Yeni Bakan’ın doktora tezinde Cumhuriyet eleştirisi

featured

Uluslaşmayı ‘tek tipleştirici’ diye niteleyen Nureddin Nebati, ‘Kemalizm, aydınlanma düşüncesinin yarattığı değerlerin, bu değerlere yabancı bir coğrafyada tesis edilmesine dayanır. Özgün bir paradigma değildir, ithal edilmiştir’ ifadelerini kullanmış.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “AK Parti Teşkilatlarının Demokratik Değerlere Bakışı Üzerine Karşılaştırmalı Bir Analiz: Milli Görüş’ten Muhafazakâr Demokrasiye” adlı tezinde savundukları dikkati çekti.

Bakan Nebati’nin doktora tezinde, “Cumhuriyet’in kurulmasına giden süreçte ve sonrasında toplumun tüm kurumlarının Batı’ya öykünen elitist bir yapılanma aracılığıyla ‘cebren’ dönüştürüldüğünü, sekülerleştirmenin dayatıldığını” savunduğu belirtildi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, “Modern ulus devletlerin aşındığını” öne sürdüğü tezinde Nebati, “sosyalizmin şiddet içerdiğini, aşırı bürokratikleşmeye dayandığını ve totaliter olduğunu” belirtirken, liberal demokrasinin “kültürel, sınıfsal, etnik, cinsiyete ve kimliğe dayalı ilişkileri hiçe saydığını” savundu.

Cumhuriyetin kurulmasının ardından İslam’ın gerilikle özdeşleştirildiğini öne süren Nebati, Kemalizm’in ithal edildiğini savunarak, “Kemalizm, aydınlanma düşüncesinin yarattığı değerlerin, bu değerlere yabancı bir coğrafyada tesis edilmesine dayanır. Özgün bir paradigma değildir, ithal edilmiştir” dedi.

Nebati, “1924’ten sonra katı bir modernleşmeci eğilimle toplumun kutsal saydığı pek çok değer ve sembol gerilik, şarklılık ve dinle ilişkilendirilerek kamusal hayattan ‘temizlenmiş’tir” ifadelerini kullandı.

Nebati’nin, uluslaşmayı “tek tipleştirici” şeklinde nitelendirerek, “asimilasyon gibi yöntemler kullanıldığını” iddia etmesi de dikkat çekti.

Yeni Bakan’ın doktora tezinde Cumhuriyet eleştirisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. Nurettin ne ettin sen yav….

  Cevapla
 2. maliye bakanına kaç çeşit vergi var diye sorsanız ne cevap verir acaba? mesela götürü vergi nedir diye sorun ne diyecek ? hani maliye bakanı ya!

  Cevapla
 3. 10 ay önce

  Google akademik’e girip bakın: 33 atıf, h-index’i 3, i10 indexi 1. Yurt dışı yayın sıfır. İngilizce yayın 1 oda yerli dergide.

  Cevapla
 4. 10 ay önce

  Yedi kere altı kaç desen afallar.

  Cevapla
 5. 10 ay önce

  Bu Tarz sahislarin ne demek istedigini anlamak icin en az iki kere okuyorum. Bos konusup bos yaziyorlar, ezberlenmis kopyala yapistir dusunceleri var, hatta dusuncelerinin bir cogu da sacma. Kaderin cilvesi ki cumhuriyete ve kemalizme yani ataturkculuge hakaret eden bu sacma dusunceleri bile yine cumhuriyetin kendilerine kazandirdiklari sayesinde edebildiklerinin farkinda olamayacak kadar da acinasi durumdalar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!