Zehra Taşkesenlioğlu’nun Afrika’da madenleri çıktı

AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun 15 Mayıs 2022 günü komisyon toplantısında yaptığı konuşmada “Ben de yıllarca Afrika'da madencilik yaptım, halen de bakır madenlerim var” dediği öğrenildi. Taşkesenlioğlu, aynı konuşmada, Sudan ve Tanzanya'ya da ilaç sattığını söylemiş.

featured

Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelen ve boşanma davası açtığı eşinden 70 milyon lira isteyerek adından söz ettiren AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Afrika’da bakır madenleri işlettiği Meclis tutanaklarıyla ortaya çıktı.

Kısa Dalga’dan Mahmut Aydın’ın haberine göre, AKP’li Taşkesenlioğlu kendi imzasının da bulunduğu Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun Teklifi üzerinde konuşurken, Afrika’da bakır madenleri işlettiğini açıklıyor.

TBMM tutanaklarına göre, 2021 yılında yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı ekonomik anlayışın aslında 20 yıllık sonucunda meyvesini alarak, 240 milyar dolarlık bir ihracat seviyesine ulaştıklarını ifade eden Taşkesenlioğlu şöyle konuşuyor:

“Sabahtan beri rakamları dinliyorum ama içimden şöyle geçiyorum, hemen ihracatla ilgili olduğu için söyleyeceğim: Keşke bizler geldiğimizde yani yirmi yıllık iktidarımızın öncesinde, 2002 yılında geldiğimizde rakamlar 240 milyar dolar seviyesinde olsaydı da biz de 500 milyar dolar seviyesine getirseydik. Bir örnek vereceğim, burada madenci arkadaşlarımız var, maden sektörüyle ilgili çok bilgi verdiler. Ben de yıllarca Afrika’da madencilik yaptım, halen de bakır madenlerim var, dolayısıyla madenciliğin ne kadar zor olduğunu bilen bir insan olarak da konuşuyorum.”

‘SUDAN’A İLAÇ SATTIM, TANZANYA’YA İLAÇ SATTIM, TARIM ALETLERİ SATTIM’

TBMM tutanaklarına göre, AKP’li Taşkesenlioğlu konuşmasının devamında Afrika’da yürüttüğü ticaret hakkında da bilgi veriyor. Taşkesenlioğlu, şöyle devam ediyor:

“Kanun teklifiyle ilgili söylemem gerekirse, ihracatı gerçekleştirirken hepimizin en önemli şeyi aslında bir kefalete ihtiyaç duyuyor olmamızdı ve geçen sene burada… Ben Komisyonumuza da teşekkür ediyorum. Türkiye’de ihracatı yaptım ama ben dolaylı olarak yaptım; Sudan’a ilaç sattım, Tanzanya’ya ilaç sattım, tarım aletleri sattım; Uganda’ya, Ruanda’ya farklı ürünler gönderdim. Dolayısıyla, ihracatı geliştirirken en önemli sıkıntımız, aslında finansmana erişim noktasındaki sıkıntılarımızdı. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketini kurarak aslında bu finansmana erişim noktasındaki sıkıntıları da bertaraf ettik. Ancak geldik gördük ki talep çok fazla olunca sermaye yapısını güçlendirmek lazımdı. Bu anlamda da ihracatçı birliklerimizin -yine Ticaret Bakanlığımızın oluru doğrultusunda- yedek akçelerinin bir kısmını İhracatı Geliştirme AŞ’ye aktararak aslında ihracatta hepimizin karşılaştığı finansmana erişim ya da finansmanın genişlemesi noktasında kaynak sağlamış oluyoruz yani bana göre, kanunun en önemli noktalarından bir tanesi bu…”

Zehra Taşkesenlioğlu’nun Afrika’da madenleri çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 3 ay önce

    Bakmayın siz bunların böyle göründüklerine paranın hışırtısını duysunlar yeter ki; papaz cüppesi bile giyerler. Nitekim geçmişte birilerine takmışlardı kardinal külahını da ikisi de kelebek konmuş at kulağına dönmüştü, hatırlayın.

  2. 3 ay önce

    Doymadınız doymadınız

  3. 3 ay önce

    maden de degil, madenleri varmis basortulu bacimin. Nasil aldin diye sormaya gerek bile yok. Paranin kaynagi belli. Savci yok.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!