YÖK’ten İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili açıklama

featured

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), İstanbul’da beklenen kar yağışının çevre illeri de etkileyeceğini belirterek, bu illerdeki üniversitelerin valiliklerle irtibata geçerek gerekli tedbirleri almasını istedi.

YÖK‘ün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, İstanbul‘da yarın için “turuncu alarm” verildiği hatırlatıldı.

İstanbul Valiliğinin, il genelindeki üniversite rektörlükleri ile yaptığı istişareler doğrultusunda, yükseköğrenime pazartesi gününe kadar ara verildiği bildirilen açıklamada, “Beklenen kar yağışının çevre illeri de etkileyeceği düşünülerek, bu illerdeki üniversitelerin, valiliklerle irtibata geçerek gerekli tedbirleri almasını önemle rica ederiz.” denildi.

AYEDAŞ’TAN AÇIKLAMA

AYEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Anadolu Yakası’nda etkili olması beklenen kış şartlarından, enerji nakil hatlarını olumsuz etkilememesi ve afet kaynaklı oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi amacıyla hazırlıklarını tamamlayarak kesintisiz enerji arzı için gerekli donanım, malzeme ve araçları depoladı.

Hazırlıklar çerçevesinde AYEDAŞ, gerektiğinde operasyon çalışanlarına destek olacak ekiplerle birlikte yaklaşık 1000 personelini kriz durumunda önceden tespit edilen noktalara hızlıca ulaşması için teyakkuza geçirdi.

Personelin zorlu şartlara uygun kıyafet ve ekipman ihtiyacı tamamlayarak dağıtım şebekesindeki arıza oluşması muhtemel noktalar bakım cihazlarıyla tespit edilerek bu noktalara yapılan planlı müdahalelerle tedbirler alındı.

Olumsuz hava koşullarında kesintilere müdahale planları gözden geçirilerek çeşitli enerji arzını etkileyebilecek senaryoların gerçekleşmesi halinde en hızlı ve güvenli şekilde enerji sağlamak için alternatif yöntemler belirlemeye yönelik çalışmalar tamamlandı. Kamu ve özel sektördeki tüm paydaşlarla iletişim kurularak koordinasyon sağlandı.

KARLA MÜCADELEYE 42 MİLYON LİRA YATIRIM

Ekiplerinin gece gündüz sahada olduğu AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası’nda 2 bin 485 adet trafo merkezinde iyileştirme ve yenileme çalışması gerçekleştirdi.

Olası afet durumuna hazırlanan ve stoklarını tamamlayan AYEDAŞ ekiplerince, stoktaki araç, malzeme ve ekipmanın çalışır vaziyette olduğu kontrol edildi.

Yıl boyu yapılan yatırımların yanı sıra önümüzdeki günlerde beklenen yoğun kar yağışı özelinde saha ekiplerini ve malzeme stoklarını hazır bulunduran AYEDAŞ, bu çalışmalar için 42 milyon liralık yatırımı da devreye aldı.

Öte yandan, tedarik sürekliliği uzaktan izleme sisteminin kritik noktaları ve 1250 adet SCADA noktası başta olmak üzere kesintilerin uzaktan tespit edilmesini ve uzaktan müdahale imkanını sağlayan sistemler kontrol edildi.

YÖK’ten İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!