Yılmaz Özdil’den ‘zeytinlik’ tepkisi: Enerji bakanlığımız hepimize alenen gerizekalı muamelesi yapıyor

featured

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, bugünkü yazısında Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir yönetmelikle zeytinliklerin maden sahalarına açılmasını mümkün kılan karara sert bir dille tepki gösterdi. 

“Zeytinin idam fermanını Akp iktidara geldiğinden beri sekiz defa denediler, sekiz defasında da Tbmm’yi geçemediler” diyen Özdil, “Bütün dünya pürdikkat Ukrayna savaşını takip ederken, o toz duman arasında maden yönetmeliği değiştirildi, resmi gazetede yayınlandı. Bu değişiklik ne anlama geliyor? Türkiye’de toplam 190 milyon zeytin ağacı var. Maden şirketleri bunun 130 milyonunu kesebilecek anlamına geliyor!” diye yazdı. 

Enerji Bakanlığı tarafından yapılan sahadaki zeytin ağaçlarının taşınmasının Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iznine bağlandığı ve ağaçların kesilmeyeceği doğrultusundaki açıklamayı hatırlatan Özdil, “Sayın enerji bakanlığımız hepimize alenen gerizekalı muamelesi yapıyor” dedi.

Ege bölgesinde 200 yıllık, 300 yıllık, doğada kendi kendine yaşamını sürdüren 900 yaşında olan zeytin ağaçları olduğunu hatırlatan Özdil, şu ifadeleri kullandı:

“Ayvalık’ta 1.100 yaşında var. Manisa Kırkağaç’ta 1659 yıllık zeytin ağacı var, hâlâ yılda 250 kilogram zeytin veriyor, gövdesinin çapı 13 metre, nasıl taşıyacaksın? Biz Türkler daha Anadolu’ya bile gelmemiştik, o ağaç oradaydı. 16 asır sonra kökünden sökersen, diktiğin yerde yaşar mı? İzmir Seferihisar’da 1.800 yıllık zeytin ağacı var. Manisa Saruhanlı’da 2 bin yıllık zeytin ağacı var. Soma’da 2 bin 90 yıllık zeytin ağacı var. Muğla Milas’ta 3 bin 200 yıllık zeytin ağacı var. Cumhuriyet ilan edildi, 1927 yılında sayım yapıldı, Milas’ta 650 bin zeytin ağacı vardı, bugün Milas’ta 7 milyon 800 bin zeytin ağacı var, emek emek, tek tek, gözümüz gibi bakarak büyüttük, kimin ağacını hangi hakla nereye taşıyorsun?”

Yılmaz Özdil’den ‘zeytinlik’ tepkisi: Enerji bakanlığımız hepimize alenen gerizekalı muamelesi yapıyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Madeni görüyoruz.Ama Kuşadası’nda binlerce şeftali, mandalina, zeytin ağacı Yok ediliyor.kayaliklar bile inşaat ruhsatı veriliyor.Secim kampanyasında müteahhitler destek sağladığı için onlara çalışıyor.Artik Ege’ye gelip Dersimli Kemal’in vekili oluyorlardı.Şimdibelediye bşknı hatta Ankara’dan yazılıp belediye meclisi üyesi oluyorlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!