Yeniden Refah Partili isimden kadın sunucuya sansür! Canlı yayında yanıt verdi…

Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Mali İşler Başkan Yardımcısı Yusuf Aktaş, sunucu Damla Doğan Tuncel'in, kadına yönelik şiddet ile ilgili kararname değişikliğinin haberini sunduğu anlardaki görüntüsünü buzlayarak paylaştı. Tuncel, Yusuf Aktaş'a verdiği yanıtta, partinin Düzce’deki seçim arabasında, kadın milletvekili adayının 'gölge' şeklinde verildiğini hatırlattı.

featured

“Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili 2023/16 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi” AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü‘nde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Genelgede “Kadına yönelik şiddetle mücadele alanında kanıta dayalı politikaların geliştirilmesine temel oluşturacak ve uluslararası standartlarda istatistik üretilmesine imkan sağlayacak verilerin elde edilmesi amacıyla nüfus temelli saha araştırmaları gerçekleştirilecektir.” denildi.

Sözcü Televizyonu Hafta Sonu Ana Haber sunucusu Damla Doğan Tuncel,  söz konusu gelişmeyi, “Bir gece yarısı kararnemesiyle ‘kadının beyanı gitti’, ‘kanıta dayalı’ politika uygulanacağı açıklandı” sözleriyle sundu.

KADIN SUNUCUYU SANSÜRLEDİ

Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Mali İşler Başkan Yardımcısı Yusuf Aktaş, Tuncel’in haberi sunduğu anlardaki görüntüsünü, Tuncel gözükmeyecek şekilde buzladı ve sosyal medyasından, “6284 Sayılı İstanbul sözleşmesinin uzantısı olan kanun maddelerinden Kadının beyanı Esastır gitti!!! Kadının Kanıtı esastır geldi!!! Kanıt olmadan sadece beyanla insanların hayatını mahvedemeyecekler artık!!! Yaşa Fatih Erbakan notu ile paylaştı.

SUNUCUDAN CANLI YAYINDA YANIT: BURADA ASLINDA ÖZNE BEN DEĞİLİM

Tuncel bu akşam sunduğu bültende, şu sözlerle Aktaş’a tepki gösterdi:

“Burada aslında özne ben değilim. Benim nezdimde bütün kadınlar. Bu bir bakış açısı çünkü. Her gün kadına yönelik taciz, tecavüz ve cinayet haberlerini vermek zorunda kalıyoruz bu ekranlarda.

Şimdi ekrana getireceğimiz görüntüler ise konu kadın olunca zihinlerin nasıl körleştiğini gösterecek.

Dün 25 Kasım’dı. Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Ben de tam da bugünde kadına yönelik şiddete karşı mücadelenin önemli bir kazanımı olan, kadının beyanı esastır ilkesini hiçe sayan bir kararnamenin haberini sunarken yorumda bulundum.

Ama anlaşılan o ki, 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet’imizde eğitim alıp, kendi ayaklarımın üzerinde durup, burada karşınızda olmam, birileri tarafından sindirilemedi. Yayını sosyal medya hesabından paylaşan Yeniden Refah Partili Yusuf Aktaş beni buzladı .”

‘GÖLGE ADAY’ HATIRLATMASI

Sunucu, sosyal medya hesabından da Yusuf Aktaş’a “Düzce milletvekili adayınız Çiğdem Kulalı Seçkin’in fotoğrafının gölgelenmesi örneğini de göz önünde bulundurduğumuzda, kadının sözünün yanı sıra yüzünü de hiçe sayan bu paylaşımı, partinizin misyonu ve vizyonu kapsamında nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu sordu.

İşte Tuncel’in yanıtı:

AKP VE YENİDEN REFAH PARTİSİ’NİN İTTİFAK METNİ TARTIŞMALARA SEBEP OLMUŞTU

AKP ile Yeniden Refah Partisi’nin imzaladığı ittifak metninde, 6284 sayılı kanunla ilgili “Aile bütünlüğünün korunması için mevcut yasalardaki aykırı hükümlerin ayıklanmasına, manevi değerlerimize aykırı fiillerin ve sapkınlıkların önlememesine yönelik yasal düzenlemelere, süresiz nafaka konusundaki mağduriyetlerin giderilmesine ağırlık verilecektir” ifadesine yer verilmişti.

Erbakan’ın “Mutabık kaldığımız prensiplerin uygulanması milletin faydasına olacak.” dediği metinde “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin düzenlemelerden vazgeçilmesi”, “Milli Eğitim müfredatının manevi değerlerimize uygun hale getirilmesi” gibi maddelerin yer aldığı görülmüştü.

‘KADIN- ERKEK YAN YANA FOTOĞRAF ÇEKİLEMEZ’ KAVGASI

Geçen sene Yeniden Refah Partisi Aydın İl Başkanı Osman Çağrı Çerçi başkanlığında milletvekili adayları ve il yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda ‘islamiyet’ tartışması çıkmıştı. İl başkanına sesini yükselten partili “Kadın ile erkek yan yana fotoğraf çekilemez. Biz İstanbul’da da böyle yapıyoruz. Biz neyi temsil ediyoruz? Bizim amacımız ne? İslamiyette böyle olmaz” demişti.

SEÇİM ARACINDA KADIN ADAY ‘GÖLGE’ OLARAK YER ALDI

Yeniden Refah Partisi’nin Düzce’deki seçim arabasında, kadın Milletvekili Adayı Çiğdem Kulalı Seçkin’in fotoğrafı karartılarak verilmişti. Görüntüler kısa sürece sosyal medyada gündem olmuştu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Düzce’de seçim aracında kadın milletvekili adaylarının fotoğrafının kullanılmamasının adayın tercihi olduğunu belirterek, “Bizim parti olarak ‘Hanımların resmini basmayalım’ diye bir iddiamız ve talebimiz yok” demişti. Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz ise daha önce yaptığı açıklamada, hatanın reklam firmasından kaynaklandığını söylemişti.

‘3 EŞLİ VEKİL’ GÜNDEM OLDU

Öte yandan Yeniden Refah Partisi (YRP), Konya Milletvekili ve MYK üyesi Ali Yüksel, 14 Mayıs seçimlerinin ardından üç kadınla evli olduğu iddialarıyla gündeme gelmişti. Başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun büyük bir kesimi iddialara tepki gösterirken, Yüksel ise hakkındaki çok eşlilik haberlerini reddetmişti.

Yüksel, “Hayatımın bir döneminde üç tane eşim oldu. Allah rahmet eylesin ilk eşim vefat etti. Daha sonra iki eş ile kaldım. Ama benim niyetim dörde kadar gitmekti. Allah müsaade etmiş. Kanunları kim yapıyor, insanlar yapıyor. Ama ben Allah’a hesap vereceğim. Öldüğüm zaman beni Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri yargılamayacak, hesabı onlara vermeyeceğim. Ben Allah’a hesap vereceğim.” demişti.

thumbnail
İlişkili Haber

‘Üç eşli’ vekil: Piyasayı piçlerle mi dolduralım?

Yeniden Refah Partili isimden kadın sunucuya sansür! Canlı yayında yanıt verdi…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Erkekler, kadınların kendilerinden daha akıllı ve güçlü olduklarını bildikleri için korkuyorlar.
    Bu yüzden kaba kuvvet kullanıyorlar…

  2. 27 Kasım 2023, 12:50

    Buzlamayı falan bilmem. Sözcü vb. mecralar konuları manasız ve kasıtlı bir şekilde birbirine sokuyorlar. Bu da sağlıklı bir tartışmanın önünde engel.

    6284 sayılı yasa toplumu çökertti, çökertiyor. Bir süre sonra arası düzelebilecek karı-kocalar birbirlerine düşman edildiler. Süresiz nafaka hükmü ile erkeklere zulmedildi. Hiç bir hukuk sisteminde bulunmayan bir şekilde kadınların yalan veya abartılı beyanı ile kocalar evlerinden atıldı. Böyle bir kanun tabii ki eleştirilecek.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!