Zihinsel engelli kadına cinsel saldırı davasında tahliye

Ankara’nın Mamak ilçesinde rehabilitasyon merkezine giden 20 yaşındaki zihinsel engelli B.A. (20) adlı kadına, araçta cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan servis şoförü Ali Akbal'ın tahliye edildiği ortaya çıktı. 

featured

Mamak’ta özel rehabilitasyon merkezine giden zihinsel engelli B.A.’nın ailesi, servis şoförü Ali Akbal’ın kızlarına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla şikayetçi olmuştu. B.A., ifadesinde 2 Şubat’ta rehabilitasyon merkezinden evine gitmek için servis aracına bindiğini, Akbal’ın herkesi indirdikten sonra kendisini ıssız yere götürerek, araçta cinsel saldırıda bulunduğunu daha sonra kimseye anlatmaması için bıçakla tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Ali Akbal, 21 Şubat’ta gözaltına alınmıştı. Savcılığa verdiği ifadesinde kendisine iftira atıldığını iddia eden Akbal, tutuklanması istemiyle sevk edildiği sulh ceza hakimliğince adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Soruşturmayı yürüten savcının, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda B.A.’da cinsel saldırı izlerine rastlandığının belirtilmesi üzerine ikinci kez gözaltına alınan Ali Akbal, 25 Şubat’ta tutuklanmıştı.

BOĞAZINA BIÇAK DAYADI

Bir Gün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yaşananlar şöyle anlatıldı:

“Mağdur yüzde 50 zeka geriliğinden mustarip ve rehabilitasyon merkezinde servis şoförü olan Ali Akbal ile 2 Şubat 2022’de tarihinde servis aracında yalnız kaldı. Akbal, mağduru boş bir araziye götürüp aracın kapılarını kilitleyerek cinsel saldırıda bulundu. 9 Şubat 2022’de yine servis aracının kapısını kilitleyerek cinsel saldırıda bulundu. Bıçağı mağdurun boğazına dayayarak yaşananları kimseye anlatmaması için tehdit etti.”

RAPORLAR DOĞRULANDI

Yargılama, Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Akbal, ifadelerinde “Zihinsel engelli kadının kendisine husumet beslediğini” iddia etti. Yapılan muayenenin ardından Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından hazırlanan raporda “cinsel saldırı” doğrulandı. Hacettepe Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı’nın raporunda da “B.A.’nın beyanlarına itibar edilebileceği” vurgulandı.

22 Aralık 2022 tarihinde ise mahkeme Akbal’a, “silahla tehdit”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “nitelikli cinsel saldırı” suçlarından toplam 28 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

SERBEST BIRAKILDI

Fakat Akbal’ın itirazı üzerine dosyayı görüşen Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 17. Ceza Dairesi, “mahkeme kararının hukuka uygun olmadığını” belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire hazırlanan raporların yetersiz olduğunu, Adli Tıp Kurumu tarafından da rapor hazırlanması gerektiğini” bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da müdahil olduğu dosya yeniden Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Akbal’ın “kaçma şüphesi olduğuna” dikkat çekildi. Buna rağmen 12 Eylül 2023 tarihinde, iki yıllık tutukluğundan ardından Ali Akbal’ın yurtdışına çıkış yasağı ile tahliyesine karar verildi. Ayrıca mahkeme Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istenmesine hükmetti. Davanın bir sonraki duruşması 6 Şubat’ta görülecek.

Zihinsel engelli kadına cinsel saldırı davasında tahliye

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 31 Ocak 2024, 12:28

    gerçekte engelliler özellikle zihinsel engelliler her türlü tehlike altında ve saldırıya uğradıkları bilinemiyor, anlaşılamıyor çünkü onlar kendilerini savunacak durumda değil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!