Yunan basını hayal görüyor… Türkiye’yi Akdeniz’de nasıl sıkıştıracaklarmış!

featured

Türkiye’nin önüne geçmek için donanmanın Ege’de Fransa ile ortak tatbikat yapacağını yazan Yunan medyası, bu kez de Ankara’ya karşı önemli bir diplomatik adım atıldığını ileri sürdü.

Yunan To Vima gazetesi, İtalya ve Yunanistan arasında dün imzalanan anlaşmanın Türkiye’ye karşı bir adım olduğunu belirten analizini manşetten yayınladı.

Söz konusu Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmasıyla Atina’nın Akdeniz’de Türkiye’ye karşı önemli bir diplomatik adım attığını savunan gazete, Avrupa Birliği’nin de Yunanistan’ı desteklediğini aktardı.

Anlaşmayla birlikte Güneydoğu Akdeniz’deki yeraltı kaynakları için harekete geçilebileceğini ileri süren To Vima, sonraki zor adımların ise diplomasi alanında olacağını yazdı.

Gazeteye göre, Atina yönetimi Mısır’la benzer bir anlaşma için ise çaba göstermeyecek. Halihazırda var olan mutabakatı hatırlatan To Vima, Türkiye’nin taleplerinin karşısında olduğunu iddia etti.

Analizini bir haritayla yayınlayan gazete, Türkiye ve Mısır ilişkilerinin son yıllarda kötü olduğunu ve Abdulfettah Sisi’nin Ankara tarafından kabul edilmediğini vurguladı.

Yunanistan’ın İsrail’le askeri alanında ilişkilerini ilerlettiğini aktaran Yunan gazetesi, Tel Aviv yönetiminin son yıllarda Atina ve Güney Kıbrıs’ı desteklediğini ancak yakın zamanda Ankara-İsrail ilişkilerinde düzelme yaşanabileceğini sayfalarına taşıdı.

Kathimerini gazetesi ise, Halife Hafter ve destekçilerinin hazırladığı ateşkes planının Türkiye tarafından reddedildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Kahire’deki ateşkes çağrısı ölü doğmuştur. Hafter sahada kaybetmeye başlayınca ‘Ateşkes ilan edilsin’ diyorlar” sözlerine yer veren gazete, haberinde Türkiye ve ABD arasındaki Libya anlaşmasını da hatırlattı.

Kathimerini gazetesi, önceki gün ilk sayfasında ‘Türkiye gelecek aylarda petrol aramaya başlamayı planlarken, Yunanistan uluslararası destek arıyor’ başlıklı bir haber yayınlamıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) sondaj ruhsat başvurusunda bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritanın resmen yayınlandığını belirten Kathimerini, kritik ayın Eylül olacağını vurgulamıştı.

Kathimerini gazetesi, önceki gün ilk sayfasında ‘Türkiye gelecek aylarda petrol aramaya başlamayı planlarken, Yunanistan uluslararası destek arıyor’ başlıklı bir haber yayınlamıştı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) sondaj ruhsat başvurusunda bulunduğu yeni ruhsat sahalarını gösteren haritanın resmen yayınlandığını belirten Kathimerini, kritik ayın Eylül olacağını vurgulamıştı.

Rodos ve Girit açıklarındaki muhtemel faaliyetlerin Atina’da alarm zillerinin çalmasına yol açtığını aktaran gazete, Yunanistan’ın bölgeye fırkateyn göndermeye hazırlandığını duyurmuştu. Kathimerini’ye göre, Türkiye’nin adımları karşısında çaresiz kalan Yunanistan uluslararası destek arayışına girdi. Atina yönetimi, bölgede Fransa ile birlikte askeri tatbikatlara da girişebilir.

To vima gazetesi ise, ‘Temmuz’da sıcak alarm’ başlığıyla yayınladığı haberde, Ankara’nın söz konusu bölgeye arama gemileri göndermesi halinde Yunanistan’ın muhtemel üç senaryo üzerinde çalıştığını bildirmişti. Gazeteye göre, Atina yönetimi Türkiye’nin hamlelerine karşı muhtemel tüm hazırlıkları yaptı, bunlar arasında Savunma Bakanlığı’nın caydırmaya yönelik askeri planları da var.

Yunanistan’ın köşeye sıkışmasına yol açan gelişme ise, Mayıs ayı sonunda TPAO’nun yeni ruhsat başvurularının Resmi Gazete’de yayınlanması ve hemen ardından Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından paylaştığı haritalar.

Yeni başvuru, Akdeniz’de Türk karasuları dışındaki iki petrol sahasının biri için 116 bin 745 hektar, diğeri için 193 bin 522 hektar ilave ruhsatı içeriyor. Başvuruyla Yunanistan’a ait ve Türk kıyılarının karşısındaki Rodos, Karpathos (Kerpe), Kasos ve Girit adalarının 6 millik karasularına yakın bölgede hidrokarbon aramalarına başlaması için hükümetten ruhsat talep edildi. Yunanistan, yayımlanan yayımladığı haritayla “Girit adası dahil, söz konusu Yunan adalarının kıtasahanlııklarının (dolayısıyla Münhasır Ekonomik Bölgeleri-MEB alanlarının) gözardı edildiğini savunuyor.

Atina’da panik havası sürerken, Yunan basınının ısrarla Başbakanlık Güvenlik Danışmanı Alex Diakopulos’a “Türkiye, Yunan kıtasahanlığına sondaj gemisi gönderirse ne olur?” sorusunu yöneltti. Diakopulos, “Türkiye’nin sınırları zorlayacağına inanmıyoruma ancak kırmızı çizgileri geçmeleri halinde askeri operasyondan önce her türlü diplomatik yol denenecek” yanıtını verdi.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon’un (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras ise, Atina yönetimi’nin Türk-Yunan ilişkilerinde izlediği siyaseti eleştirdi. Çipras, Başbakan Kiryakos Miçotakis’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmelere başlaması çağrısında bulundu.

Yunan basını hayal görüyor… Türkiye’yi Akdeniz’de nasıl sıkıştıracaklarmış!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!