Zengezur koridoru için kritik çağrı

ATA Platform tarafından Ankara’da medya temsilcilerinin katılımıyla “Zengezur İktisadi Koridoru – Fırsatlar & Riskler” konulu düzenlenen toplantıda “Zengezur Ekonomi Forumu” çağrısı yapıldı.

featured

ATA Platform tarafından Ankara’da medya temsilcilerinin katılımıyla “Zengezur İktisadi Koridoru – Fırsatlar & Riskler” konulu bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda; Azerbaycan – Ermenistan arasında 10 Kasım 2020’de imzalanan anlaşmanın sadece bir ateşkes olduğuna, gerçek bir barış anlaşmasının ise bir buçuk yıldır beklendiğine ve bu durumun, hayata geçirilmesi planlanan Zengezur koridoru projesini sekteye uğrattığına dikkat çekildi.

Zengezur koridorunun, Türkiye – Azerbaycan arasında halihazırda kullanılmakta olan Tiflis hattından çok daha az maliyetli bir alternatif olmasının yanı sıra; bu koridorun yalnızca Türkiye – Azerbaycan ticareti için değil, “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında Çin ile Avrupa arasında bir orta koridor olabilmesi açısından da büyük önem arz ettiği vurgulandı.

‘İRAN VE ERMENİSTAN MESAFELİ’

Zengezur koridorunun açılmasını en çok Azerbaycan, Türkiye ve Rusya isterken; Ermenistan’ın jeopolitik ve tarihsel korkuları sebebiyle, İran’ın ise Çin ile ticari ilişkilerinde kayıp yaşama endişesi ile bu koridora mesafeli durduğu ifade edildi. Ermenistan’ın bu projeyi engelleme girişimine karşı Azerbaycan’ın İran ile iki ay önce “2. Zengezur” olarak adlandırılan bir niyet anlaşması imzaladığı hatırlatıldı.

‘İSKENDERUN VE MERSİN LİMANLARI ÖNEM KAZANDI’

2019 krizi sonrası ticarette Batı hakimiyetinin sona erdiği, dünyanın merkezinin iktisadi olarak Asya’ya kaydığı, bu bağlamda Zengezur iktisadi koridorunun Türkiye ve bölgenin iktisadi gelişimi açısından önemli katkılar sağlayacağı, Hazar ile Akdeniz’in demir yolu ile bağlanarak İskenderun ve Mersin limanlarına büyük önem kazandıracağı ve boğazların mevcut yükünü hafifleteceği belirtildi. Zengezur koridorunun, Iğdır başta olmak üzere bölge illerin kalkınmasında büyük rol oynayacağı ve Türk iş insanlarının bölgeyi çok rahat domine edebileceği vurgusu yapıldı.

‘ZENGEZUR EKONOMİ FORUMU’ ÖNERİSİ

Zengezur koridorunun açılabilmesi açısından Türkiye – Ermenistan ilişkilerinin de geliştirilmesi için adımlar atılması gerektiği ancak Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçek bir barış anlaşması imzalanmadan bunun mümkün olmadığının altı çizildi.

Toplantıda konuşan ATA Platform Direktörü Doç. Dr. Volkan Özdemir; Azerbaycan öncülüğünde, bölge ülkelerinden iş insanları ve akademisyenlerin de yer alacağı bir “Zengezur Ekonomi Forumu” düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Zengezur koridoru için kritik çağrı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 10 ay önce

    Güneyden bir koridor ele geçirmeden bu işin bitmesi iyi olmadı. Ermenistan topraklarına girilecek olması elbette en büyük engeldi.

  2. 10 ay önce

    ermenilerden savas tazminati olarak toprak talep etmemiz lazim, zengazurun tamami olmasa da belli bir bolumu Nahcivan ile Azerbaycan’i birlestirmeli, ruslarini ermenici tutumunun onune gecilmeli, Turkiye bunun icin bastirmali.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!