Zarrab: Biraz uzaklaşma zamanı geldi

ABD'de yargılandığı sırada itirafçı olan ve serbest kalan Reza Zarrab, 1.2 milyon dolara satın aldığı ünlü at çiftliğini devredip “Varlığım devam edecek olsa da biraz uzaklaşma zamanım geldi” diye yazdı.

featured

Türkiye’de adı rüşvet ve yolsuzluklar ile gündeme gelen ve ABD’deki yargılamasında itirafçı olduktan sonra serbest kalan Reza Zarrab 1.2 milyon dolar verip satın aldığı at çiftliğini İranlı arkadaşına devretti. 300 bin dolara aldığı ve sevgilisinin bindiği atı da elden çıkardı.

2020 yılında at yetiştiriciliği üzerine Next Level Performance Center adlı bir şirket kuran ve at çiftliği satın alan Reza Zarrab, kimliğini değiştirmiş ve Aaron Goldsmith ismini almıştı.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre, Zerrab’ın Next Level Performance Center’daki görevinden ayrıldığı ve şirketin başkanlığını İranlı arkadaşı Manuchehr Negahban’a devrettiği ortaya çıktı. Aaron Goldsmith adıyla şirketin başkanı olan Zarrab, yeni ticaret kayıtlarında artık görünmüyor.

Konuyla ilgili olarak şirketinin sosyal medya hesaplarından ismini yazmadan bir açıklama yapan Zarrab, “Yeni Başkanımız Manuchehr’i tebrik ederiz! En başından beri buradaydı ve bu tesisi tuğla tuğla inşa etmeye yardım etti. Onun kararlı çabası, Next Level’ın başarısının temelini oluşturdu ve bizi daha da ileriye taşımaya devam edecek” dedi.

Paylaşımda 24 yaşındaki at eğitmeni sevgilisi Amanda Perkowski’ye de teşekkür eden Zarrab, “Varlığım devam edecek olsa da biraz uzaklaşma zamanım geldi” diye yazdı.

PS Dressage’e verdiği röportajda 300 bin dolara satın aldığı gösteri Sonata MF adlı gösteri atın da söz eden Zarrab, “Sonata’yı ilk gördüğümde bu atın harika olduğunu hissetmiştim. Onun yetiştiricisi Maryanna Haymon’a minnteratım. Elbette Caroline Roffman da onu geliştirerek harika bir iş çıkardı. Bizi destekleyen herkese teşekkür ederim” ifadesini kullanmıştı. Sonata isimli atın çok özel olduğunu dile getiren Zarrab, söz konusu atı önceki gün sattı.

ATÇILIK VE KARA PARA

At endüstrisi uzun süredir suç gelirlerini aklamak için kullanılıyor. ABD’de bankaların veya diğer finansal kurumların aksine, at endüstrisinin kara para aklama karşıtı uyum programlarına sahip olması gerekli değil. Bir atın değeri, tablo ve heykel gibi ‘kirli parayı yıkamak’ için kolayca manipüle edilebiliyor.

California Üniversitesi’nden uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama üzerine çalışan araştırmacı Cecilia Farfan-Mendez, girişin kolay olması nedeniyle yasadışı iş yapanların at endüstrisine yöneldiğini belirtiyor ve “At endüstrisi, özellikle de düzenlemeye tabi olmayan bölümler, kara para aklamak için iyi seçenekler sunuyor. Çünkü hareket eden çok fazla nakit var ve kara para aklamayla mücadele kurallarına uymakla yükümlü değiller” değerlendirmesini yapıyor.

Zarrab: Biraz uzaklaşma zamanı geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. bu lavuk icin abdye nota verdi diger lavuklar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!