Yeni Akit’in hedefinde Öz Erciş Seyahat var

Namaz molası isteyen yolcuya anayasayı ve laikliği hatırlatan Öz Erciş Seyahat'e Yeni Akit yazarından tepki geldi: “Öz Erciş Seyahat'in patronları bir cevaba hazır olsunlar. Bakalım bu piyasa şartlarında laik kalmaya ne kadar devam edeceksiniz!"

featured

Yeni Akit yazarı Ali Osman Aydın, Van- İstanbul güzergahında çalışan Öz Erciş firmasının namaz molası vermesini köşesine taşıdı.

Öz Erciş firmasının yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye laik bir ülkedir” hatırlatması yaptığını yazan Aydın, “Ne alakası var ibadetle laikliğin diyebilirsiniz. Militan laiklik, olguları böyle görüyor işte. Ekseriyeti Müslüman olan bir ülkede, namaz gibi günlük hayatın son derece alışıldık bir parçası için asgari düzeyde bir anlayış beklemek bile beyhude. Beyhude çünkü Kemalist hegemonya sınırlarını ta sizin kapınızın eşiğinden çekiveriyor. Kapınızı açıp bahçenize adım atmak istediğinizde de, kendi sınırlarına tecavüz edildiği iddiasıyla kıyameti koparıyor! Hiç evinizden çıkmayacak, bahçenizde dolaşmayacaksınız ki takrir-i sükun korunsun, ‘Cumhuriyet ilelebet payidar olsun’” düşüncesini dile getirdi.

Aydın, “Öz Erciş Seyahatin patronları da bir cevaba hazır olsunlar bence. Sayılarının hiç de az olmadığını düşündüğüm namaz kılan Vanlı kardeşlerimiz, sizin gibi firmaları tercih etmeyerek sergilediğiniz saygısızlığa zarifçe mukabelede bulunacaklardır. Bunu illa yapacaklardır. Bakalım bu piyasa şartlarında laik kalmaya ne kadar devam edeceksiniz! “ diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

Bir vatandaş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Öz Erciş Seyahat Firması’ndan ‘namaz molası’ talebinde bulunduğunu ve istediğinin reddedildiğini anlattı.

Yaşananlar tartışma konusu olurken firma yaptığı açıklamada anayasa maddelerini hatırlatarak laiklik vurgusu yaptı. Firmanın açıklamasında “Birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen yolcuların anayasal hakları görmezden gelinemez” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergâhlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Anayasanın 23.maddesi “yerleşme ve seyahat hürriyeti”ni ve 24.maddesi “din ve vicdan hürriyeti”ni güvence altına almıştır.

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir. Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Yeni Akit’in hedefinde Öz Erciş Seyahat var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 4 hafta önce

    Firma haklı yolcu namazını daha sonra kılabilir ancak zamanında bir yere yetişmeye çalışan kişi zamanı geri getiremez. Namaz üzerinden bezirganlık yaptığınız yeter artık.

  2. 3 hafta önce

    Firma doğruyu yapmış.

  3. 3 hafta önce

    Bu adamların pudra şekerli kafasıyla uçağı da denize indirmek gerekir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!