Karadeniz’de batan gemide ihmaller zinciri… Can kaybı yükseldi

Zonguldak Ereğli'de batan ‘Kafkametler’ adlı Türk gemisinde can kaybı 2'ye yükseldi. 10 denizciyi arama çalışmaları devam ederken olayla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Söz konusu geminin nehir için tasarlandığı, okyanus ve denizde kullanılmasının büyük risk taşıdığı, fırtınalı denizde bu nedenle ikiye ayrıldığı belirtildi.

featured

Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle 19 Kasım’da limanda sürüklenmemesi için açığa çıkartıldıktan sonra mendireğe çarpan ‘Kafkametler’ adlı Türk gemisi batmıştı. Kayıp 12 mürettebat için arama çalışması başlatılmıştı. Gemide aşçı olarak görev yapan Metin Usta’nın karaya vuran cansız bedeni bulunmuştu. Bugün bir denizcinin daha cansız bedenine ulaşıldı ve can kaybı sayısı 2’ye yükseldi.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI

Cansız bedenine ulaşılan denizcinin cenazesi denizden çıkartıldı. İsmi öğrenilemeyen denizcinin cenazesi, otopsi için Ereğli Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

AFAD’dan arama çalışmalarına ilişkin yapılan açıklamada, “19 Kasım’da yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle batan yük gemisinde kaybolan 11 vatandaşımızı arama çalışmaları sonucunda bu sabah saatlerinde 1 vatandaşımızın daha cansız bedenine ulaşılmıştır. Kayıp 10 vatandaşımızı arama kurtarma çalışmaları, profesyonel ekiplerimizce aralıksız devam ediyor. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

SAT KOMANDOLARI SEVK GELDİ

Arama çalışmaları için bölgeye SAT komandoları sevk edildi. Sonar sistemiyle donatılan savaş gemisiyle bölgeye gelen komandolar, çalışmaların yoğunlaştığı batık bölgesinde kayıp mürettebatı aramalara katıldı.

Batan geminin güvenlik kamerasına yansıyan son görüntüleri:

FACİA ‘GELİYORUM’ DEMİŞ!

Sabah’tan Ceyhan Torlak’ın haberine göre; 10 kayıp denizciyi arama çalışmaları ise devam devam ederken olayla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. 88 metre uzunluğu ve 12 metre genişliği olan Kafkametler gemisinin nehir için tasarlandığı, okyanus ve denizde kullanılmasının büyük risk taşıdığı, fırtınalı denizde bu nedenle ikiye ayrıldığı belirlendi. 1992 yapımı olan geminin 31 yaşında olduğu, metal yorgunluğu bulunduğu ve 30 yaş üzeri gemilerin denize açılmadan önce sac değişimi yapılarak ağır bir bakımdan geçirilmesi gerektiği öğrenildi.

‘KAFKAMETLER’ NEHİR TİPLİ BİR GEMİ’

İzmir Uzakyol Kaptan ve Baş Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Aykurt, “Karaya oturan gemi batmaz. Kafkametler gemisi nehir tipi bir gemi. Nehir tipi gemiler ince ve uzundur. Batan gemi 88 metre uzunluğunda, 12 metre genişliğinde. 1992 yapımı, 31 yaşında bir gemi. Sac kalınlıkları daha az olur. Nehirde çalışmak için yapılmıştır. Okyanus gemileriyle kıyaslanamaz. Onun için bu gemiler hem firmalar hem liman de liman yöneticileri tarafından sıkı şekilde denetlenmelidir. Fırtınalı havalarda açılmadan önce denize elverişlilik belgesi düzenlenmemelidir” diye konuştu.

‘YETERLİ SAYIDA MENDİREKLER YAPILMALI’

Gemilerin ağır hava şartlarında barınabilmesi için yeterli sayıda mendirek yapılması gerektiğini vurgulayan Yiğit Aykurt, şöyle konuştu:

“Emniyetli bölgeler belirlenmeli. Ağır hava şartlarında, riskli olarak görülen gemilere, liman otoriteleri tarafından port clearance yani denize elverişlilik belgeleri düzenlenmelidir. Özellikle koster ve nehir tipi gemiler sıkı bir şekilde, teknik ve operasyonel anlamda, hem şirket hem liman devleti tarafından takip edilmelidir.

Fırtınada dev beton blokların bulunduğu mendirekte oluşan hasar da görüntülere yansıdı:

‘AĞIR HAVA ŞARTLARINDA SÜRÜKLENEBİLİR’

Gemiler ağır hava şartlarında, demir taraması ile karşılaşabilirler. Demir taraması derken, gemi demir atıyor. Çapa ve demir zinciri deniz yüzeyine serilerek, gemiyi su üstünde sabit şekilde tutacak güç yaratılıyor. Ancak ağır hava şartlarında, çapa ve zincir, akıntı ve dalgalar yüzünden hareket ederek, geminin su üzerinde sürüklenmesine yol açabilir. Ağır hava şartları kontrolsüz şekilde sürüklenmeye neden olabilir. Dolayısıyla, ağır hava şartlarında, gemilerin belli bir müddet daha korunaklı limanlarda veya emniyetli bölgelerde kalması sağlanmalıdı.”

‘GEMİ YARILDIKTAN SONRA FİLİKALARI İNDİRMEK İMKANSIZ’

Kazaların birkaç dakika içerisinde meydana geldiğini anlatan Aykurt, “Gemi kazaları dakikalar içinde meydana geliyor. Çok kısa zaman içinde oluşur. Dolasıyla bu kadar kısa sürede filikayı indiremezsin. Kaptanın ilk hareketi gemiyi kurtarmak olur. Gemiyi kurtarmaya yönelik hareketler yaparsın. Karaya oturduktan sonra ya da gemi yarıldıktan sonra filikayı indirmek imkansız gibi bir şey. Batan gemideki filika eski tip filikadır. O gemi yattıktan sonra vinç ile indirilen filikalardır. Çarptıktan sonra vinci çalıştıramazsın. Böyle olaylar çok kısa zaman diliminde olur. 3-5 dakikada olur” dedi.

‘KARAYA OTURAN GEMİ BATMAZ’

Batan Kafkametler isimli geminin nehir için tasarlandığını söyleyen Aykurt, “Karaya oturan gemi batmaz. Nehir tipi gemiler inci ve uzundur. Sac kalınlıkları daha az olur. Nehirde çalışmak için yapılmıştır. Okyanus gemileriyle kıyaslanamaz. Onun için nehir tipi gemiler hem firmalar hem liman yöneticileri tarafından sıkı şekilde denetlenmeli. Bu gemilerde 30 yaşından sonra farklı bir metal yorgunluğu oluyor. Sac değişimi yapılıyor. 30 yıldan sonra bu tip gemiler özel bakıma girmeli” dedi.

Karadeniz’de batan gemide ihmaller zinciri… Can kaybı yükseldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!