Ziya Selçuk yüz yüze eğitimde yeni kararları açıkladı

featured

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Selçuk, “Öğrenciler haftada 2 gün okulda olacak. Çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerimize esneklik tanınacak. İsteyen çocuğunu okula gönderecek. Bu durumda öğrencimiz devamsız sayılmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “İlkokul 2, 3, 4. sınıflar ile ortaokul 8 ve lise 12. sınıflarda yüz yüze eğitimi başlatıyoruz” demişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da yüz yüze eğitimin 12 Ekim Pazartesi günü tüm ilkokullar ile köy okullarında başlayacağını duyurmuştu. Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlara ilişkin basın toplantısı yaptı.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları;

İkinci aşamaya geçmek için hazırız, ilkokulda 1-2-3 ortaokulda 8. Ve lisede 12. Sınıflarda yüz yüze eğitime başlayacak olmanın mutluluğunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

12 Ekim Pazartesi günü eğitim itibari ile yüz yüze eğitime başlayacak öğrencimiz için de yüz yüze eğitimin ve uzaktan eğitimin birlikte yürütüleceği bir planlama yaptık.

Sınıf mevcutlarımız Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları doğrultusunda gruplara ayrılarak azaltılacak ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri de azaltılacak.

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası bizim için önemli demişti bu aşamada da isteyen velilerimiz çocuklarını okula gönderecek istemeyen velilerimiz göndermeyecek. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrencilerimizin mutlaka uzaktan eğitime devam etmesi gerekiyor. Ayrıca her öğrencimizin sosyal ve akademik gelişmelerini de yakından takip ediyoruz.

Denetmenlerimiz düzenli olarak sahayı, okulları denetliyor. Okullarımızda Kovid-19 ekipleri oluşturduk öğretmenlerimizin eğitimleri de tamamlandı. Kaygı duyan velilerimizin ve öğrencilerimizin de sürecin iyi yönetildiğini gördüklerinde aynen 1. Sınıf velilerinde gördüğümüz gibi rahatlayacaklarından eminim.

‘KÖY OKULLARINDA YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLIYORUZ’

Köy okullarında da yüz yüze eğitime başlıyoruz, köy okullarımız ilkokul ve ortaokuldaki tüm sınıflarımız açılıyor.

Bundan böyle öğrenci sayısına bakılmaksızın velilerimizin tercihine göre bu okullarımız açık olacak.

Köy okulları konusunda büyük bir iyileştirme çalışmaları yapıyoruz bunlara hız verdik ve hala da devam ediyor.

‘EBA DESTEK NOKTALARI ÖĞRENCİLERİMİZİN HİZMETİNDE OLMAYA DEVAM EDECEK’

Uzaktan eğitimin ana mecrası olan TRT EBA ilkokul, ortaokul ve lise olarak günde 3 kez tekrar ediyor. Bazı çocuklarımız kaçırabiliyorlar, kardeşlerden dolayı bazı esneklikler gerekebiliyor o yüzden günde 3 kere tekrar ediyoruz bu yayınları.

Dijital eğitim platformumuz EBA’da ders anlatımı olsun, canlı sınıf uygulamaları ve diğer uygulamalar öğrencilerimizin hizmetinde olmaya devam edecek.

12 bin 111 EBA destek merkezi oluşturduk, EBA destek noktaları sorun yaşayan çocuklarımızın evlerine en yakın bir okula gidip istedikleri kadar oradan faydalanmalarını çalışmalarını mümkün kılıyor.

EBA destek noktalarına meb.gov.tr’den öğrenebilirler.

‘500 BİN ÖĞRENCİMİZE TABLET ULAŞTIRACAĞIZ’

İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecindeki tablet bilgisayar gereksinimleri de karşılanacak, ilk aşamada 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Hazırlamış olduğumuz bir dağıtım stratejisi var, buna göre önümüzdeki haftadan itibaren tabletler öğrencilerimize ulaşmaya başlayacak.

Cihazların dağıtım süreci il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek, bu cihazlar okul yönetimleri tarafından da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Şu an okullarda görev başında olan, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz salgın sürecinde eğitimi en güvenli şekilde sürdürüyorlar kendilerine buradan teşekkür ediyorum.

Meslek liselerinde, Halk Eğitim Merkezlerindeki öğretmenlerimiz maske üretiminde, dezenfektan üretiminde bu süreçte seferber oldular. Öğretmenlerimiz heyecanla öğrencilerini bekliyor, hepimiz çocuklarımızın eğitimi için buradayız yan yanayız.

Tüm kademelerdeki evlatlarımızı okulla buluşturabilmek gayreti içerisindeyiz, dikkatimiz ve özverimizle biz hepimiz buna hazırız. 

Ziya Selçuk yüz yüze eğitimde yeni kararları açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!