Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL’ye mi çıkıyor? Bakanlık kaynaklarından açıklama…

Yurt dışı çıkış harcın 1500 TL'ye çıkarılması gündemdeki yerini korurken söz konusu zammın 3 bin liraya yükseltilmesine ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığı'nın önerisi paylaşıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, söz konusu sunumun eski bir tarihe dayandığını açıkladı. 

featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TBMM’ye sunulması planlanan vergi paketinde yer alması beklenen zamlı yurt dışı çıkış harcı için dikkat çeken yeni bir iddia ortaya atıldı.

Medyada Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 24 Mayıs 2024 tarihli ‘2024 yılı kanun çalışmaları sunumu’ metni paylaşıldı. Bu sunuma göre, yurt dışı çıkış harcının 3 bin lira olacağı iddiası gündeme getirildi.

Sunumda “önerilen düzenleme” ara başlığı altında “Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3 bin TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir” ifadeleri yer aldı.

‘SUNUM ESKİ TARİHLİ’

CNBC-e’de yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını aktardı. Söz konusu sunumun eski bir tarihe dayandığı ifade edildi.

Son taslakta, yurt dışı çıkış harcının 1.500 TL’ye çıkartılması, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılması öngörülüyor.

Yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL’ye mi çıkıyor? Bakanlık kaynaklarından açıklama…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!