Yeni Şafak, Erdoğan ve Soylu’nun kararını hedef aldı

Suriyeliler konusunda iktidar kanadında çatlaklar... Yeni Şafak gazetesinin manşetine taşıdığı haber dikkat çekti. Suriyelilere bayram ziyareti yasağını eleştiren gazete, akrabalarını ziyaretine gidemeyen Suriyelilerin yaşadıklarını “El öpüp gelecektik” başlığıyla birinci sayfasına taşıdı.

featured
service

Suriyeli sığınmacılar konusu siyasetin ana gündem konusu olduğunda daha önce “Muhalefet seçimi kazanırsak Suriyelileri göndereceğiz diyor. Biz göndermeyeceğiz” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 ay kadar sonra “Gönüllü ve onurlu geri dönüşleri için çalışıyoruz” demişti. Bu sözlerin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyelilerin bayram ziyareti için ülkelerine gidişinin yasaklanacağı mesajını verdi. Soylu’nun açıklaması sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Soylu’nun sözlerini onaylayınca Suriyelilerin bayram ziyareti bu yıl yasaklandı.

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi bayram yasağını eleştiren bir habere imza attı. Akrabalarını ziyaretine gidemeyen Suriyelilerin yaşadıkları birinci sayfasına taşıyan gazete, “El öpüp gelecektik” başlığını attı.

Yeni Şafak’ın haberinde şöyle denildi:

“Türkiye’nin kontrolündeki güvenli bölgelerdeki yakınlarını ziyarete gidemeyen Suriyeliler, bayramı buruk geçiriyor. Bayram ziyaretleri kısıtlanan sığınmacılar, akrabalarının yanına gidemedi. Türkiye’de tedavisi devam eden Fatıma el-Ali, “Ben tek çocuğum. Anne ve babamı görmeye gidecektim” derken, Şanlıurfa’da yaşayan Mutaz Selim, üzüntüsünü, “Bir el öpüp gelecektik” diye ifade etti.”

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin bayramda ülkelerini ziyaret etmesi her yıl tartışma konusu oluyor. Yükselen tepkiler sebebiyle ise bu yıl bayram ziyareti izinleri kısıtlandı. Peki, bu insanlar nereye ve neden gidip geliyorlar? Yeni Şafak Gazetesi olarak konunun muhatabı olan Suriyeliler ile konuştuk.

Avukat Abdulnasr Hoşan, 2013 yılından bu yana çocuklarıyla Gaziantep Nizip’te yaşıyor. Hama’nın Kefarzate ilçesinde yaşayan Hoşan, evleri bombalanınca Türkiye’ye sığınmış. 13 kişilik büyük ailenin bir kısmı Suriye’de kamplarda yaşadığı için bayram ziyareti onun için çok önemli. Kampta olan kız kardeşlerinin yolunu gözlediğini söyleye Hoşan, “Annem çocuklarının özlemine dayanamayıp Suriye’ye gitti ve bombardımanda öldü. Kız kardeşim ve yeğenlerim kampta. Benim yolumu gözlüyor. Ölümden kaçıp burada ailemizle bir hayat kurduk. Tek isteğim annemin emaneti olarak gördüğüm kardeşlerimi sevindirmek” dedi.

TEK ÇOCUĞUM, BENDEN BAŞKA KİMSELERİ YOK

Fatıma El-Ali ise, Halep’te öğretmenlik yaparken okuluna bomba atılması sonucu ağır yaralanmış. Tedavi için Türkiye’de uzun bir süre kaldıktan sonra ülkesine dönememiş. Yaşlı anne ve babasının Atme kampında kaldığını söyleyen Fatıma El-Ali, “Ben tek çocuğum. Annem ve babam çok yaşlılar. Evimiz yıkıldıktan sonra onlar Atme kampında kaldı. Her yıl bayramda görüşebiliyoruz. Ben birkaç gün kalıp dönüyorum. Onların evime gelme imkanları yok. Yasaklar devam ederse nasıl bir çözüm bulacağımızı bilmiyorum” dedi.

DEAŞ VE PKK BİZİ AYIRDI

Şanlıurfa’da yaşayan Mutaz Selim de, Tel Abyad’da hayatını sürdüren babası ve amcalarını görmek için Suriye’ye gitmek istediğini söyledi. Terör örgütleri DEAŞ ve PKK’nın kendilerini ailelerinden ayırdığını kaydeden Selim şunları söyledi: “Hepimiz Türkiye’ye sığındık. Barış Pınarı Harekatı sayesinde ailemizin büyük bir bölümü evlerine geri döndü. Fakat aradan geçen zamanda ben çocuklarımla Urfa’da bir düzen kurdum. Fakat hepinizin bildiği gibi bayramda büyüklerin elini öpmek çok önemli. Mezar ziyaretleri yapıp, ailemizi görmek istiyorduk. Onların gelme şansı yok, bizim yolumuzu gözlüyorlar.”

CHP, ZAFER PARTİSİ, İYİ PARTİ…

Suriye Çözüm Masası Genel Koordinatörü Mehdi Davud, sığınmacıların muhaliflerin hedefinde olduğunu iddia etti. “Türkiye’ye insanlar canlarını ve ailelerini kurtarmak için geldi” diyen Davud, CHP, Zafer, İyi Parti’nin sığınmacıları hedef gösterip kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini söyledi.

Yeni Şafak, Erdoğan ve Soylu’nun kararını hedef aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Duygu somurusune devam. El opmeye gidebiliyorsan, geri gelmene gerek yok. Gecici siginmaci olarak geldiniz.

  2. 3 hafta önce

    Tamam Mehdi Davut.Canlarını ve ailelerini kurtardılar,artık geri dönüp yerlerine yerleşebilirler.Ayrıca Suriyede kalıp Amerika ve İsrailin oyunlarına karşı canlarını ve ailelerini kurtaran insanlara sizden daha fazla saygımız ve sevgimiz var.Misafirliğin kısa olanı makbuldur.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!