriyorlar, TÜSİAD’a veriyorlar, PKK’ya veriyorlar, Fetö’ye veriyorlar!

Türkiye’nin bağımsızlığından tek laf etmeyen, TÜSİAD’a ve HDP’ye veriyorlar, milli ve planlı kalkınmayı aşağılayan ırkçılık ve diktatörlükle suçlayan TÜSİAD’a veriyorlar, Türk silahlı kuvvetleri tasfiye edilirken susmuş TÜSİAD’a veriyorlar, Allende’nin tıpkısı Ecevit’i de bildirilerle ve stokçulukla deviren TÜSİAD’a veriyorlar, niye veriyorlarmış, çünkü TÜSİAD, laikmiş..

İyi, seçimlere kadar yalayın, bakalım.

Alev Coşkun, sıradan bir yazar değil, Cumhuriyet’i yöneten şahıs. Şimdi anlıyoruz ki TÜSİAD’a bir şekilde teslim olmuşlar ve olacak şey değil Daron Acemoğlu’nu utanmadan parlatma yarışına girmişler, hadi afiyet olsun, yalayın bakalım.

TÜSİAD raporu, Cumhuriyet, Halk TV, Sözcü, Tele 1, vs. için Birleşmiş Milletler Mutluluk Sponsuru…

Alayı mutluluğu bulmuş, alayı ‘laiklik’ yalıyor yalatıyor!

Bu, Cumhuriyet Gazetesi için yeni bir dönüm noktasıdır!

Unutulmasın, kayıtlara geçsin, keriz yerine koyulan kemalistler cumhuriyetçiler Atatürkçüler’i Algida ve Magnum’la kimler uyutuyor kimler ülkenin peşkeş çekilmesini örtmeye çalışıyor, ibreti alem, mezarlarına tükürülsün.

İKİ

Veryansın’ın yayınevi Pankuş’un bu haftaki kitap fuarına katılmasına karşı çıktım, çünkü, yeni bir yayıneviyiz ve on-onbeş kitabımız ancak var ve çok pahalı stand kirasını ödeyemeyiz, diye.

Ancak, böyle olmadı, Vodinalı, Celal Çelik, Beyazıt Karataş, Cem Gürdeniz, Rengin Gürdeniz ve Nihat Genç’in dünkü imza günü üçbuçuk uzun saat izdiham içinde geçti, neye uğradığımızı şaşırdık.

Başta Cem Gürdeniz, Rengin Gürdeniz ve Beyazıt Karataş’a bu kadar yoğun okuyucu ilgisi, inanın, bu sütunlarda verdiğimiz milli mücadelenin karşılığı!

Koca fuarda binlerce yayını olan bir iki yayınevi dışında en büyük kalabalığı toplayan üstelik fuarın bir yan sokağında olmamıza rağmen Veryansın yazarlarına gösterildi.

Bu yoğun ilginin sebebi çok basit, insanımız, anayasanın giriş maddelerinin tartışma masasına koyulmasından çok rahatsız, ve insanlar bizden ‘dik’ durmamızı, cumhuriyet’ten, kazanımlarından, toprak bütünlüğümüzden ve anayasa’dan zırnık taviz vermeden yazıp-çizmemizi bekliyor!

Bu yoğun ilgi büyük bir milli muhalefet boşluğunu gösteriyor!

Bu yoğun ilgiyle okuyucu, biz neler döndüğünü görüyoruz, ve kendimize yakışan bağımsız yazarlarla aynı bedende aynı kitaplar içinde aynı siyaset içindeyiz diye hepimize mesaj gönderiyor!

Beş-on kitapla açtığımız standın TV reklamları olan TV yazarlarıyla dolu ve binlerce kitap basan yayınevleriyle baş başa büyük ilgi görmesi, bize şunu diyor: Sırtladığınız yüklendiğiniz bağımsızlık ve cumhuriyetçilik fikri sizden de büyük, çünkü, arkanızda bir millet, bizler varız!

Ve, yazıyorsunuz da ne oluyor, yazıyorsunuz da nereye gidiyor, yazıyorsunuz da kimler okuyor, yazıyorsunuz da değişen ne, gibi, soruları olanlara, dün Pankuş standı cevabını verdi, yazdığınız milli bağımsız cumhuriyetçi okuyucularınız, işte burada, sizinle gittikçe büyüyor!

ÜÇ

Benden başka tabut boyayacak kadar gözü dönmüşleri ifşa edecek tek bir sanatçısı yok mu bu ülkenin!

Diyarbakır’da ‘boyanmış tabutlar’ sergisi neden infial yaratmaz, neden büyük-büyük-büyük sanatçılar gazeteler bu alçaklığa karşı insani vicdani tek laf edip karşı çıkmaz!

Bir insan evladı bombom şekeri gibi tabutları niye boyasın.

Kapitalizmin ve reklamın geldiği alçaklığa bakın şimdi de ölen insanlarımızın tabutlarını mı boyata boyata satacağız!

Olmadı, bir daha ki sefere tabutların üstüne krema sürün yalatın!

Açılım yaygarası kopartmak için düzenlenen yeni megri megri sergisinde boyanmış tabutların niye boyatıldığını sorgulayan bu topraklarda vicdan sahibi tek bir yazar sanatçı yok!

Acıları trajedileri kimler için boyuyorlar, yoksa Algida gibi, dünya mutluluk sponsorları mı tabutları boyatıp boyatıp Türk siyasetine satıyor!

Ve mankenler boyanmış tabutlar önünde poz veriyorlar!

Acılar ve trajediler içinde yitirilmiş insanların hiç değilse mezarına/anısına/ölüsüne saygı gösterin, değil, sırf açılım algısı yaratılsın diye, tabutları boyatıp pazarlamaya başlamışlar!

Dandiklik züppelikten çok öte bu insanlık dışı eyleme bir de ‘sanat’ diyorlar!

Diyarbakır’ın bir semtinde çocuklarını PKK’ya kaptırmış anneler hergün nöbet tutup ağlarken, öbür tarafta, İstanbul’un züppe yazarları sanatçıları, hayatlarını gençliklerini hiç yaşamamış genç yaşta öldürülmüş çocukların şimdi de tabutlarını boyatıp poz verip şekil yapıp ekmek yiyor ve kendilerine de afralı tafralı sanatçı diyorlar!

Kan içmek buna denir!

Pek yakında döktükleri kanın renkli şuruplarını da yapıp İstanbullu züppe sanatçı ve mankenlerle içerler.

Yas, diye bir şey var, taziye var, cenazanin töreni var, töresi var, insan ölümüne saygı göstermek içindir, ama siz, mezarından tekrar çıkartıp boyuyorsunuz, bir insan evladının ölüsüne/cesedine/anısına bu kadar acımasız bir saygısızlık olur mu?

Oluyor, işte, üstelik boyanmış tabutlar önünde Ertuğrul Özkökler İsmail Saymazlar ‘halay’ çekiyorlar!

Bir yazar olarak Nihat Genç, insanlığın bu topraklarda bu denli aşağılandığı bir sergi-açılış-olay görmedim, lolipop şekeri gibi tabut boyamak nedir?

Halk TV, Tele 1, KRT, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinden tek bir sanatçı ortaya çıkıp, kardeşim, tabutları bayram şekerleri, büfe şekerleri, mevlid şekerleri çocuk şekerleri, akide şekerleri, gibi, yalanacak şekerler gibi, size boyattıran hangi tür canilerdir, diye sormuyor, soramıyor!

Çünkü açılım algısı oluşturmak için bugün sadece tabut boyatmıyorlar, sözde kemalistlerin gözlerini de boyuyorlar, adına sanat diyerek adına sergi diyerek, insanlığın en yüksek ahlaki görevi ölüye saygıyı-insana saygıyı dahi sırf cepleri dolsun sırf şöhretleri artsın diye boyata boyata pazarlıyorlar!

Çünkü ölenler, kendi çocukları değildi!

Çünkü yaşanan acılar ve tradejiler onlar için sadece siyasi bir kumardı!

Çünkü yaşanan acılar ve tradejilere kurban gidenler öldükten sonra dahi bu üç kuruşluk dandik sanatçıların yazarların şöhretlerine lüks arabalarına parlak takım elbiselerine, yazar ve vekil maaşlarına hizmet etmeli!

Şu komediye bakın, tabutları boyayanlarla İmamoğlu’nu, Kaftancıoğlu’nu, Fetöyü, PKK’yı boyayıp Halk Tv vb ekranlardan satanlar, aynı Birleşmiş Milletler mutluluk sponsorları!

Alev Coşkun Cumhuriyet’i nasıl kime satıyor! 

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 Yorum

 1. 26 Ekim 2021, 16:07

  Selamünaleykum Selçuk Kardeşim.. Yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. Nihat Genç ve veryansın ekibi soylu bir yol açtı.. Allah kendisinden razı olsun.. Bu arada sizin sosyal medya hesaplarınız var mı? İsmet Özel “sen de mi ismet özel okuyorsun?” diyerek insanların birbirleriyle dost olduklarını biliyorum” demiş..

  Ben de İsmet Özel ve Nihat Genç okuyanlarla dost olmak istiyorum. Çünkü ikisini de çok seviyorum. Diyarbakır’dan selam ve saygılar Selçuk kardeşim.

 2. 26 Ekim 2021, 10:18

  Fuardaki manzara gönlü kökü bu topraklarda olan bütün vatanseverlerin Veryansın TV ye nasıl sahip çıktığını gösteriyor. Ne yazdıklarınız ne yaptıklarınız asla boşa gitmiyor.

 3. O iş öyle değil.. Senin o yiğit A.Coşkun Kavala kavgasında gazetede kalan son iki Atatürkçüden biri olan Bartu Soral’ı kovdu. Böylece gazete hınca hınç Kürtçü Açılımcı doldu..

 4. 25 Ekim 2021, 06:00

  Bu memleketin yiğit evlatlarının özgürlüklerini kemiren porselen dişli fareler ekran değiştirince başka bir şeyleri kemirmeye başlayacakları aşikardı .
  Delfide Apollon tapınağının kapısında NOSCE TE IPSUM yazar kişi önce kendini tanımalı der.Bunlar hiçbir zaman kendileri olamadılar kendilerine kargaları kılavuz seçtiler bizlere de peşimizden gel gelcilik yapıyorlar yemezler yürüsünler ancak giderler foseptik çukuruna

 5. Hani kuşlar vardı eski bir mesnevide. Üzerlerine atılan demir ağdan hepberaber kanat çırparak kurtuluyorlardi . İşte o Biz’iz.

 6. Medyaya ve aydınlara çok büyük görev düşüyor.Üniter devlet konusunda net bir tavır alınmasını istemekte çok haklısınız.Biz de okurlar olarak böyle bir beklenti içindeyiz.Sorumlu ve öncü tavrınızdan dolayı size ve Veryansıntv ‘ye çok teşekkürler.Özellikle de milli muhalefet ve iktidar sorunu .yeni anayasa ihtiyacı var mı soruları ile başlattığınız vatansever gazetecilik anlayışınız takdire şayan.Bu serideki tüm makaleleri ilgi ile takip ediyorum.

 7. Ya sen nasıl bir arslansin, belinin hiç ayarı yok abi. Bu arada üç beş tane Taliban’a güç yetiremeyenleri e yalayanlarini kabus gibi bir son bekliyor bu topraklarda.

 8. 24 Ekim 2021, 14:14

  Nihat Genç bizi aydınlatıyorsun..Evet gerçekten gardrob Atatürkçüleri söz konusu laiklik olunca bölünmeyi bile normal görecek kadar düşük düzeyli insanlar..Batının herşeyini taklit etmeyi Kemalizm sanıyorlar.. Halbuki Atatürkçü olmanın ilk şartı antiemperyalist olup kendi değerlerine sahip çıkmaktır..

  Corona ve iş güçten dolayı fuara gelemedim ama yüreğim sizinleydi. Diyarbakır’dan en içten selam ve saygılarımı yolluyorum.. Allah yardımcınız olsun.

 9. 24 Ekim 2021, 14:13

  Seni gördüm kalabalığın arasında. Gözlerin çakmak çakmak. “Gerçekmiş!…” “Sen beni tanımıyorsun ama ben seni çok iyi tanıyorum” dedim. Bana gözlerini dikip; “Ben de seni tanıyorum” dedin. Gözlerinde dejavu gibi Torosları gördüm, o küçük Türkmen kızını, Ruhi Su’nun gür sesini… “Tanıyorum o yazarı”. İyi tanıyorum. Yüreğimin sesi o benim. Toprağımın sesi, haykırışı o. Yanına oturdum. Öpülesi elleri ile ” bu toprağın soylu, onurlu çocukları” yazdı. Bu toprağın gerçek soylusundan, bu toprağın gerçek çocuklarına bir armağan… Kalkmak istemedim hiç sandalyeden. “Fotoğraf cektirelim mi?” dedi. Serkan abi telefonu eline aldı. “Nihat Abi biraz dik dur hele, bu abi gocamanmış” dedi, güldü. Nihat abi döndü: “Koca ayı ile Maşa gibi olduk” dedi. Kahkahayı patlattım. Oysa ben onun yanında kendimi 7 yaşında bir çocuk gibi hissettim. Elini öpmek istedim. Normalde kimsenin elini öpmem. Çerkezlerde el öpme adeti yoktur. Ama bu el değerli. Bu el Anadolu’nun, bu toprağın eli. Kılıçtan keskin ama kedi yavrusunu bile incitemez. Türküler kadar engin, ana kucağı gibi sıcak…. Stanttan zor ayrıldım. Erdem, Celal, Volkan, değerli paşalarım… Kalabalıktı her yerden. Yalnız değiliz. Çokuz dedim. Anadolu’daki ateşi yaktı Nihat abim dedim. Erdem aldı sürükledi. Serkan kardeşim kadar samimi sıcak… Mecbur ayrıldım. Otele döndüm. İzmir’de yaşıyorum. Fotoğrafı sevdiklerimle paylaştım gururla. Kendine iyi bak Nihat abim. Değerli kardeşlerim de sana emanet. Üzerimize düşen bir iş olursa görevdir benim için. Kartım Erdem’de. Saygılarımla. Var olun.

 10. 24 Ekim 2021, 13:40

  Hz. Muhammed islam dinini getirdiği zaman sadece yanında 5 kişi varmış ve Arabistan’ın tüm silahlı ve ekonomik ve para gücü Ebu Süfyan elinde idi ama bu 5 kişilik harekat tüm Arabistan’ı ve dünyayı sardı. Sizinde başlayacağınız harekat tüm Akdeniz’i ve karşımızda olan düşmanları saracak. Atatürk milli mücadeleyi başladığı zaman sadece 19 kişi yanında varmış ama Fransa Britanya Yunan birlik ordularını yendi. Atatürk ve Hz. Muhammed mücadeleyi başlattıkları zaman sadece sayılı kişi yardımları varmış ve paraları da yokmuş ama destekçileri Allah olduğu için güçlü düşmanları yok ettiler, Allah’ı unutmazsak Allah’ta bizi unutmaz. Atatürk’ün işaret ettiği batıyıda fethederiz

 11. Nihat bey, şirin payzın, Ayşenur Arslan … bunları biliyoruz zaten… Ama Alev Coşkun’a da veryansın etmişsiniz, yazısını okudum Cumhuriyet’te.. haksızlık yapıyorsunuz , o TÜSiadçıların açıklamalarını yazmış, fena mı yapmışlar laiklik burgulamak ile … Payzın ve Arslan ile karıştırmayın derim … İlhan abi’nin yolundan giden yiğit alev coşkun a bu kadar vurmayın, vuracaksanız bizi aldatan Perinçeke vurun biraz..

 12. 24 Ekim 2021, 13:05

  Sayın Nihat genç bir insan bu kadar net olmalı işte ben ak partiliyim sizin gibi Atatürkçülere can kurban ama sizin gibiler çok azaldı artık başarılar niye kendi haber portalini kurduğunuzu anlamayanlar daha iyi anliyordurlar inşallah.

 13. Lale akçan hanımefendi atatürk cü zannettiğiniz o yazarlar hicbir zaman atatürk cü değildi çoğu atatürk ‘ün kapattığı bir derneğin üyeleri orada alınan kararların dışına çıkamazlar

 14. Evet, Z.Kalkandelen’ in yazısı bana “oh beee…görenler var şükür” dedirtmişti, N.Genç’ in kendi üslubu ile yazısı “yaşasın” dedirtti…Tüsiad’ ın geçmişde yaptıkları unutulmamalı, hatta bazı ağır toplarının, işçi direncini kırmak için siyasal islamcıları nasıl destekledikleri, özelleştirmeden aslan payı almak için RTE önünde nasıl iki büklüm durdukları hafızalarda…

 15. 24 Ekim 2021, 12:17

  Kitap Fuarına gelip sizlere olan desteğimi sadece sözlerimle değil gözlerimle de yüreğinize aktarmak isterdim ama belki bir başka sefere nasip olur.
  Kanla İrfanla kurulan bu Vatanın Tam Bağımsızlığını savunmak ve Tam Bağımsızlığını gerçekleştirmek adına sosyal Politik ve Kültürel anlamda ne yapılması gerekiyorsa yapmalıyız.Bu bakımdan “Dönek Atatürkçüleri” de tekrar kendi doğal çizgilerine döndürmenin yollarını bulmak adına Lale akcan isimli okuyucu arkadaşımızın talebi dikkate alınmalıdır.

 16. 24 Ekim 2021, 10:35

  başta kitap fuarındaki güzel haberinizle çok sevindim, gurur duydum. Atatürk’çü yazarların bile düşman işbirlikçilerini desteklemesi olayını sosyal psikoloji uzmanlarına, psikiyatristlere, sosyologlara sordunuz mu? bu dönüşün nedeni ne olabilir? ben kendi adıma çok merak ediyorum.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!