Yükselen burç nedir? Nasıl hesaplanır?

Kişilerin maskesi ya da doğulduğu gün güneşin doğudaki ufku olarak tasvir edilen yükselen burç nedir? Nasıl hesaplanır? Yükselen burca göre karakter nasıl şekillenir? Tüm bilgiler haberin devamında…

yukselen_burc_nedir

YÜKSELEN BURÇ NEDİR?

Doğum haritası 12 bölüme ayrılmış bir renk pantonesini andırır. Yükselen burç bu pantonenin ilk kesimi ya da kişinin ilk evini anlatır. Bunun için doğumun günü, saati ve dakikası kesin olmalıdır. Çünkü o anda ufkun dünyanın yörüngesini kestiği nokta gereklidir. Bu dereceye göre hesaplanan ve doğu ufkunda yükselen burca denir.

 

YÜKSELEN BURÇ NASIL HESAPLANIR?

Yükselen burcun hesabı konum, tarih ve saate göre yapılır. Doğduğunuz saatte coğrafi konumun enlem derecesi, dünyanın ekvatoral düzleme eğiklik derecesi ve yıldız saati esas alınarak hesaplanır. Doğum saatinizi net şekilde bilmiyorsanız alternatif çözüm olarak rektifikasyon yöntemine de başvurabilirsiniz. Bunun için uzman astroloğa danışmak daha yerinde olacaktır. Antik dönemlerde bu hesaplama elle, yıldız saatleri tablosuna bakılarak yapılırdı. Yükselen burç genelde her iki saatte değişir fakat bazı burçların değişim süreleri değişmektedir, bu yüzden web sitelerinden yapılacak bir hesap daha kesin olmaktadır.

 

YÜKSELEN BURÇ NEDEN ÖNEMLİ?

Burçlar renk pantonesini andırmaktadır ve bu renk pantonesinin ilk rengi ise yükselen burçtur. İlk ev diye de ifade edilebilen yükselen burç diğer tüm gezegenlerin hangi evlere düştüğünün görülmesinde oldukça etkilidir. İlk ev aynı zamanda ilk izlenim demektir ve bu yüzden sosyal alanda kurulacak iletişim yönünden yükselen burç kapsamlı bir intiba bırakmaktadır. Fizyolojik görüntüye de etkisi olan yükselen burç bu bakımdan pek çok unsurun ilkinde etkilidir.

 

DOĞUM SAATİ BİLİNMİYORSA YÜKSELEN BURÇ BULUNABİLİR Mİ?

Evet hesaplanabilir. Böyle durumlarda rektifikasyon çalışmasıyla doğum saati belirlenmeye çalışılır. Bunun için de doğulan gün ve saat aralığı kesin olmalıdır. Örnek vermek gerekirse kesin bir tarih ve 13.00-15.00 saatleri arasında doğduğu bilgisi varsa evlilik, işe başlama gibi önemli tarihler aracılığı ve rektifikasyon çalışmasıyla doğum saati netleştirilir ve astrolojik doğum haritası çıkarılabilir ki bu sayede yükselen burç belirlenmektedir.

 

YÜKSELEN BURÇLARIN YORUMLARI

 1. KOÇ
  Yükselen burcunuz koç ise atılgan ve lider bir tarzınız var. Cesaret ve girişken tutumunuz sayesinde rekabetçi bir tutum takınırsınız. Bağımsız bir ruha sahip olursunuz. Fizyolojik olarak yüzde belirgin bir büyüklük ya da iz olabilir. Sabırsız olmakla birlikte tüm davranışları hızlıdır. Baş ağrısı, sinüs ve gözle ilgili sorunları olabilir.
 2. BOĞA
  Yakışıklı/güzel, ahenkli görünüşle ilk bakışta hayranlık uyandırabilirsiniz. Duruşunuza Venüs’ten inciler dizilmiş gibi cazibe, huzur ve mutluluk yapışmıştır. Karakter yönünden daha sabit ve düz insandır. Pek çok konuda inatçılığı ile öne çıkarken kendini ön plana çıkarmayı sever. Maddi anlamda garantici bir tutumu vardır ve bu yüzden de kararlılığıyla tedbirli davranışları ön plana çıkar. İlişkilerde karşı cinsinde baskı kurup kendisine mülküymüş gibi davranabilir. Rahat ve konfor ararken fizyolojik olarak güçlüdür.
 3. İKİZLER
  Meraklı ve kıpır kıpır bir yapınızla sosyal ortamların özlenen ve aranan kişisi olabilirsiniz. Fizyolojik olarak ince fakat atletik olduğu için kaslı bir görünüm ilgi uyandırabilir. Tutum ve davranışlarınızda dualist bir yapı oluşabilir. Bu bakımdan ikili durumlarla karşılaşıldığında kahkaha ve ağlayışlar iç içe geçen davranışlar olarak göze çarpabilir. Savunma mekanizmalarınız arasında pratik zekaya, becerikliliğe ve çevikliğe sahip olmanız öne çıkan özellikler arasındadır.
 4. YENGEÇ
  Yengeç burcunda öne çıkan özellik şefkat, sessiz ve empati. Yuvarlak hatlarınız ve kadınsanız dolgun bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Bakışlarınız suyun verdiği derinlik hissini andırabilir. Dişil enerji yüksek bir görünüme sahip olabilirsiniz, bu bakımdan yengeç burcunda genel korumacı bir his vardır. Doğduğunuzda aile ve anne etkisi çok yüksek olabilir. Aile baskın bir ortamda büyümüş olabileceğiniz için öğrenime bağlı ve burcunuzun yansıttığı anaç özellikleri taşıyor olabilirsiniz.
 5. ASLAN
  Fizyolojik olarak aslanın görüntüsü gibi gür saçlara sahip öncü bir duruşa sahip olabilirsiniz. Bu duruş genel davranışlara da etki eder, dikkat çekici ve ilgi odağı olmaktan keyif alırsınız. Karşı konulamaz bir çekicilikleri vardır ve etraflarına canlılık katarlar. İyimser bakış açıları vardır. Dış görünüşlerine izlenimi de etkilediği için oldukça önem verirler. Cömert, gururlu ve vakur bir karaktere sahip olabilirsiniz.
 6. BAŞAK
  Görünüşünüz hassas, narin ve kırılgan durabilir. Saf ve doğal bir duruşla çevrenizdekileri etkileyebilirsiniz. Narin ve kırılgan haliniz sebebiyle çevresel faktörlerden kolayca etkilenebilir, kolay hasta olabilirsiniz. Endişeli bir tavrınız olabilir genel hayata karşı. Genel duruşunuz saf ve temiz olduğu için çevreye karşı oldukça eleştirel ve mükemmeliyetçi yaklaşabilirsiniz. Doğduğunuz zamana sağlık sorunları damgasını vurmuş ise bu hassas haliniz ile geleceğe ilaçlı ve tedavili bir aile geleneği perdesinden bakabilirsiniz.
 7. TERAZİ
  Uyumlu, dengeli ve pozitif bir tutum gözlenir. Burcun yıldızı Venüs’ün güzelliği ve hava elementinin üstün zekasıyla birleşerek benzersiz bir hava yaratabilir. Politik bir tutum sergileyebilirsiniz. Dostane tavırlarınız kolay sosyalleşmeye zemin hazırlar, aynı zamanda flörtöz tavrınız çevrede önemli bir savunma mekanizması haline gelebilir. Doğuştan iyi ve doğru bir ilişkinin gerekliliklerinin farkında olur, bunu yaklaşımlarınıza yansıtabilirsiniz.
 8. AKREP
  Öne çıkan özellik cazibe olup sır gibi görüntünüzle çevrenizde ilgi uyandırabilirsiniz. Gözleriniz büyük ve derin ve etkileyici olabilir. Uzun bir boy ya da karşı konulamaz bir alımınız olabilir. Sahip olduğunuz bu etkileyici görünüm çevreye karşı nasıl davranacağınızla ilgili bilgi de vermiş olup savunma mekanizması hali de alabilir. Yaşamınızın ilk yıllarına denk gelen ve doğuştan gizemli, sır dolu, kapalı tutumu geleceğinize de taşıyarak genel yaşam tarzı haline getirebilirsiniz.
 9. YAY
  Eğlenceli, büyük iyimser, pozitif tutum ve yaşam iştahınızla dikkatleri toplayabilirsiniz. Vereceğiniz hızlı tepkiler bazen plansız beklenmeyen şekillerde olabilir. Eğlenceli tutumunuz ve gür sesinizin ardında mücadeleler, derin gizem ve hırslar taşıyor olabilirsiniz. Maceraya ve yeni bulacağınız, keşfedeceğiniz pek çok şey ile meraklı bir izlenim bırakırsınız insanlara. Ortamlarda tüm bu karakter haliniz sizi sosyal kılar ve ilgi odağı haline getirir.
 10. OĞLAK
  Yükseleniniz oğlaksa Satürn’ün mesafeli ve olgun özelliklerini duruşunuza taşıyorsunuzdur. Renk tercihleriniz ciddi olarak sayılabilecek olan kahverengi ve diğer koyu tonlarda olabilir. Zayıf fakat güçlüsünüzdür. Maceraperest bir insan olsanız da bunu çok iyi kamufle edecek ciddiyete sahipsinizdir. Ciddi görev ve sorumluluk almaya müsait bir karakteriniz var ve doğuştan gelen bu özelliği yansıtmakta usta olabilirsiniz.
 11. KOVA
  Satürn’ün ciddi tavrı üzerinizde gezinirken ayrıca hava elementi sayesinde dost canlısı ve sıra dışı bir kişi olabilirsiniz. Çağının ötesindeki bir kişi gibi görünebilirsiniz. Dost canlısı olmak sizin için ancak bir tabuyla karşılaşana kadardır. Yanlış ya da size uymayan bir davranışla karşılaştığınız takdirde ondan soğuyabilir ve ciddi bir davranış içine girebilirsiniz. Değişik renk saç ve aksesuarlarla marjinal bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Doğuştan gelen farklı özellikleri dış görünüşünüze ve çevreye yansıtabilirsiniz.
 12. BALIK
  Anlaşılması zor birisi olmakla birlikte büyülü ve romantik bir kişi görüntüsü çizersiniz. Okyanus veya deniz derinliği ve sarhoşluğunu andırır bir haliniz vardır. Gerçek hayattan ziyade daha çok hayal aleminde yaşıyorsunuz gibidir. Empati ve hassasiyet özellikleri had safhadadır. Mistik ve romantik yönleriniz duruş ve görünüşünüze yansır.

 

YÜKSELEN BURÇLARIN ÖZELLİKLERİ

 1. KOÇ
  Önder, dinamik, hızlı, aktif ve yönetici
 2. BOĞA
  Rahatına düşkün, konfor arzusu, güvenilir, gurme
 3. İKİZLER
  Uyumlu, dualist tutum, meraklı, sosyal, esnek
 4. YENGEÇ
  Evcimen, duyarlı, tarihsel merakı olan, müzik hassasiyeti olan, hassas
 5. ASLAN
  Gururlu, estetiğe düşkün, gösterişli, özgüven ve özsaygısı olan, koruyucu ve kollayıcı
 6. BAŞAK
  Temiz, eleştirel, görev odaklı, çalışkan ve detaycı
 7. TERAZİ
  Adaletli, dengeli, eşitlikçi, kibar, akıllı ve sabırlı
 8. AKREP
  Güçlü, hırslı, mücadeleci, küllerinden yeniden doğan, kaliteli
 9. YAY
  Bağımsız, hareketli, maceracı, sportif, dinamik ve özgür
 10. OĞLAK
  Ciddi, mesafeli, planlı, kariyer odaklı, soğukkanlı, organize ve disiplinli
 11. KOVA
  Sosyal, yenilikçi, marjinal
 12. BALIK
  Hassas, empatik, vicdanlı, sanatsever, yardımsever ve kolay etkilenen

Yükselen burç nedir? Nasıl hesaplanır?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!