Yerli ve milli TOGG acaba Müslüman mı?

featured

Nihat Genç yazdı…

Milli ve yerli ve akıllı bir araba yapılıyor ve benim bundan hiç haberim olmuyor!

Mühendisler de kendilerine ne çok güveniyorlar, aralarında hiç mi yahu bu ülkenin milli yerli ve akıllı sanatçıları vardır, fikirleri görüşleri zevkleri nelerdir, öğrenelim, demiyor! Zaten arabaya arkadan bakınca .ötü kalkmış bir havası var!

Her şey ‘teknik’ değildir, buldum mühendisleri, verdim projeyi, bastım milyar dolarları, oldu, hiç değil!

Tek bir karar verici kişinin ‘milli ve yerli’ bir tasarımı ortaya çıkartıp milli ve yerli beğeni ve talep kazanması mümkün değildir!

Eee şimdi, duvara tosladılar, başları sıkıştı!

Araba satışa çıkınca, TOGG’dan aradılar, ağbi bak milli ve yerli ve üstelik akıllı arabamız çıktı satışına pazarlamasına yardımcı olun ülkemiz bir değer kazansın, dediler…

Allah rahmet eylesin Hıncal Uluç da vefat edince bu ‘lansman’ ve ‘prezantasyon’ işleri galiba üstüme kalacak! Neyse, açılışı Özal’dan Tayyip’e bütün iktidarların ekmeğini yemesini sağlayan Hıncal Uluç’un meşhur cümlesiyle yapayım: ‘nasıl güzel nasıl güzel anlatamam!’

Hakikaten Yıldız Sarayı’na suikast yapılır korkusuyla otomobil, telefon hatta elektriğe dahi karşı Abdülhamit torunlarının nihayetinde ‘elektrikli’ bir araba yapmasını İslamcılıkta bir terakki olarak görüyorum! Ancak hayal gücü paradan ötesine göremeyen!

Ve al başına belayı, Tayyip bey’in Katar’da kavgalı olduğu Mısır devlet başkanı Sisi ile görüşüp buzları eritmesiyle o meşhur ‘rabia’ işaretini de yapamayacak olması TOGG’u miting meydanlarında pazarlayacak en vurucu reklam mottosunun da artık kullanılamayacağı anlamına geliyor!

Acilen başka mottolar başka pazarlama yöntemleri bulmamız gerekiyor!

Dost acı söyler, TOGG modeli içime oturmadı, araba önden ‘dişlek’ arkadan ‘enseli pehlivan’ gibi görünüyor, ve farları yandığında sinsi bir sırıtış bizi dünya devi yapacak koruyucu meleğimize hiç yakışmadı!

Yani TOGG’a ne kadar ‘akıllı’ dense de kalın kafalı boş kafalı görüntüsü araba ve evini vatandan öncelikli görüp çalıp çırpıp .ikinde olmayan kitleler için ideal bir model!

İmajı kitlenin zevklerine uygun hale getirmeliyiz, yıkama yağlama ve şarj istasyonları tekke ve ‘şadırvan’ görünümlü araba abdesthanesi haline getirilip keklenecek yeni kitlenin kültürüne uygun hale getirilmeli!

Ve akıllı değil çok akıllı, cin gibi hatta Alaaddin’in cini gibi olmak zorunda, mesela dolu yağıp kaportası ezilmesin diye cübbeli modelleri düşünülmeli ve meteoroloji tahmini yapıp hızla kendi kendine cübbesini giyebilmeli! Mesela bakanlıkların ve ihalelerin yolunu bilebilmeli! Mesela şarj edecek istasyon bulamasa da Allah’a şükür yarabbi şükür, diyebilmeli! Mesela uçurumdan aşağı yuvarlanınca yere secde eder vaziyette yüzüstü yumuşacık inebilmeli! Mesela, yanlarından yoksul fakir insanlar geçince ‘yazık kimseleri yokmuş’ diye iç geçirebilmeli! Mesela ‘Kenan Evren’ gibi Picasso resimleri yapabilmeli!

Ve yerli ve milli arabamızı halkımıza sevdirmek için ilk çıkan modelleri hızla çölde safari yarışından daha öte Suriye cephesinde çatışmalara gönderip arabamızın ‘gazi’ olması sağlanması ve GAZİ markasıyla madalyası takılıp sürümünün yapılması!

Hakikaten akıllıysa karşı yönden gelen araba şoförünün Cumhuriyetçi mi yoksa AKP’li mi olduğunu bilip tedbirini almalı, karşı yönden gelen araba AKP’liyse kornası ‘essalamünaleyküm’, değil Cumhuriyetçiyse ‘zoort’ sesi çıkartmalı!

Akıllı olması yetmez şeyhlerimiz gibi kerametleri de olmalı, bitmeyen çorba gibi bitmeyen şarj ve kaza bela gelmez torpilli Allah dostu, reklamı yapılmalı! Mesela farları sadece önünü değil ahireti de aydınlatabilmeli!

Ancak hiç biri kafi değil, tek partide milyonlarca sipariş verilmesi için çok sert dadaist devrimci pazarlama taktiklerim var!

Mesela eskiden ‘deve’ taşıma aracıydı ve Kurban bayramları ve karşılama açılış törenlerinde ‘deve’ kurban edilirdi..

Her kurban bayramı ülkemizde milyonlarca hayvan kesilir, bu itibarla, Diyanet’le görüşülmeli ve TOGG’un da deve gibi kurban edilebileceği fetvası çıkartılmalı!

Hayvan kurban edildiğinde ciğeri sakatatı derisi parçalanıp ayrı ayrı dağıtılır, aynı şekilde, TOGG’un da motoru kaportası aküsü parçalanıp fukaraya dağıtılabilir!

Diyeceksiniz ki kurban için ‘kan’ dökülmesi şarttır, olsun TOGG’dan da ‘benzin’ dökülür, günümüzde ‘kan’ mı yoksa ‘petrol mü’ daha değerli? Çağımızda yorulan hırlayan tekleyen aşınan meta ve eşyalardaki bu sosyal ve değer değişimi dikkate alınmalı, şeyhlik ve tarikat gibi, aynı marka yüzlerce asır geçse de bir nefes hu’yla ilk günkü gibi hiç modife edilmeden tıkır tıkır çalışabilmeli!

İslami usülde sıkıntı çıkacağını sanmıyorum deve de taşıma aracıydı TOGG da.. İslamcılar da iktidara kurban derilerini satıp gelmedi mi? Şimdi de kaportasını ayrı aküsünü ayrı garip gurebaya dağıtacağız, önemli olan ‘niyet’ değil mi? Pekala TOGG’u deve niyetine kesebiliriz!

Üstelik! TOGG’un parçalanması yaratıcılığı tetikler! Bakın araba tarihte ilk ortaya çıktığında parçaları hurdaya gönderilmez ‘toplama araba’ yapılırdı, mesela, babam da ilk kamyonunu ‘toplama’ yaptı, şimdi, parçalanan TOGG parçalarıyla halkımız kendi zevk ve ihtiyaçlarına göre araba yapabilir! Ve nihayet dolmayan camilerde TOGG kurban edileceği günler izdiham yaşanabilir!

Yok devenin başı, demeyin, nihayetinde ‘deve’ de milli değil Arap’tı..

Ve rakiplerini piyasadan silebilmeliyiz!

Ve, Mercedes, Opel, Volkswagen, Hyundai gibi araba markalarını Diyanetimiz acilen ‘gavur’ ilan etmeli! Yerli ve milli arabamız olduğuna göre artık ‘kafir’ arabalara binenlerin dinden çıkacağı söylenip yabancı araba pazarı boşaltılmalı!

Akıllı olduğuna göre, arabaya binen herkesin kan şekerini tansiyonunu yani checkup yapabilmeli! Mesela reisin sesini radyodan duyar duymaz koltukları joten atılıp titremeye başlayan masaj koltuğuna dönüşebilmeli!

Mesela güzergah üzerinde AKP’li il ve ilçe başkanları ve esnafı önceden tanıyıp o mahalden kaç oy alındı bildirmeli ve selektör yapabilmeli, geçtiği yakın köylerde cenaze varsa birden gassal hizmetine koşup musalla taşı da olabilmeli!

Sahiden arabada bir kabalık var, TOGG’un karpuza benzer kütük kafalı profilini iyileştirmek için mesela ünlü Kara Şimşek filmindeki gibi arkadan takipteki arabanın lastiklerini patlatmak için yola çivi bırakabilmeli!

Mercedesleri zındık kafir ilan etmek İslami literatürde zor olmasa gerek, TOGG’cular ‘hileyi şeriyeyle’ dişi mercedesleri nikahlarına pekala alabilir, hatta ikinci, üçüncü, dördüncü mercedes kadınlarını da pekala alabilmeli!

Acı gerçeği kabul edelim halkımız yüzyıldır ‘büyük adam’la ‘diktatörleri’ hep karıştırıyor, oysa büyük adam milletini büyütür, diktatörler milletlerini küçültür. Bu itibarla hiç değilse akıllı model TOGG ‘büyük adamlarla’ ‘diktatörleri’ ayırt edebilmeli, mesela, tehlike anında büyük adam Vahdettin’in kaçtığı San Remo’daki Villa Manalyo’nun yol haritasını navigasyondan anında bulabilmeli!

TOGG’u ilk gördüğümde onu ünlü çizerimiz Cemal Nadir’in Amcabey tiplemesine benzettim, hayatta her güçlüğün altından kalkabileceğine inanmış çok temiz giyimli pozitif safdil amcamız! Açılış töreninde sadece milyar dolarlar bastırıp işin üstesinden gelebileceğine inanmış pozitif holding patronlarını görünce milli ve yerli Amcabey’i hatırladım! Şimdi de elleri böğründe kalkıp bana kadar gelmişler ‘yabancı araba’ düşkünü İslamcılara TOGG’u nasıl satarız diye…

Daha ‘kornasını’ duymadık, dedim, mesela cezbeye kapılan bir müridin ‘hu Allah’ zikir sesiyle bir korno yapılabilir, hatta, karşıdan gelen açık saçık giyimli birine ‘edep yahu’ diyebilmeli, mesela, karşıdan gelen arabanın uyuşturucu taşıyıp taşımadığını taşıyorsa hangi bakan ve parti için kuryelik yaptığını bilebilmeli, hatta, karşıdan gelenin cünüp olup olmadığını anlayabilmeli! Ve sadece yayaları değil görünmeyen varlıklar melekler ve cinlerin de yerlerini bilebilmeli!

Mesela her seçim öncesi, HDP’ye yanaşılacaksa Ahmet Kaya, Atatürkçü bir semte park edilecekse İzmir Marşı’nı söyleyebilmeli, cenabet şehir ve sokakları ‘dombra’ eşliğinde yedi tas su döküp kırklamalı!

Ve araba hurdalıklarına selviler dikilip kabristana çevrilmeli, yerli ve milli TOGG’un çürümüş parçalanmış deri kemik parçaları açıkta bırakılması dinen caiz değildir ve milyar dolarları heba etmiş bu hurdaların mezar taşlarına aile büyükleri ve sponsorlarının şecereleri Arapça yazılmalı!

Paralı köprülerden AKP kimliğiyle para vermeden geçebilmeli, aslında, ilk test denemesini Sırat Köprüsü’nde yapmalı ve gece karanlığında kapıda kelebek aynasını kıran lastiğini patlatan kimse sabotajcı ve hırsızı kendi yakalayıp savcılığa verebilmeli!

Mesela ‘kupon’ arsaların yerlerini haritada ezbere bilebilmeli, açılışını Tayyip’in yaptığı tünellerden geçerken şaha kalkmalı farları selektör yapmalı, milletimizin yarınları ve bekası ve selameti için dualar okumalı ve açılıp kapanır özelliğiyle park ettiği her yerde seyyar mescit gibi hizmet verebilmeli!

Türkiye’de İslamcı ve liberal ‘demokratikçiler’in şu algısını 80 yıldır yıkamadık, Menderes yoksa, Demirel yoksa, Özal yoksa, Tayyip yoksa, o ülkede demokrasi yoktur! O halde TOGG’un ‘demokratik’ modeli için Menderes, Demirel, Özal ve Tayyip’in hayat hikayeleri melodram halinde bitmeyen dizi belgesel yayını yapabilmeli!

Bu bir gerçek, bir yüzyıldır Cumhuriyet’e din düşmanı diye saldıranlar son yirmi yıldır Saray ne emrettiyse ve yaptıysa şeriata uygun buluyor!

Peki TOGG şeriata uygun mu, acilen etnik ve mezhep modelleri piyasaya sürülmeli, Hanefi Mezhebi için Aleviler için Şafiiler için ayrı modeller! Allah’tan Tayyip bey açılışta araba renklerinin etnik ihtiyaçları karşılamadığını kendisi ifade etti ve Karadenizliler için ‘yeşil’ renk siparişi verdi!

Bilindiği üzere Bilal Erdoğan ‘etnik sporlara’ başkanlık ediyor, Karakucak ve Yağlı güreşler tertip edebilir, şöyle, hatta, TOGG’a Mercedes’le bir kafes dövüşü ayarlanabilir ve kim kimi parçalıyor tüm dünyaya gösterilir!

Elektrikle çalıştığı için biraz daha yavaş gidecek, mahzuru yok, müşteri hızını beğenmezse, galericiler, müşteriye ‘ulan, matbaanın üçyüz yıl gecikmesine sabrettin de TOGG’un on dakika geç gitmesine mi bozuluyorsun, desinler! Ya da Cumhuriyet’i yıkmak için yüzyıl sabrettiniz de TOGG’un bir dakika geç gelmesini mi şikayet ediyorsunuz…

Şüphesiz Allah kerim, merak eden olacak, TOGG yerli ve milli ve ama acaba dini bütün Müslüman mı?

Galericiler arabayı satarken müşteriye mutlaka: ‘amcası, ikindiyi kıldı, sizi bekliyor!’ ya da kırmızı ışıkta geçince günah çıkartmak için ‘tövbe estağfurullah’ çekebildiği ya da ekran tartışmalarında ‘ben sizi dinledim siz de beni dinleyeceksiniz’ diyebilme özelliği olabilmeli!

Tabii ki çok işlevli olmalı asıl amaca hizmet etmeli, mesela, köy bayır bucak, oy sandıkları taşınamayan mezralar için, TOGG’un tavanına zarf girecek şekilde bir delik açılıp seyyar oy sandığı işlevi de görebilir!

Bugün nihai şeklini almış, bardak, çatal, koltuk, takım elbise, tabak, tencere, vs. gibi en çok kullandığımız ‘eşyalar’ gidin arkeoloji müzelerine bakın son biçimlerini alabilmek için onbinlerce yıl deneme sınamadan geçip bugünkü ideal şekillerini aldılar!

Bu itibarla İslamcıların milyar dolarları da giyimlerinde malikanelerinde ürettikleri modellerde ve TOKİ evlerinde ve kent meydanı düzenlemelerinde ve anıt restorasyonlarında henüz ilkel zevksiz kullanışsız ilk biçimlerini yaşıyorlar, hepimiz dostça eleştirilerde bulunarak ideal formlarını bulacak uzun yüzyılları birazcık kısaltabiliriz!

Mesela benim TOGG’da ve TOKİ’de ve kent düzenlemelerinde vs. gördüğüm sadece heba olan milyar dolarlar!

O milyar dolarlar henüz rafine ve estetize edilemedi!

Akademide sanatta bilimde medeniyeti üçyüz yıl ihmal eden ve medeniyeti sadece ‘dolar’ zenginliği gören tarikatların dincilerin İslamcıların sanat ve estetik zevkini yağma ve talanla ele geçirilmiş milyar dolarlarla kapatabilmesi (işte Körfez ülkeleri Dubai, Katar, Suudlar vs.) mümkün değildir!

Milyar dolarlar sadece milyar dolardır, o paraların bir hayat ve sanat formu alabilmesi, o milyar dolarları kazanma yöntemiyle çelişkilidir! Milyar dolarların çılgın gururu şatafat gösteriş lüksle sizi ancak insanlıktan çıkartır, milyar dolarlar sizi sadece özenti ve taklit ve montajın sonradan görmüş kölesi yapar, sanat ve bilim ise, tek bir insanın kendi içinde tarihle ve çağıyla ve yaratanla eyvallahsız hesaplaşmasının sonucu ve insan denen varlığın tabiatı anlayan ve meydan okuyan varoluş hikayesidir, milyar dolarlarla hiç bir alakası yoktur!

Milyar dolarlar size ancak cumhuriyete küfrettirecek Engin Ardıçlar kazandırır ve telefonla hazır yemek gibi hazır montaj parça siparişi ve hangi işte .ıçsanız bokunuza kutsallık atfeden müridler kazandırır, oysa insan ve eser paranın değil düşüncenin emeğin ürünü, yani parayla ulaşılmayan vicdan ve beynin nefes aldığı duymadığınız hiç merak etmediğiniz başka bir ülke!

Yerli ve milli TOGG acaba Müslüman mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 2 hafta önce

  yazıyı öz eleştiri olarak okudum kendimce
  yok o kadar da değilim diyemedim. her ne kadar togg alamayacak olsamda orda bir togg var uzak da o togg bizim toggumuz

 2. 2 hafta önce

  Nihat bey bahsettiğiniz markalar çok tırt ama. İslamcıların favorisi Mercedes, BMW ve Audidir hatta görmüyor musunuz ellerindekileri de satıp ömür boyu TOGG a binmeye can atıyorlardır şuan

 3. 2 hafta önce

  Akademi, sanat, bilim, medeniyet, estetik bizi saf dışı bırakır, ekmeğimizden oluruz. Safları sıklaştıralım ağabey. Ben nasıl düşünemedim bu montaj işini.

 4. Akp tüm partileri kendine benzetti; Chp dahil.

 5. “…insan ve eser paranın değil düşüncenin emeğin ürünü, yani parayla ulaşılmayan vicdan ve beynin nefes aldığı duymadığınız hiç merak etmediğiniz başka bir ülke!” böyle bir cümle kurabilir misiniz ?

 6. 2 hafta önce

  Türkiye’de yabancı bir otomotiv fabrikasında 20.yıldır çalışıyorum, sizi severim ama lütfen bilmediğiniz konularda yazı yazmayın.

 7. 2 hafta önce

  Bırak Togg u mogu. Demirtaşa güzellemeler yapan amirali , Tsk ya iftira atan savaş pilotunu yaz abi. Kanımıza dokunuyor.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!