AKP’nin gözü bu kararda… Yeniden Refah’ta ‘İstanbul’ muamması

Yeniden Refah Partisi'nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayarak Cumhur İttifakı’nın adaylarını destekleme kararı aldığı iddia edildi. AKP’nin, destek karşısında YRP’ye belediye meclis üyeliği ve birkaç yerde ilçe belediye başkanlığı teklif ettiği ileri sürüldü. Yeniden Refah Partisi’nden yapılan açıklamada ise, partinin AKP’yle anlaştığı ve İstanbul’da aday çıkarmayacağı iddiası yalanlandı.

featured

AKP ve Yeniden Refah Partisi arasında tıkanan görüşmeler yeniden canlandı. Yeniden Refah Partisi’nin AKP’nin belediye meclis üyeliği ve birkaç yerde ilçe belediye başkanlığı teklifi sonrası İstanbul seçimlerinde aday çıkartmayacağı ve Murat Kurum’u destekleyeceği öne sürüldü.

YRP’nin genel başkanvekili Prof. Dr. Doğan Aydal’ın, AKP ile yürütülen ittifak görüşmelerine ilişkin, Murat Kurum’u sert ifadelerle eleştirmiş, “Biz, AKP’yi kazandırmak için var olan bir parti değiliz” sözleri, AKP ile YRP arasında krize neden olmuştu.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, YRP ile AKP’nin heyetleri, yaşanan kriz sonrasında önceki gün yeniden bir araya geldi. Görüşmede “YRP’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayarak Cumhur İttifakı’nın adaylarını destekleme kararını aldığı” iddia edildi.

AKP’nin, destek karşısında YRP’ye ise “belediye meclis üyeliği” ve birkaç yerde ilçe belediye başkanlığı teklif ettiği ileri sürüldü.

YPR’DEN AÇIKLAMA

Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Mahalli İdareler Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Ak ise yerel seçimlerde İstanbul’da aday çıkarmama kararı aldıklarına dair iddiaları yalanladı. Ak, görüşmelerin sürdüğünü söyledi. YRP de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘değerlendirmeler sürmektedir’ dedi.

Ak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Yeniden Refah Partimizin İstanbul’da aday çıkarmayacağı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda partimizin yetkili kurulları gerekli istişarelerini sürdürmeye devam etmektedir.”

Öte yandan, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altunöz de “İstanbul, Ankara ve İzmir’de meclis üyelikleri. Biz de ‘Meclis üyeliğiyle gelmeyin, kabul etmeyiz. Partimizin gücüne uygun teklif getirin ki görüşelim’ dedik” ifadelerini kullanmıştı.

AKP’nin gözü bu kararda… Yeniden Refah’ta ‘İstanbul’ muamması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!