Skandal profesöre üniversite şoku

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından afetlerin çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasından dolayı olduğunu söyleyen Bedri Gencer'in lisans öğrencilerine verdiği sosyoloj dersine artık başka bir öğretim görevlisi girecek.

Skandal profesöre üniversite şoku

Elazığ depreminin ardından attığı “Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” tweet nedeniyle kamuoyunda tepkileri üzerine çeken Prof. Dr. Bedri Gencer ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Küçük yaşta evliliği savunan tweeti nedeniyle kamuoyunda pedofiliye kapı aralamakla suçlanan Prof. Dr. Gencer’in Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans öğrencilerine verdiği sosyoloji dersinin öğretim görevlisi değişti.

Pazartesi sabahları Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sosyoloji dersine giren Gencer’in bu sabah vermesi gereken derse Muhammed Fazıl Baş isimli araştırma görevlisi girdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bedri Gencer’in protesto edilmesini ardından geçtiğimiz hafta okuldan atılması için 124 dilekçe toplanmıştı. Bu haftaya da dilekçeler toplanarak başlandı. Pazartesi sabahları sosyoloji dersine giren Gencer’in bu sabah derslerine Muhammed Fazıl Baş isimli araştırma görevlisi girdi.

Sosyoloji sınıfında ders gören öğrencilere ise Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Otomasyon Sistemi üzerinden dersin hocasının değiştiği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, Gencer’e tepki göstererek sınıfı terketmiş sonra da odasını mühürlemişti. Öğrenciler odanın kapısına ise, “Bu oda Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından mühürlenmiştir!” yazılı bir not bırakmıştı.

YTÜ YÖNETİMİ DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Yıldız Teknik Üniversitesi de yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Bedri Gencer’in Elazığ depremiyle ilgili büyük tepki çeken sözlerine ilişkin inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Üniversite açıklamasında, “haddini aşan ve kabul edilmesi mümkün olmayan paylaşım” ifadelerine yer vermişti.