Yunan Bakan’dan Avrupa’ya ‘Türkiye’ mektubu: Yeni Ukrayna olur

Dünyadan Türkiye’yi derhal kınamasını isteyen Yunanistan, aksi halde Avrupa’nın “Ukrayna’nın ardından yeni bir savaş" riskiyle karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamaları üzerine Atina, savaş tehdidi iddiasıyla Türkiye’yi dünyaya şikayet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta sonu “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan’a tek cümlemiz var, İzmir’i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” demesi Yunanistan’da gündem olmuştu.

Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından Atina, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya art arda şikayet mektupları gönderdi.

Türkiye de buna karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla 25 AB ülkesi başkentine, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, Ege sorunlarının çözümüne ilişkin Türkiye’nin tutumunu ve görüşlerini açıklayan mektuplar gönderdi.

‘YENİ BİR UKRAYNA’

Bu arada AB endişelerini dile getirirken ABD Dışişleri Bakanlığı da “Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenliği sorgulanamaz” diyerek Atina’nın iddialarına destek verdi.

Aldığı uluslararası destekten mutlu olan Yunanistan, son şikayet mektuplarında skandal ifadelere imza attı.

Sözcü’nün aktarDığına göre, Politico sitesinin haberinde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias imzasıyla gönderilen son mektupta, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik saldırgan söylemlerine son verilmemesi halinde Avrupa’nın “yeni bir Ukrayna” riskiyle karşı karşıya kalacağı iddia edildi.

Erdoğan’ın sözlerini “Yunan halkına yönelik kabul edilemez tehdit” olarak niteleyen Yunanistan, uluslararası kurumlardan derhal Türkiye’yi kınamalarını istedi. Mektupta, “Bunu zamanında yapmamak ve durumun ciddiyetini hafife almak, bizi kıtamızda yaşanan benzer bir olayı yeniden yaşama tehlikesiyle karşı karşıya getirir. Bu hiçbirimizin görmek istemeyeceği bir şey” ifadeleriyle Türkiye’nin söylemi Rusya’nın Ukrayna işgaline benzetildi.

Yunan Bakan’dan Avrupa’ya ‘Türkiye’ mektubu: Yeni Ukrayna olur

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!