Zelenskiy için Yozgat’tan sipariş

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ekibinin balistik korumalı kask ve yeleğinin Yozgat'ta üretildiği öğrenildi.

featured

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yozgat’taki incelemeleri sırasında, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve ekibi için balistik korumalı kask ve yelek üretilip, gönderilen fabrikayı da ziyaret etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Varank, önceki gün Yozgat Organize Sanayi Bölgesi’nde balistik koruyucu sistemler ile fonksiyonel iç ve dış giyim ürünlerinin üretimini gerçekleştiren Garanti Giyim Kompozit Teknolojileri Fabrikası’nı ziyaret etti. Varank, fabrikada vücut ve araç zırhları ile tekstil, balistik ve kompozit malzemeler üretim hatlarında incelemelerde bulundu. Fabrika yöneticileriyle sohbet eden Bakan Varank’a Rusya-Ukrayna geriliminin ilk günlerinde gelen talep üzerine Devlet Başkanı Zelenskiy ve ekibi için 20 koruyucu kask ve yeleğin gönderildiği bilgisi aktarıldı.

Bakan Varank, özellikle Rusya-Ukrayna savaşından sonra askeri personellerin koruyucu ekipmanının fazlaca gündeme geldiğini belirtip, “Güvenlik güçlerimizi koruyan hayati öneme sahip savunma ekipmanlarının üretilmesinin yanı sıra, bu ürünlerin ihracatının yapılması ülkemizin üretimde geldiği noktayı göstermesi açısından oldukça önemli. Türk savunma sanayisinde özellikle özel sektörün geldiği bu noktayı görmüş olmaktan ziyadesiyle memnun oldum. Dünyanın 50’den fazla ülkesine birçok askeri ekipman Yozgat’ta üretilip gönderiliyor” dedi.

TELEVİZYONDA İZLEYİNCE MUTLU OLDUK

Garanti Kompozit Yöneticisi Vedat Tüzer de Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde Zelenskiy ve ekibi için özel kask ve yelek talebinin kendilerine iletildiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve ekibi için 20 adet kask ve yelek istediler, biz de gönderdik, televizyondan izleyince mutlu olduk. Dünyanın 50’den fazla ülkesine Yozgat’ta ürettiğimiz ürünleri ihraç ediyoruz. Aynı zamanda 2013’ten bu tarafa Türkiye’deki balistik kaskların yüzde 80’e yakınını biz tedarik ediyoruz. 2013’e kadar bunlar genellikle ABD-İsrail ortaklı yabancı firmalardan tedarik ediliyordu, 1900 dolarlardan alımlar vardı. Biz bunları bitirdik. Hem Türkiye’ye hem yurt dışına ürünlerimizi tedarik ediyoruz” dedi.

Tüzer, Zelenski ve ekibine Soft balistik Level IV plakalı yelek ile Full Cat Edon plakalı LEVEL III kaskları gönderdiklerini de kaydetti. (DHA)

Zelenskiy için Yozgat’tan sipariş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!