Yunanistan, Erdoğan’ı NATO ve BM’ye şikayet etti

Yunanistan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Ege Adaları'yla ilgili açıklamasını "kışkırtıcı" olarak niteleyerek, bu konuda NATO'ya ve Birleşmiş Milletler'e (BM) mektup gönderdi. Yunanistan, Türkiye'nin bu açıklamasının kınanmasını istedi.

featured

Türkiye bu hafta AB, NATO ve BM’ye mektup göndererek; ihtilaflı hava sahaları, kıta sahanlığı ve Ege Adaları’nın silahsızlandırılması gibi konulardaki görüşlerini ve duruşunu açıklamıştı.

Reuters’ta yer alan habere göre; Yunan diplomatik kaynakları, Türkiye’nin mektubunun gerçeği çarpıttığını, argümanlarının temelsiz olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi. Kaynaklar, Yunanistan’ın da BM ve NATO’ya mektup gönderdiğini aktardı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e yazdığı mektupta; “Türkiye’nin tutumu, NATO’nun birliği ve uyumu için istikrarsızlaştırıcı bir faktördür ve bir kriz anında İttifak’ın güney kanadını zayıflatır” dedi.

Avrupa Birliği (AB) de Erdoğan’ın, bir AB üyesi olan Yunanistan’ı, Ege’deki askerden arındırılmış adaları işgal etmekle suçlayan ve Türkiye’nin zamanı geldiğinde ‘gerekeni yapmaya’ hazır olduğunu söyleyen açıklamalarından endişe duyduklarını açıklamıştı.

Yunanistan, Erdoğan’ı NATO ve BM’ye şikayet etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Nato Zafer Bayramın da Yunanistan’ın dediğini yapıp Zafer Bayramını tanımayarak haklarımıza saldırması ile birlikte Nato abd olduğu için ve Yunanistan’a destek verdiği için tarafı belli. Ab’ye gerekli kanıtları göndermeyen insanlar da haklarımızı savunduğunu söylemesin

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!