Yeni Şafak yazarı: Bu toprakların çocukları bizim yüzümüzden İslam’ı terk ediyor

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan "Bizim meselemiz, bin yıl İslam’ın bayraktarlığını yapmış bu toprakların çocuklarının bizim zaaflarımız, hırslarımız, açgözlülüklerimiz, hatalarımız yüzünden İslam’ı terk ediyor olmalarıdır" diye yazdı.

featured

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, bugünkü yazısında iktidarın artık siyasetle özdeşleştirilemeyeceğini savunarak “Çağımız, kültür ç/ağı. Kültürün her şeye çeki düzen verdiği bir ağ! Kültürün değil, kültürü üreten medyaların hâkim olduğu, formun normunu dayattığı devasa bir ağda debelenip duruyor çağımızda insan!” görüşünü dile getirdi.

Ruh atılımı olmadan kültürel iktidarın sağlanamayacağını savunan Kaplan şöyle devam etti:

“Bu tablonun karşısında hakikati, adaleti ve merhameti eksene alan İslâm, insana insanlığını hatırlatacak, insanlığa hangi dinden ya da felsefeden olursa olsun kendi dünyasını yaşayabileceği yaşanabilir bir dünya armağan edecek keşfedilmeyi bekleyen bir kaynaktır, Latince çok sevdiğim ifadeyle “terra incognita” / “keşfedilmemiş bir kıta”’dır.

Meselemiz, iktidar meselesi değil, elbette ki. Bizim meselemiz, bin yıl İslam’ın bayraktarlığını yapmış bu toprakların çocuklarının bizim zaaflarımız, hırslarımız, açgözlülüklerimiz, hatalarımız yüzünden İslam’ı terk ediyor olmalarıdır.

Bu gidişata dur demek, yine bize düşüyor: Sadece siyasette değil, eğitimde, kültürde, düşüncede, sanatta, medyada -bize zarar verse de- ahlâk’ı, hakikat’i ve merhamet’i eksene alan herkese hayat hakkı tanıyan bizim medeniyet dinamiklerimizi hayata geçirecek, bu dünyada yaşayan ama bu dünyayı yaşamayan, bu dünyayı aşacak başka dünyalara ulaşarak önümüzü açacak öncü kuşaklar yetiştirecek büyük, kalıcı ve köklü adımlar atmak zorundayız.”

Yeni Şafak yazarı: Bu toprakların çocukları bizim yüzümüzden İslam’ı terk ediyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 hafta önce

    Korkudan ne yapacağını şaşırıp tee Latince’ye bile gitmişsin ama arada minik diye gördüğün dibindeki cumhuriyeti ıskalamışsın?! Bunların örneği bizde yok mudur? Yahu sen koyu müslümansın lafına bakarsak, senin Latince’de ne işin var?! Biz Çin, Hint atasözü söylesek bize Osmanlı atasözü bilmiyor, özenti bunlar deyip bizimle alay eden adamlarsınız. Latince’de ne işin var?

  2. 1 hafta önce

    Gözlüğün bozuk, gözün de bozuk, iki yanlış bir doğru etmiyor. Yani düşüncen yanlış, düşünceni koyduğun dünyaya bakış açın, çerçevelerin daha da yanlış. Önce güldüm sonra bastım eksiyi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!