Zafer Partisi Kongresinden izlenimler: Zafer, sadece bir parti adı değildir

Prof. Dr. Şahin Filiz yazdı

featured

2 Ekim 2022’de Zafer Partisi 1. Büyük Olağanüstü Kongresini, çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu altı bin kişilik katılımla gerçekleştirdi. Çoğunluk sadece gençlerden değil, her yaştan, her sosyal sınıftan coşkulu ve umutlu nitelikli katılımcılar ile büyük bir şölen havasında geçti. Kongrede üniversite gençlerinden mimarlara, akademisyenlerden çiftçilere, ev hanımlarından doktorlara ve işçilere kadar ortak nitelikleri, umut dolu Türkiye ülküsüne gönül vermek ve Türk milleti için zafere inanmak olan insanlarla dolup taştı. Türk basının büyük çoğunluğu kongreyi izledi ama izleyenler kadar haber yapan olmadı. Ama sosyal medya, bu modası geçmiş sessizliği, körlüğü, sağırlığı ezdi, geçti.

Kavga, gürültü, itşime, kakışma yoktu. Diğer partiler için örnek alınacak olgunlukta, kararlılıkta saygılı bir ortam, demokratik bir hava esti. Katılımcılarda siyasi ikbal ve şahsi çıkar duygusundan eser yoktu. Çünkü milli çıkarlar ve Türkiye’nin her alanda zafere ulaşması, her türlü kişisel çıkar duygusunun önüne geçti. Ziya Gökalp’in dediği, “toplumsal ruh”, kişisel hesapları rafa kaldırmıştı.

Kongrede verilen mesajlar çok açıktı: Nezaket, saygı ve gerçek demokrasiye olan inanç, böylesine coşkulu bir kalabalıkta milli bir ruh haline gelmişti. Vatan, Hakkari’den Edirne’ye kadar bütün bir topraktı ve Türk milleti bu toprakta yaşayan 84 milyon insanımızın adıydı. Türkiye, Mafyanın, tarikat ve cemaatlerin, etnik bölücülerin ve terörün değil, Türk milletinin vatanıdır. Vatanımız, sığınmacı adı altında ülkemizin her köşesine doluşmuş ve hala da doluşan sığınmacıların toprağı değildir. Bu vatan Türk milletine aittir. Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıdır. Çığ gibi katılımcılara, vatandaşlık bağından daha ötesini iliklerinde hissettiren bu kongre, bu mesajını bütün Türk milletine adeta birebir yaşattı.

“Zafer”, bir partinin adından ibaret değildir. Bundan daha ilerisi ve daha fazlasıdır. Türkiye’nin ve Türk milletinin bütün dertleriyle dertlenen, temel sorunlarını sorun edinen, sevinçlerini kendi sevinci sayan ve her alanda elde edilecek zaferin hepimizin zaferi olduğunu vurgulayan bir parti, adını masada değil sahada almış demektir. Kazanmak-kaybetmek bir partinin değil artık tüm Türkiye’nin ve milletin akıbetidir. Partinin zaferi değil, zaferin partisidir. Milletin zaferi, partinin zaferidir. Partizanlık değil, millilik esastır.

Ümit Özdağ’ın idealizm ile realizmi telif eden, coşku ile gerçekleri buluşturan ve ayakları yere basan konuşması gerçekleri ama sadece gerçekleri dile getirdi;  katılımcıların  ülke sorunlarından duydukları acının yanında, zafer vaadi ile gönüllerine dolan umudun tercümanı olan tarihsel bir hitapta bulundu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, kongredeki konuşmasında ülkemizin dört temel sorununa değindi:

Birincisi, Türk devletini Türk milletine iade etmektir. Devlet millet için vardır. Ama millet için bir devletin olması gerekir. Türk devletinin güçlü olması Türk milletini güçlü yapar. Aksi halde devlet zaafa uğradıkça, millet de dağılır, parçalanır. “Epistmolojik” kopuşla kalmaz; varlığı tehlike altına girer. O halde bu çözülme ve kopuşu önlemek esastır. Türk milletine Türk devleti geri verilecektir.

İkincisi, Türk milletinin etnik, dinsel, mezhepsel ve bölgesel olarak bölünmesi ve ayrışmasının önüne geçmek elzemdir. Devletini yitiren bir milletin bölünüp birbirine düşmesi işten bile değildir.

Üçüncüsü sığınmacılar sorunudur. Hem içerideki hem de sınırlarımızı aşıp gelen, gelmeye devam eden sığınmacı sorunu artık tahammül gücünün sınırları aşmış durumdadır. Bu bir din-diyanet ya da yardım pıtırcıklığı oyunu değildir. Tam da varlık-yokluk meselesidir. Türk milleti Zafer’le, aleyhine işleyen bu süreci, var olmaya çevirmek için kongredeydi.

Dördüncüsü, ekonomik sorunlardır. Ekonomist değilim ama bir Türk yurttaşı olarak ekonomik zorlukları birebir yaşıyorum.

İktisat bilimi kendi kurallarını işletir. Ekonomi politiği de bu kurallara uygun olarak düzenlenir. Zafer, bilim, birlik, barış işte bu dört maddede özetleniyor.

Ümit Özdağ, Türk gençlerine başı dik, onurlu, müreffeh ve özgür bir Türkiye vaat etti. Konuşmasının büyük bölümü, zaferin tüm Türkiye’nin adı olduğunu fark eden Türk gençlerinin sorunlarına ayırdı. Sarı muhalefet gibi gençlere bedava internet, oyuncak, defter kalem vaadinde bulunmadı. Türk gençliğini bunlar değil; iş, aş, eğitim, güvenlik ve onurlu bir yurttaşlık bilinci düze çıkarabilir.

Gençlerin haklı öfkesi ve kızgınlığı, onlara gerçek anlamda bir gelecek vaadi verilerek teskin edilebilir. Kadınlar caddede, sokakta her yerde özgürce dolaşabilecekler; onlara yönelik şiddet, nereden gelirse gelsin asla kabul edilmeyecektir. Giyim-kuşam konusunda, özellikle çeşitli çevrelerce istismar edilen başörtüsü bu kemikleşmiş istismardan kurtarılıp başını örtene aç, açana ört denmeyecektir. Türk kadını ne giyeceğine, başını örtüp örtmeyeceğine kendi özgür iradesiyle karar verecek karakterde ve olgunluktadır.

Özdağ, konuşmasında tarikat, cemaat ve özellikle Fetö yapılanmalarına karşı açık ve ödünsüz bir siyasi program izleneceğini vurguladı. Bir ajan yapılanması olan Fetö ile mücadele, Türkiye aleyhine faaliyet gösteren ajanlara ve ajanlık odaklarına karşı yapılması gereken mücadeleden farklı olmayacaktır. Cemaat ve tarikatlar, devlet içinde devlet gibi örgütlenip Türk devletini Türk milletinden gasp edemeyecekler; bu gaspta etnik bölücülükle iş birliği içine girebilecek yapılanma ve faaliyetlerine izin verilmeyecektir.

Zafer Partisi’nin gerçek muhalefet olduğunu belirten Özdağ, “atın dişlerini saymakla meşgul” olanların gerçek muhalefet olmadığını; onları muhalefet sanıp da Zafer’in oylarını bölmemeleri gerektiği mesajını verdi.

Genel İdare Kurulu seçimi demokratik bir havada, özgür bir ortamda gerçekleşti. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Büyük Kongre, Zafer sadece bir partinin değil, bu vatanın ve Türk milletinin zaferinin adı olduğunu bu kongrede dost-düşman herkese kanıtlamıştır.

Zafer Partisi Kongresinden izlenimler: Zafer, sadece bir parti adı değildir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 2 ay önce

  Kaleminize sağlık. İçeriği ve ruhu yakalayıp tarihimize kazandırdınız.

 2. 2 ay önce

  Mevcudiyetmizin ve istikbalimizin yegane temeli cumhuriyeti korumak için!

 3. 2 ay önce

  Nihat Genç’ ten sonra sizin de bu kongreye destek vermeniz takdire şayan. Bir ülkü etrafında coşku ile birleşmek, ve birleşmeyi kişisel değil vatan çıkarları altında gerçekleştirmek başlı başına heyecan yaratıyor ve umut veriyor. Milletin birliğini her şeyin üstünde tutmak zaferin yakında olduğunu işaret ediyor. Bu birliği daha da genişletmek, milleti merkeze almak, küçük, kısa vadeli ve dar siyasi taktik ve ayak oyunlarına prim vermemek, bu bağlamda benzer olanlarla birliği genişletmekten yana olmak başarıyı daha da yakınlaştıracak. İnsanların tercihi çok karmaşık ve hesaplanamaz olmaktan ziyade, samimi şeffaf ve ciddi, tutarlı güven veren ve kararlı olandan yanadır, başarılar diliyorum.

 4. 2 ay önce

  “Değerli Arkadaşlar, Partide sürdürdüğüm görevimden ve parti üyeliğimden tamamen istifa ettim.En iyi bildiğim sağlık konusunda dahi çok farklı faktörler tarafından konuşturulmayacak ve hazırladığım sağlık programı sundurulmayacak hale gelmemdir ayrılma nedenim.
  Bundan böyle hiçbir siyasi partide görev almamakta kararlıyım, olmuyorsa olmuyordur.
  Verdiğim rahatsızlık için özür diliyor, yanlış anlaşılmalara sebep verdiysem özür diliyorum. Sevgiler, Saygılar…” Gülümser Heper. Anladığım kadarıyla Gülümser hocanın sağlık politiklarını belirleme çalışması DSÖ planları ile çeliştiği için izin verilmemiş. Bu da ister istemez Zafer Partisi’ni şaibeli hale getirir. Ümit hoca hakkında söylenenlerin komplo teorisi olduğu söylenen şeylere açık kapı bırakır. Evet Ümit hoca’nın da küreselcilerin bir parçası olma ihtimali yüksek duruyor. Sağlığın karanlık yüzünü göremeyen aydınlarımız ülke yönetmeye kalkışmasın.

 5. 2 ay önce

  Bu ve Nihat Gencin yazisinda tuhaf buldugum su, iktidardan cok gercek muhalefete Aday bir parti izlenimi…Ve dolayisiyla muhalefet oylarina talip bir parti vurgusu yapiliyor…Umarim andimizi da „varligim Tayyibin varligina armagan olsun“ diye okumamisinizdir

 6. 2 ay önce

  Artık taraflı bir medya kuruluşu olduğunuzu beyan edin de tarafsız bir gazeteymiş gibi okumayalım Sayın Veryansın TV ailesi.

  • 2 ay önce

   bir tarafta durmanın nesi kötü..zafer partisi ve veryansıntv tek umudu bu halkın şuan..bırakta birlikte hareket etsinler

 7. 2 ay önce

  Hayırdır veryansıntv yi zafer partisinin üstüne falan mı yaptınız?

 8. 2 ay önce

  Zafer partisi milliyetçi kesimin kalesi olacak.

  Cevapla
 9. 2 ay önce

  Ben veryansıntv’ye bağımsız bir medya kuruluşu olduğunu düşündüğüm için bağış yaptım. Kusura bakmayın hem Nihat abi hem sizin yazınızdan ve sürekli bi siyasi partinin medyası gibi yayınlar yaptığınızdan dolayı bağışlarımı kesiyorum.

 10. 2 ay önce

  “Tarikatlarla mücadele”yi Cübbelinin Kayınçosu İsmail Ağa mensubunu partiye alarak mı yapıyorsunuz?

 11. 2 ay önce

  Zafer de boş çıktı, aylardır takip ediyorduk, tarikatcı GİK üyesi, Gülümser Heper in istifa nedeni güzel örnekler. Şöyle güvenecek gerçek vatansever bir parti yok ya, birinden kaçarken başka tuzağa düşüyorsun.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!