YK Enerji’den Akbelen açıklaması

Muğla‘nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı'nda ağaç kesimine karşı başlayan direnişe, Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nden açıklama geldi. Şirketten yapılan açıklamada bölgenin özel nitelikli bir alan olmadığı öne sürülürken, “Akbelen ormanı" denildi. Akbelen'deki ağaç kesimi ise "Şirketimiz 3 milyon fidan dikimi gerçekleştirdi" sözleriyle savunuldu.

featured

Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji, 24 Temmuz’da kömür maden sahasını genişletmek ağaç kesimine başladı. Şirkete karşı 2 yıldır mücadelenin veren bölge halkı, Jandarma ekibi ve TOMA sevk edilmiş ve kesim motorlarıyla Akbelen Ormanı’na girilmesinin ardından başlattıkları direnişle tüm yurda sesini duyurdu.

Direnişin gündem olmasının ardından Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nden açıklama geldi. Bölgede çalışmaları devam eden Yeniköy Kemerköy Santralleri’nin Türkiye için stratejik bir öneme sahip olduğunu kaydedilen açıklamada, “İlk ünitesi 1987 yılında faaliyete geçen santraller bugün bölgenin en büyük işvereni konumundadır. Büyük çoğunluğu bölge halkından olan 3 bin 100 kişi istihdam edilmekte ve aileleriyle birlikte yaklaşık 15 bin kişinin geçimini sağlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘ÖZEL NİTELİKLİ ALANLARDAN DEĞİL’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Akbelen orman bölgesiyle ilgili yapılmış olan teknik inceleme raporlarında yer alan 1964 tarihli hava haritalarında görüleceği gibi söz konusu bölge büyük çoğunluğu sonradan yetiştirme bir orman olup, ekosistemi birbirine bağlayan özelliği bulunmamaktadır. Akbelen ormanı, bağlı bulunduğu Kayadere ve Karacahisar orman işletme şefliklerinin orman alanlarının yüzde 0,29’u kadardır. Milli park, tabiat parkı, sit alanı, muhafaza ormanı, gen koruma ormanı vb. ekolojik veya sosyokültürel fonksiyonlu orman gibi özel nitelikli alanlardan değildir ve özel nitelikli alanlara komşuluğu bulunmamaktadır. Akbelen ormanıyla ilgili açılan çeşitli davalarda 3 farklı bilirkişi heyetinin incelemeleri sonucu söz konusu süreçlerde yargısal bir engel kalmamıştır.”

‘CARİ AÇIĞIN KAPATILMASINA HER YIL 1 MİLYAR DOLAR POZİTİF KATKI SAĞLIYORUZ’

Cumhuriyet tarihinin en büyük enerji yatırımlarından biri olan Yeniköy Kemerköy Santralleri, toplamda 1,095 MW kurulu gücü ile ülkemiz elektrik üretiminde yerli kaynak baz yükünün yüzde 15’ini, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının ortalama yüzde 2,5’ini sağlamaktadır. Elektrik üretim ünitelerimizin tamamında baca gazı arıtma sistemlerinin Avrupa Birliği standartlarında geliştirilmesi ve verimlilik artışı için ülkemizdeki ilk ve tek rehabilitasyon yatırımını toplam 280 milyon euro bedelle hayata geçirmiş bulunmaktayız. Santrallerde kullanılan yerli linyit kaynağı sayesinde sadece 2022 yılında 1,3 milyar m3 doğal gaz ithalatının önüne geçilmiştir. Bu sayede, cari açığın kapatılmasına her yıl 1 milyar dolar pozitif katkı sağlanmaktadır.

‘3 MİLYON FİDAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK’

Şirketimiz ile Orman Genel Müdürlüğü arasında 2020 yılında imzalanan ‘Gönüllü Ağaçlandırma İş birliği’ protokolüyle ülkemiz genelinde 3 milyon fidan dikimi gerçekleştirilmiş ve söz konusu miktar 2000 futbol sahası büyüklüğünde bir alana denk gelmektedir. Hedefimiz bu sayıyı 2025 yılı sonuna kadar 5 milyona çıkarmaktır.”

YK Enerji’den Akbelen açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!