Zelenskiy TBMM’de ne zaman konuşacak?

featured
service

Dr. Barış Adıbelli yazdı

9 Mayıs günü Putin nihayet beklenen konuşmasını yaptı. Açıkçası Putin’in konuşması Batı’yı hayal kırıklığına uğrattı. Zira Batı, Putin’den bir savaş ilanı, bir meydan okuma dahası bir ilhak kararı bekliyordu; ancak Putin neden Ukrayna’yı işgal ettiklerine dair daha önce de sıkça tekrarladığı gerekçeleri sıraladı. Törenlerde Rusya’nın son teknoloji silahlarını sergileyeceği beklentisi de boşa çıktı zira önceki yıllara kıyasla bu yılki törenler oldukça sönük geçti. Birçok silah burada sergilenmedi. Özenle ve dikkatle hazırlanmış bir tören konsepti vardı. Açıkça Rusya, Batı’yı kışkırtmaktan Batı’yı tahrik etmekten uzak, sade bir tören düzenlemeyi tercih etti. Bir bakıma Batı’nın aramış olduğu fırsatı vermedi. Putin savaşın gerekçelerini anlatırken aslında barışın da çerçevesini çiziyordu.

Ukrayna savaşı, Rusya’nın Batı ve dünya kamuoyunun bir kısmıyla olan temasını da kesti. Özellikle, uluslararası ana akım medya Ukrayna’yı açıkça desteklerken güçlü bir propaganda ve algı yönetimini de beraberinde getirdi. Amerikan ve Avrupa medyası tüm güçleriyle Ukrayna’yı desteklerken Rusya’nın kendi ulusal medyası dahi kısıtlamalara tabi tutularak adeta Rusya’nın sesi kısılarak kendi gerekçelerini anlatamaz hale getirildi. Dolayısıyla, 9 Mayıs Zafer Bayramı törenleri Rusya için kendisini dünyaya anlatmak için önemli bir fırsat olarak görülmüştü. Özellikle, burada Putin’in yapacağı konuşmada dünya kamuoyuna ve kendi iç kamuoyuna verilecek mesaj oldukça önemliydi. Bu nedenle, Rusya, 9 Mayıs Bayramı öncesi gizemli bir hava oluşturarak dünya kamuoyunun ve dünya medyasının dikkatini Moskova’ya çekmeyi başardı.

9 Mayıs Zafer Bayramı ile ilgili Ukrayna tarafında da gelişmeler oldu. Ukrayna lideri Zelenskiy, Kiev’in boş caddelerinde bir video çekerek  Zafer Bayramı mesajı yayınladı. Mesajın içeriğinden çok olağanüstü görsel ve sanatsal tekniklerle çekilmiş olan videosu gündeme oturdu. İnsan ister istemez şu soruları sormaktan kendisi alıkoyamıyor: Savaşın tüm şiddetiyle devam ettiği Ukrayna’da nasıl oluyor da Başkomutan Zelenskiy, sabahtan akşama kadar video çekip, ülkelerin parlamentolarında ve çeşitli etkinliklerde konuşmalar yapabiliyor? Peki Ukrayna savaşını kim yönetiyor ?

Bu arada Zelenskiy halen TBMM’de bir konuşma gerçekleştirmedi! Genelde ülkeler için özel olan günlerde Zelenskiy konuşmayı tercih ediyor. Açıkçası 23 Nisan’da gündem dışı bir konuşma yapar diye bekledik ama olmadı. Yunanistan’da ve Güney Kıbrıs Rum kesiminde konuşmalar yapmıştı. Zelenskiy, buralarda Ukrayna savaşını anlatmak yerine işi gücü bırakıp Türkiye üzerine yüklenmeyi tercih etmişti.

Aslında Zelenskiy’ye de kızmamak lazım kararları tek başına almıyor. Zaten bu durum barışın önündeki en önemli engellerden bir tanesi. Zelenskiy, tek başına barışa karar vermekten çok uzak. Çünkü savaş çoktan ABD-Rusya arasında bir vekalet savaşına dönüşmüş durumda. 9 Mayıs sonrası Amerikan istihbaratından yetkililerin değerlendirmesine göre Putin uzun soluklu bir savaşa hazırlanıyor.

ABD’de Biden iç politikada giderek sıkışmaya başladı. Ara seçimler için kampanyalar hızla devam ediyor. Demokratlar kan kaybediyor. Cumhuriyetçilerin keyfi yerinde. Biden’ın Ukrayna savaşından beklediği iç politikadaki kazanç gerçekleşmedi. ABD’nin doğrudan savaşmadığı bir savaşı Amerikan halkı benimsemedi. Amerikan halkı başkalarının savaşına sahip çıkmıyor. Bu durum, Biden’ı Ukrayna savaşında daha hırçın ve saldırgan hale getirebilir. Bu nedenle, Rusya, Amerikan iç politikasındaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Tüm bu gelişmeler yıllarca sürecek bir savaşın da habercisi. Oysa Ağustos 2021’de Biden, ABD’nin en uzun savaşına bir son vermek için Afganistan’ı terk ettiklerini söylemişti. Anlaşılan şimdi ABD, yeni bir uzun savaşa başlıyor. Bu öyle bir uzun savaş olacak ki Biden’ın siyasi ömrü bu savaşın sonunu görmeye yetmeyecek; hatta bu savaş tıpkı ABD’nin Afganistan’ı işgalinde  olduğu gibi üç-dört Amerikan başkanı bile eskitecek.

Zelenskiy TBMM’de ne zaman konuşacak?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. 5 gün önce

  Ozlu bir alatimla gercegi yazmissiniz sayin Adibelli, varolunuz, selamlar, saygilar..

 2. 5 gün önce

  Selenskyi nin Uraynada söz sahibi olmadığı, aslında savaşı batılı emperyal güçlerin yönettiğı doğru bir tespit. Hemde oradaki neo nazilerle beraber.

 3. 5 gün önce

  Umarım bu savaş katil ABD nin de sonunu getirir.

 4. 5 gün önce

  Peki bu karmaşada bizimkiler ne gibi reaksiyonlar veriyor ? Zelensky her devlet hakkında atıp tutarken (biz de dahil) ve bunlar medyada bunlar yayımlanmazken, ramazan bayramındaki videolarını öve öve bitiremedik.

  Cevapla
 5. 4 gün önce

  Emperyalizm starlink(siha) ve neuralink’le birlikte bir üst aşamaya geçmeyi planlamakta, bunun en güzel örneklerinden biri olan ve kendilerinden beyaz ırk dedikleri insanı bile sokakta tasma takarak gezdirme olduğu kanada’da haberleştirildi. (Aydınlık gazetesi) the economist everything under control (herşey kontrol altında) kapak resminde olduğu gibi.

  Cevapla
 6. Hükümet medyası ve medya rus düşmanlığında yarışırken, ambargoya katılmayan hükümeti hiç eleştirmiyorlar. Neden? turist, tarımsal ihracaattan gelecek para, gas, petrol sıkıntısı yaşamamak. Yani maddi çıkarlar. Eğer gerçekten ukrayna haklı ise yaptırımlara katılmak gerekmiyor mu? Neden hükümeti bu yönde eleştirmiyorlar. İki yüzlülük mü? ahlaksızlık mı nedir açıklasınlar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!