Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklandı: İşte tarikattaki istismarda ilk ifadeler…

Tarikatta istismar skandalıyla ilgili dava kapsamında gözaltına alınan İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel ve 6 yaşındaki kızını evlendirdiği Kadir İstekli tutuklandı. Öte yandan, Yusuf Ziya Gümüşel'in soruşturma kapsamında 2020 yılında verdiği ifadede "Kızım başka çocuklarla birlikte ve benim kontrolüm altında Kadir’in yanına gidiyordu. Ancak ağabeyi Muhammet Sıddık da yanında oluyordu" dediği ortaya çıktı.

featured

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiği ve kızının yıllarca tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştı.

6 yaşındaki H.K.G.’yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame geçen günlerde kabul edildi. İddianamede Kadir İstekli hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istendi.

KADİR İSTEKLİ VE YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL GÖZALTINA ALINDI

Toplumda yankı uyandıran ve tepkilere neden olan olayla ilgili H.K.G. ve Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı tarafından tutuksuz sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında tutuklama talep edildi. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel hakkında üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, atılı suçun katalog suçlardan olması, bilirkişi raporu, bu suç için yasada ön görülen alt ve üst sınırları, bu nedenle oluşan kaçma şüphesi ve mevcut delil durumu nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmalarına yönelik haklarında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Anne Hatice Kübra Gümüşel hakkında ise ruh sağlığının bozulup bozulmadığı yönünde rapor aldırılmasına hükmedildi.

Kararın ardından harekete geçen polis, önce Kadir İstekli’yi Pendik’te gözaltına aldı. İstekli İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra ise baba Yusuf Ziya Gümüşel gözaltına alındı.

TUTUKLANDILAR

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Kadir İstekli ile Yusuf Ziya Gümüşel adliyeye sevk edildi. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

GÜMÜŞEL’İN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, Yusuf Ziya Gümüşel’in soruşturma kapsamında 2020 yılında verdiği ifadesi ortaya çıktı. Odatv’den Can Özçelik’in haberine göre, Gümüşel, Hiranur Vakfı’nda fahri imam olarak çalıştığını söyledi. Gümüşel, “Benim kızım olan H.K.G’nin 6 yaşındayken Kadir İstekli ile imam nikahını ben kıymadım. Böyle bir olay olmadı. Kızım 16 yaşındayken söz kesilmişti. Kızım 17 yaşındayken Kadir İstekli ile nişanlandı. Nişandan sonra düğüne yakın bir tarihte Sancaktepe’de ben kızımın ve Kadir İstekli’nin dini merasimle imam nikahı işlemini yaptım. Daha sonra da resmi evlilik yaptılar” dedi.

‘BENİM KONTROLÜM ALTINDA KADİR’İN YANINA GİDİYORDU’

Kadir İstekli’nin 25 yıldan bu yana vakfın ‘öğrencisi’ olduğunu söyleyen Yusuf Ziya Gümüşel, “Şu anda da vakıfta fahri okutman olarak çalışmaktadır. Ben ve Kadir İstekli Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı personel değiliz. Memur sıfatımız da yoktur. Kızım bana eşinden ayrılmak istediği hakkında bir şey anlatmadı. Kızımın dosyaya verdiği gelinlik şeklindeki giysiyi hafızlığa başladığında ben hediye olarak almıştım. Kolyeyi de ben almıştım. Kızım 6 yaşındayken Kadir’in herhangi bir evi yoktu. Kızım başka çocuklarla birlikte ve benim kontrolüm altında Kadir’in yanına gidiyordu. Ancak ağabeyi Muhammet Sıddık da yanında oluyordu” dedi.

Suçlamaları kabul etmeyen Gümüşel, “Kızım bana evden taşınmak istediğine dair bir şey söylemedi. Ancak eşi bana yaklaşık 1-2 ay kadar önce müştekinin farklı adresteki bir eve taşınmak istediğini yanımızdan uzaklaşmak istediğini söyledi. Yaklaşık 4-5 ay önce kızım annesiyle birlikte bir psikiyatri doktoruna gittiğini biliyorum. Kadir İstekli isimli kişi benim talebemdi” ifadelerini kullandı.

TARİKATÇILARDAN ADLİYEDE DESTEK AÇIKLAMASI

Gümüşel ve İstekli’ye destek için yaklaşık 50 tarikatçı adliye önüne geldi. İsmailağa cemaatinin üyesi olduğunu belirten Recep Konuk grup adına açıklama yaptı.

Konuk, “Yaklaşık 2 yıl önce yargıya intikal etmiş bir olayın, azgın azınlığın baskılarıyla pompalamasıyla birlikte şu an hocalarımızın derdest edilip, tutuklamaya döndürülmesini esefle kınadığımızı buradan arz ediliyorum. Henüz yargı sürecinde olan bir konuyu atılan iftiralarla birlikte özellikle Yusuf hocamıza karşı bu şekilde gözaltına alınıp, tutuklamaya sevk edilmesini anlam veremediğimizi kamuoyuna açıklamak istiyoruz. Buradan tüm Türkiye’deki vicdanlara sesleniyorum. Birtakım iftiralarla, baskılarla olayı bu şekilde tarikatlar kötüdür, cemaatler kötüdür algısını asla kabul etmediğimizi beyan etmek istiyoruz. Bu filmi daha önce izlettiler. Kötü yolda olan bir kadına o giysi giydirildi ve bu tüm Türkiye’ye sunuldu. Bunun algı operasyonu olduğunu görüyoruz. İnşallah bu zamanlar ortaya çıkacaktır” dedi.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında dini nikahla evlendirmesi ve cinsel istismara uğradığı ortaya çıkmıştı.

6 yaşında dini nikahının kıyıldığı ve yıllarca zincirleme istismara maruz bırakıldığı gerekçesiyle adliyeye giden H.K.G’nin haziran ayında savcıya verdiği son ifade şunları söylemişti: “Ben 6 yaşındaydım. Evde kız kardeşimle oynarken annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu…. Babam anneme dönerek ‘bak kızım büyümüş, artık gelin olabilir’ dedi.”

H.K.G., yaşadığı istismarı, “O gece sonrasını hatırlamıyorum. Sadece büyük bir karanlık hatırlıyorum.” diyerek anlatmıştı.

‘BENİM KEMİK TESTİMMİŞ GİBİ GÖSTERDİLER, DOSYA KAPANDI’

H.K.G’nin ifadesindeki şu sözleri dikkat çekmişti:

“İfadelerinde benim yaşımın normalde büyük olduğunu, ancak küçük yazıldığını söylemişler. Bunun üzerine savcılık kemik testi istedi. Kemik testi için odaya girdiğimde içeride bir kız film çekiliyordu. Ben ondan sonra film çekileceğimi düşünüyordum. Ancak içerideki kız filmi çekilince ikimizi birden dışarı çıkardılar. Ben dışarı çıkınca Kadir’e ‘neden bir şey yapılmadı’ diye sordum. Kadir bana ‘sessiz ol, sonra konuşuruz kimse duymasın’ dedi. Sonra öğrendiğime göre o kızın kemik testi benim kemik testimmiş gibi göstermişler. Dosya o şekilde kapandı.”

thumbnail
İlişkili Haber

H.K.G.’nin ailesi kaldığı sığınma evini basmış

thumbnail
İlişkili Haber

Bakan Yanık: Tarikatmış, cemaatmiş bunlara bakmayız

Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel tutuklandı: İşte tarikattaki istismarda ilk ifadeler…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 ay önce

  Türkiye, tarikatlardan, cematlardan ve onlara bizim vergilerimizi aktaran anayasal suç işleyen siyasilerden kurtulacaktır. Ve sorumlular yargılanacaklardır.

 2. 2 ay önce

  kamuoyu gücü bu.medyaya yansıtmasa timur soykan 2yıldır zaten top çeviriliyormuş muhtemelen kızı ikna edip olayı kapayacaklardı.

 3. 2 ay önce

  Bunları öyle bir koğuşa koyacaksınki doğduğu güne lanet edecek.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!