Zor zamanların ilacı: Mavi Vatanı hayal etmek

featured

Amiral Cem Gürdeniz yazdı

Denizin sonsuzluğu ve sınır tanımazlığı ruhları özgürleştiren etki yaratır. Durmak bilmeyen sonsuz devinimi ve hareketliliği evrensel enerjinin yansıması olarak cansız ve ruhsuz olan su ve rüzgâr ikilisine hayat verir.  Fırtınada, sakinlikte, gece veya gündüzde ufuk çizgisi içinde ve ötesinde karşımızda canlı bir varlık vardır artık. Onunla konuşursunuz. Deniz en zor ve karamsar zamanlarda dinginlik ve huzura geri dönüşü; En güzel ve mutlu anlarda da az sonra bile olsa fırtına ve karanlığın başlayacağını size öğretir. Sizi hayatın her tip sürprizlerine alıştırır. Kolay veya zor; sade veya karmaşık; tek veya çok seçenekli sonsuz karar alternatifleri ile yaşamayı becermemize en büyük katkıyı sağlar. Risk yönetimini en uç örnekleriyle öğretir. Nihayetinde geminizle su alma, parçalanma, batış ve ölümün sınırında dolaşma aşamasını aşabileceğimizin, sabır, metanet, akıl, bilgi ve kendine güven ile gerçekleşeceğini; güzel ve mutlu günlerde ise ancak ve ancak zor günlere zihnen ve bedenen hazır olmanız gerektiğini, hazcılığın ve hazırlıksızlığın tuzağına düşmemeyi öğretir.

Denizdeki yaşantı başta doğa ile mücadele; daha sonra dar bir alanda diğer insanlarla birlikte yaşamak; sevdiklerinizden, kişisel konforunuzdan ve önceliklerinizden haftalarca, bazen aylarca ayrı kalmaya katlanmak demektir.

Uzun süre karadan ayrı kalabilen denizciler, özgürlüğünden bilerek geçici olarak vazgeçmiştir. Artık o denizci doğanın ve kendi iradesinin rehinidir.

Her an boğulma tehlikesinin olduğu bir ortamda, yüksek güç gerektiren bedensel faaliyetler ve en önemlisi mutlak yalnızlıkla baş başadır. Önce kendisi ile giriştiği mücadeleyi daha sonra doğa ile mücadeleyi kazanmalıdır.

Kendi iradesine yenilen denizci hayatta kalamaz. İradesini yenerek özgürleşmelidir.

İşte bu nedenle bir şekilde tutsak edilen denizciler tutsaklık hayatını diğer meslekten gelenlere nazaran çok daha farklı değerlendirebilirler. Bahriyeli için tutsaklık fırtına ve ağır denizlerle mücadelenin bir başka şeklidir. Ancak bu mücadeleyi kazanmak için denizle ruhsal etkileşim ve bütünleşmek gerekir. Kısacası onu sevmeniz gerekir.

Deniz karşılıksız sevilir. Ben de onu karşılıksız sevdim. Çok şanslı idim. Hem denizci bir ailede hem de deniz kıyısında Boğaziçi’nde hayatla tanıştım.

8 yaşında sandalım 15 yaşında yelkenlim oldu. Yaşıtlarım çelik çomak oynarken, ilkokulda gemi maketleri yapmaya başladım.

Daha sonra meslek olarak denizciliği seçtim ve 2012 Ağustosuna kadar 40 yıl Cumhuriyet Donanmasının üniformasını şerefle taşıdım.

40 yılın sonunda gücünü yalan ve iftiralardan alan FETÖ kumpası ile iktidar, muhalefet ve parlamentonun sessizliği altında 4 Ağustos 2012 tarihinde Balyoz davası ile tasfiye edildim ve çok sevdiğim bahriyemden ve savaş gemilerinden ayrılmak zorunda kaldım.

11 Şubat 2011 ile 19 Haziran 2014 arasında 3,5 yıl boyunca tutsaklık günlerimi geçirdiğim Hasdal ve Silivri isimli beton gemilerde zorlu bir deniz seyrine katıldığım kabullenmesiyle hapishane günlerimi denizdeymiş gibi geçirdim. Bu beton gemilerin en önemli özellikleri hiç sallanmamaları ve varış limanının belirsizliğiydi.

Değişen tek şey zaman ve gök cisimlerinin hareketleri oldu.

Hasdal ve Silivri’de deniz özlemimi gidermek için 3,5 yıl üç şeyle uğraştım.

Birincisi kitap okumak ve yazmak, ikincisi gemi maketleri ve diyaromalar yapmak; Üçüncüsü de görebildiğim tüm gök cisimlerini incelemeye çalışarak, göksel, diğer adıyla astronomi seyrindeki kullanımlarına yönelik pratik uygulamalarda bulunmak.

Hasdal ve Silivri’de geçirdiğim 3,5 yıl içinde 2000 sayfaya yakın kitap yazdım. Bu şekilde 2013 sonrasında Kırmızıkedi ve Pankuş yayınlarından 7 kitabım okuyucu ile buluştu.

Kısaca, tutsaklık insanı gerçek kimliği ile buluşturan bir sınavdır. Bu süreçte denizi hayal etmek ve onunla buluşmak beden esaret altında olsa bile ruhu özgürleştirir. Hele hayal ettiğiniz deniz Mavi Vatanınız ise psikolojiniz daha da güçlenir. Karadeniz’i hırçın, heyecanlı ve şiddetli dalgaları arasında Kurtuluş Savaşı tarihimizdeki onurlu yeri ile; Atatürk’ün Gözüm Sakarya’da Kulağım İnebolu’da sözü ile hatırlarsınız. Sen olmasan olmazdık dersiniz. Marmara Denizini hayal ederken 13 Kasım 1918 sabahı İstanbul’u işgale gelen 55 parçalık çirkin düşman donanmasını ve Mustafa Kemal’in aynı gün Kartal İstimbotu güvertesinde yaveri Cevad Abbas’a söylediği geldikleri gibi giderler sözü ile hatırlarsınız. Türk Boğazlarını Lozan’ın ikiz kardeşi Montreux Sözleşmesi ile hatırlar, bu abide sözleşmeye sadakatiniz ile kıvanç duyarsınız.  Ege’yi, o birbirinden güzel, sakin, cennet koy ve bükleri ile düşler, donanmasız Osmanlının tek kurşun atmadan bağrımıza saplanmış, Anadolu yarımadasının ayrılmaz parçası ada adacık ve kayalıkları Yunanistan’a terk etmiş olmasının acısı ile kahrolursunuz. Mevcut durumda Ege’nin açık deniz alanlarının ve hakkımız olan kıta sahanlığının bir santimetre karesinden bile vaz geçemeyeceğimizi haykırırsınız. Akdeniz’i ebedi başkomutan Atatürk’ün “Ordular İlk Hedefiniz” buyruğu; 20 Temmuz 1974 günü Girne’de tutulan kıyıbaşı  ve Türkiye’nin 21. yüzyıl jeopolitiğindeki emsalsiz rolü ile hatırlarsınız. Sonunda da “Evet yine hapisteyim. Yine ailemle ve sevdiklerimle birlikte acı çekiyorum. Ama Mavi Vatan ve Atatürk için buna değer” dersiniz.

5 Nisan – 13 Nisan 2021 tarihleri arasında Ankara’da yaşadığım son gözaltı döneminde en büyük desteği vatan ve mavi vatan sevdalısı, gerçeğin ve haklının yanında duran milyonlarca yurtseverden aldım. Ama hücremde dışarıdan tamamen ve her kapsamda soyutlanmış yalnızlık dehlizinde mavi vatanı, denizi, gemiyi hayal etmek, sevdiklerimle denizde buluşmayı kurgulamak iç dünyamın en büyük kurtarıcısı oldu. Denizi olmayan Ankara’da denizi düşünerek 8 karanlık günü şafakla bitirmek ve yeni doğan güneşle beraber yeniden doğmak…

Ünlü yazar Sabahattin Ali Aldırma Gönül şiirinde ne diyor? Görmesen bile denizi /Yukarıya çevir yüzü/Deniz gibidir gökyüzü/Aldırma gönül aldırma.

Zor zamanlarda, doğru, haklı ve tutarlı rotadan çıkmayanlar, döneklik göstermeyenler, gemisini ve mürettebatını her fırtınalı seyirden emniyetle limana döndüren kaptan gibi, geleceğe daha güçlü ve daha tecrübeli çıkarlar. Denizi hayal etmenin bile direniş gücünüze güç kattığı şartlar altında mücadeleci ruhunuz daha da olgunlaşır. Çeliğe su verilircesine yeni fırtınalara göğüs germeye her zamankinden daha hazır olursunuz.

Son olarak eklemeliyim ki, deniz ve gökyüzü mavidir. Karanlık bulutlar, yıldırım ve şimşekler, yüksek ve zorlu dalgalar illa ki geçer. Ve kara bulutların arasında en başta küçücük bir yırtılma ile mavi gökyüzü ortaya çıkmaya başlar. O küçücük mavi cep, büyür büyür ve sonunda mavi dünya karanlığı yener.

Unutmayın umudun rengi mavidir.

(Mavi Vatan köşemi Ankara’daki esaret döneminde boş bırakmayan Mavi Vatan sevdalılarına şükranlarımı sunarım.)

Zor zamanların ilacı: Mavi Vatanı hayal etmek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

134 Yorum

 1. 1 sene önce

  Hoşgeldiniz komutanım. Bir haftada maskeler çıktı kimin ne mal olduğunu görmemize yetti de arttı.
  Dönekleri, kumpasçılar tarihe kara leke olarak geçecekler. Aydınlık olan sizsiniz, onurlu amirallerimiz.

 2. 1 sene önce

  Sizi tekrar aramizda gormek bizi cok mutlu etti, sevgili Amiralim. Bu vatanda milyonlarla arkanizdayiz. Bu ulus sizin gibi milli degerlerimizin onderliginde Ataturk’un baslattigi devrimleri pekistirip tamamlayarak ozledigi ve hakettigi muasir medeniyet sevisine cikacaktir, hic bir kuskum yok. Uzgorusunuz, kararli durusunuz, samimiyetiniz, odun vermez vatan sevginiz hepimize isik tutuyor, ornek oluyor. Bu vatan icin yaptiginiz buyuk fedakarliklardan dolayi tekrar sag olun, var olun.

 3. 1 sene önce

  Yüzünüzdeki gülümse hiç eksik olmasın. O gülümseme ki Türk Milletine umut veriyor.Tekrar köşenize hoş geldiniz.

 4. 1 sene önce

  Amiralim her daim buradayiz..
  Hosgeldiniz, Rabbim tekrarini yasatmasin. Sizleri inshaAllah Atilla komutanimla tekrardan Mevzularda görmek nasil olur.

 5. 1 sene önce

  Komutanım; geri döneceğiz.

 6. 1 sene önce

  peygamberimizin sünneti olan kıyafeti olan sarığı giyen her müslümanı potansiyel darbeci olarak görürseniz ona rahat bir hayat hakkı tanımazsanız bu milletin bir kısmıda geçmiş darbe tecrübelerine dayanarak bazı kişileri yaptıklarından dolayı darbeci olarak görüverir. siz müslümanları kıyafetlerinden dolayı dışlarsanız sizde dışlanırsınız. ve bu sıkıntıların niye başınıza geldiğinin asıl sebebini anlamadan sebeblere takılarak geçip gidersiniz bu fani dünyadan. ne ekerseniz onu biçersiniz ramazan cem gürdeniz gibi düşünenler.en iyisi anlayışınızı değiştirin .ordudaki ve diğer devlet kademelerindeki her sarıklıya her başörtülüye ters gözle bakmaktan onlara potansiyel darbeci gibi davranmaktan vazgeçin. siz mavi vatan için çalışın müslüman kıyafeti giyenleri dışlamayın.

  Cevapla
 7. Nur yüzlü amiralim hoş geldiniz sefalar getirdiniz.İnanın o sekiz gün bizde sizinle bereber esaret altındaydık.Allahım sizleri Anavatan ve mavi vatanımıza bağışlasın,hep beraber aydınlık günlere inş diyorum.

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Yüreğine sağlık, yüreklilere tercüman…MAVİ VATAN tanımları müthiş, tarih ve gelecek özeti… ATATÜRK duygu ve bilgisi her zorluğun çözümü… AKDENİZ hedefi çaplar ötesi ve sahiplenilmeli bir öngörü.. Başımız hep dik; “ Deniz gibidir gökyüzü…”
  ENGİN maviliklere….

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  Amiralim.. kişisel gelişiminizi ve denizin rolunu çok güzel anlamışsınız. Bu son esaret ile artık bir gemi ya da donanma komutanı aşamasını geçtiğinizin siz de farkındasınız sanırım. Simdi Türkiye gemisine kaptanlık yapma zamanınız geldi. Kisisel Çanakkale savaşlarının verdiniz ve tüm yurtsever Türk halkının sevgi ve saygısını kazandiniz. Şimdi hedef yurtsever bloğu bir çatı altında buluşturmak olmalı. Bunun için liderliğinize ihtiyaç var.
  19 Mayis’a şunun şurasında bir ay kaldı.

  Cevapla
 10. 1 sene önce

  Yani bilemiyorum, biraz şey olmuş, yani şey. Şey gibi. Bulamadım. Neyse.

  Cevapla
 11. 1 sene önce

  Değerli Cem Amiralim geçmiş olsun!yazınız çok etkili, hatasız, değerli…
  “Denizi hayal etmenin bile direniş gücünüze güç kattığı şartlar altında mücadeleci ruhunuz daha da olgunlaşır. Çeliğe su verilircesine yeni fırtınalara göğüs germeye her zamankinden daha hazır olursunuz.”

  Fakat, sizin gibi bir bilgili bir amiralin Türker Ertürk vb ABD yanlısı NATOCU birileriyle aynı bildiriye imza atıp bu durumlara düşmesi sizi seven bizleri çok üzdü. Hayal kırıklığı yarattı hatta.
  Çeliğe suyu verdiniz; kimin için? Dersimli Kemal için mi? Ya da diğer Atatürk’ü kullananlar için mi?
  Montrö anlaşamasını bildiride araç olarak kullandık diyen amiral için mi?

  Cevapla
 12. 1 sene önce

  Komutanın,
  Kolunuzdaki e-kelepçeleri sökeceğiz gelip.
  Artık taktırmayın bilezik, lütfen!

  Cevapla
 13. 1 sene önce

  Hani derler ya iyilikte kötülük de bulaşıcıdır.Siz de bizlere Mavi Vatan sevdası bulaştırdınız.Öyle güzel,öyle içten ve inanmış olarak anlattınız ki yıllarca sizi dinleyip,okuyup Mavi Vatanı sevmemek söz konusu bile olamazdı.Hiç gündemimizde olmayan denizciliği,onurlu duruşunuz,engin bilginiz birikiminizle olmazsa olmazlarımız arasına soktunuz.Zor zamanlarda,uğradığınız kumpaslarda boyun eğmediniz tam tersine biz bunca haksızlığa uğradık “ne halleri varsa görsünler” demeyerek mücadeleye,çözüm yolları üretmeye devam ettiniz.Baktığınız tek şey ülke yararına mı,değil mi oldu.Bunu kim yapıyor diye sormadınız.İşte sizin ektiğiniz tohumlar topraktan başını çıkardı,yine mi dedi,bu defa olmaz dedi.İktidarı-muhalefeti karşısına aldı,kimse partim ne diyor diye bakmadı.Dedikleri tek şey vardı #Amirallerimizonurumuzdur #MaviVatan #CemGürdeniz Hoş geldiniz yeniden.

  Cevapla
 14. 1 sene önce

  Sevgili amiralim;Ne mutlu Türk Milleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti Devletineki,Cem GÜRDENİZ isimli bir güzel evladı var.Cem GÜRDENİZ gibi çok yüksek nitelikte,ATATÜRK ve VATAN sevdalısı “komutan” evlatları ve onları çok seven milyonlarca vatan evladı var.Vatan size minnettardır.Sevgiyle kalınız.

  Cevapla
 15. 1 sene önce

  Azmin,direnisin birlestigi mavilik sumaz.

  Cevapla
 16. 1 sene önce

  “Evet yine hapisteyim. Yine ailemle ve sevdiklerimle birlikte acı çekiyorum. Ama Mavi Vatan ve Atatürk için buna değer” —- Yüreğinize sağlık sevgili Cem GÜRDENİZ amiralim. VATAN SAĞOLSUN.

  Cevapla
 17. 1 sene önce

  Cem Gürdeniz amiralin Sayenizde Doğu Akdeniz bizimdir:
  İsrail’de bir üniversitede yapılan araştırmada, Türk donanmasının, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma olduğu belirtildi ve gelecekte İsrail için “potansiyel bir tehdit” oluşturacağı uyarısı yapıldı.
  Amiraller Bildirisi bence artık gereksiz.

  Cevapla
 18. 1 sene önce

  Bu arkadaş yorumunda kötü bir şey söylememiş ki hoş geldiniz demiş,ne ara bu kadar (-25)’i verdiniz. Herhalde sahurda verdiniz.

  Cevapla
 19. 1 sene önce

  İhtiyacımız olan tek şey örgütlü olmak. Kötüler örgütlü olduğu için sesleri çok çıkıyor. Bir ışık, bir merkez gerekli. Gemiyi (merkezi) yapabilirsek fırtınalara rağmen limana ulaşabiliriz. Arkanızdan gelecek olanlar sandığınızdan çok ama çok fazlalar. Güçlerini gösteremiyorlarsa, seslerini duyuramıyorlarsa şaşkınlıklarından. Yüreğimiz sizinle. Geldikleri gibi yine gidecekler. Vatan bizim, millet bizim.

  Cevapla
 20. 1 sene önce

  Kıymetli komutanım geçmiş olsun.
  .. defalarca görüldüğü üzere Sarı İktidar ve muhalefet kendi çıkarları uğruna ülke çıkarlarını gözlerini kırpmadan heba ediyorlar, Osmanlı’nın son dönemi gibi… lütfen artık bilim ve akıl doğrultusunda kurumsallaşınız, hem size/bize hem de ülkenin geleceğine yazık olacak, lütfen.

  Saygılar.

  Cevapla
 21. 1 sene önce

  Muhteşem bir yazı. Kaleminize sağlık Amiralim. Sizi çok Seviyoruz.

  Cevapla
 22. 1 sene önce

  Amiralim çok güzel bir yazı olmuş. Denize bakışımızı değiştirmeye devam ediyorsunuz. İyi ki varsınız, teşekkür ederim.

  Cevapla
 23. 1 sene önce

  Benim kitabımda; Cumhuriyet değerlerine ve devrimlerine sahip çıkmanın yüksek sorumluluğu ve başkalarının çağdaş hayat ve özgürlüğü için kendi huzurunu bilerek ve isteyerek bozan,iliklerine kadar işlemiş bir Atatürk sevdalısının adıdır Cem Gürdeniz..Sn.Amiralım her daim bu ülkenin ve biz denizcilerin iftihar vesilesi olarak anılacaksınız.

  Cevapla
 24. 1 sene önce

  İyot kokusunun yosun kokusunun müptelasıyız Cem abi hoşgeldin

  Cevapla
 25. 1 sene önce

  Tekrardan size ve yazılarınıza kavuşmak cok güzel sevgili amiralim. Kucakliyorum, hoşgelmişsiniz….

  Cevapla
 26. 1 sene önce

  “Ordudaki ve devlet kademelerindeki her sarıklıya” demişsiniz? Demek ki münferit bir olay değilmiş…

  Cevapla
 27. 1 sene önce

  Gözyaşlarımla ..sağlık huzur diledim..

  Cevapla
 28. 1 sene önce

  Gecmiş olsun komutanım.
  Lozan ile tescillenmiş hak ve hukukumuzu koruyamayan, ada ve adacıklarımızın Yunanistan tarafından işgaline ses çıkaramayan iktidar Kanal İstanbul ile Montrö’ deki aleyhimize olan kurallari delecekmiş.
  Kardeşim!
  Siz daha anlasmalarla lehimize garanti edilmiş haklarımızı koruyamıyorsunuz!
  Degil ki aleyhimize olanı degiştirmek!
  Bir tarafta kurmay aklı diğer tarafta kasaba kurnazı!
  Aradaki fark bu.

  Cevapla
 29. 1 sene önce

  Var olun!

  Cevapla
 30. 1 sene önce

  Komutanım seviyoruz seni,denizi ,Türk deniz kuvvetlerini,aydınlatıcı -etkili köşe yazılarınızı,kitaplarınızı,vatanseverliğinizi…işte o kadar

  Cevapla
 31. 1 sene önce

  Birincisi sallıyorsunuz.
  Kıyafetin sünneti olmaz.
  Sünnet olan ibadet şekli ve ahlâktır.
  Zira kıyafet zamana ve yere göre görecelidir.
  İkincisi eğer öyle değilse; o zaman deveye binmek de sünnettir.
  Bir an önce inin o 4×4 jiplerden!

  Cevapla
 32. 1 sene önce

  Adeta, Guernica’nın “Gürdeniz” versiyonu. Entellektüel derinliğe bakarmısınız! Saygıyla MV

  Cevapla
 33. 1 sene önce

  Bazı yorumcular Amiral Cem Gürdeniz’e başta methiye diziyorlar ama sonuç bölümünde ufak ufak giydirme ile bitiriyorlar. Aman dikkat bu sıralar kafa karıştırıcı yorumcular gırla gidiyor. Bunu şöyle açıklıyorum. Türk Milletine ‘de o kadar yoğun gerekli gereksiz yoğun bir haber bombardımanı yapılıyor ki , bu arada önemli haberler, önemsiz haberlerin kalabalığında kaybolup gidiyor. Baksanıza ekranlarda sırf haber kanalı misyonlu kaç kanal var. Aynı şeyi buradaki yorumlara da yapmaya çalışıyorlar lakin farkındayız.

  Cevapla
 34. 1 sene önce

  Değerli komutanım öncelikle size ve ailenize geçmiş olsun.Yılmaz iradeniz, büyük vatan seviginiz ve Atatürk ilkelerine olan bağlılığınız Türk gençliğine örnek oluyor.Türk ulusu elbette bu karanlık dönemden de çıkacaktır.Aydınlığa giden yolda kitap ve makaleleriniz bize ışık tutuyor.Teşekkürler Atatürk’ün yiğit komutanı. Ne mutlu Türküm diyene.

  Cevapla
 35. 1 sene önce

  Derin duygularla okudum. Vatan sizin gibi cesur insanların varlığı ile var olacak sayın amiralim.. Size akıllı başlarınızın cezası veriliyor… Vah zavallı akılsız başlar

  Cevapla
 36. 1 sene önce

  Değerli komutanım siz mavi vatanı nekadar seviyorsanız bizde sizi o kadar seviyoruz.Siz denize kavuştuğunuz zaman ne kadar seviniyorsanız bizde size kavuştuğumuza o kadar seviniyoruz.
  Mutluluğumuz tarifsizdir komutanım sonsuz saygılar…

  Cevapla
 37. 1 sene önce

  yaşasın mavi vatan……., yaşasın güçlüler:(((((

  Cevapla
 38. 1 sene önce

  Sayın Gürdeniz,
  Bu ülkenin cesaretli, mantıklı, mücadeleci evlatları, umutlarını hiç kaybetmedi. Ve hep başardı. Bu vatan bizim Sayın Gürdeniz, ve biz bu şekilde düşünen bu vatanın her bireyiyle birlikte maviyi yakalayacağız.
  Sevgi ve saygılarımla,

  Cevapla
 39. 1 sene önce

  Sayın Gürdeniz, siz de bilirsiniz dünya tarihi ihanetler tarihidir çoğu kez. Siz darbeler olmasın niyetiyle yazı yazarken sizi darbecilikle suçlayan kimi tarihsel düşmanlıkları anlamak mümkün. Ama insanı en çok sırtından vurulmak acıtır. Sizi sırtınızdan hançerleyenleri unutmayacağız. Dimdik yola devam lütfen.

  Cevapla
 40. 1 sene önce

  Yakın arkadaşınız rahmetli Soner Polat yaşasaydı; bütün bu olup bitenlere kahrolurdu. Yanınızda dururdu.Vatan sevgisi olan bizlerin siz kılavuzusunuz.İyiki varsınız!

  Cevapla
 41. 1 sene önce

  Ne MAVİ’den vazgeçeriz, ne de özgürlüğümüzden.

  Kalemine sağlık Gürdeniz Amiralim

  Cevapla
 42. 1 sene önce

  Eski aliskanliklar ve o eskiye donus ozlemi degismiyor degil mi amiralim? Gaza mi, yoksa oyuna mi gelindi? Yazilarinizi iyi takip eden biriyim. Yapilan veya yapilacak hatalari Turk milleti adina takib edip tecrubeleriniz ve derin bilginizle bizi bilgilendiren etkileyici analizleriniz var. Fakat ayni zamanda sunun da farkindayim ki sosyal olarak halen eski `bas ortusu yasakcisi(uzun uzun anlatmayim burada, anlayan anlamistir)` mantigindasiniz. Hani derler ya atsan atilmaz satsan satilmaz, o misal. Gene de Allah sizi ve degerli vatanseverleri eksik etmesin. Saygilarimla.

  Cevapla
 43. 1 sene önce

  Değerli amiralim,silah arkadaşımkardeşiö;öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunar,yeşili ve mavisiyle bu vatan için yaptığın mücadelede başarılar dilerim. 32 yılını Bahriye’de 26 yılınızda ticaret bahriyesinde geçirmiş bir meslektaşın öz olarak bütün düşüncelerime tercüman olan bu güzel yazınızı okuyunca sizi kutlamak istedim. Sizinle Onur ve gurur duyuyorum.
  Ahmet Gemi

  Cevapla
 44. 1 sene önce

  Hapisi kelepçeyi önemsemeyip vatan için mücadele edip şerefinizle yaşadınız. Soner Polat gibi, siz de unutulmayacaksınız. Gelecek nesiller ve vatanını seven her Türk sizi anacak, sizinle gurur duyacak.

  Cevapla
 45. 1 sene önce

  Mavi Vatan sevgisi ancak bu kadar güzel anlatılabilir. Denizci olmanın ayrıcalığı,Amiral olmanın sorumluluğu Mavi Vatan kavramıyla bütünleşince böylesi muhteşem gözleri yaşartan bir yazı kalemden dökülür. Sevgiyle..

  Cevapla
 46. 1 sene önce

  Birinci paragraf denizcileşecek olan Türkiye’nin önsözü olmuş. Teşekkür ederiz Cem amiralim.

  Cevapla
 47. 1 sene önce

  Tüm vatanseverlerin yureği amirallerimizle birlikte atıyor.Iyı ki varlar.Sağolsunlar varolsunlar.

  Cevapla
 48. 1 sene önce

  Komutanım hoş geldiniz. Tüm komutanlarım da hoş geldi. Yaptığınız duyuru, zamanlaması, duruşunuz müthiş. Korku dağları sardı, denizin fırtanalarını yaşattınız, yönetenlere ve onları yönetenlere. Haberi size bizden daha önce ulaşmıştır tabii ki. En ön cepheye attınız kendinizi hemen, kendi sonunuzu düşünmeden, vatan sevdası ile hemen. Helal olsun size, helal. Kokusunu biz birkaç gün sonra aldık, Karadeniz’imize çıkacaklarını.

  Cevapla
 49. sizin izinizden gideceğiz

  Cevapla
 50. 1 sene önce

  1994-1995 yılları TCG YÜCETEPE ikinci komutanımız Saygı ile selamlıyorum iyi ki varsınız

  Cevapla
 51. 1 sene önce

  Amiralin sağolun varolun bütün emekleriniz için

  Cevapla
 52. 1 sene önce

  Amiralim. Bir solukta okudum. Destan gibi.
  Seni çok seviyoruz. Umudumuz ve Gururumuzsunuz.. İyi ki varsınız.

  Cevapla
 53. 1 sene önce

  Sağolun

  Cevapla
 54. 1 sene önce

  Umarız bir daha böyle bir durum yaşamazsınız amiralim kaleminize sağlık saygılar.

  Cevapla
 55. 1 sene önce

  Geçmiş olsun, kıymetli ve saygıdeğer, değerli mi değerli, vatan ve millet sevgisini örnek aldığımız, entellektüel ve aydınlık zihni ile Bize örnek olan Sn. Cem Gürdeniz Amiralimiz… Biz Size inandık ve Mavi Vatan’ın bir Rüya olmadığına elbet bir gün Hakikat olacağına kalben ve fikren inanıyoruz… Sizlere Sağlık ve Uzun Ömürler diliyor, herşeye rağmen nice yıllar ışık ve örnek olmanızı diliyor; destek, sevgi ve saygılarımı sunuyorum ❤️

  Cevapla
 56. 1 sene önce

  Zor zamanların ilacı İç cepheyi güçlendirmek tahkim etmek ve buna karşı olan eylem ve söylemlerden kaçınmaktır

  Cevapla
 57. 1 sene önce

  sevgili cem gurdeniz amiralim. iyiki varsınız, haberi ilk duyduğumda yayınlanan listede adınız var mı diye bakmıştım. görmeyince rahatlamıştım ancak daha sonra haberlerde sizi de özgürlüğünüzden alıkoyduklarını duyunca üzüldüm. ancak bu kalıcı değildi bunu bildiğimden rahattım. mavi vatanımızı korumak siz olmadan imkansız. düşman sevindi ancak uzun sürmedi bu sevinci çok şükür. yine medyada sizi mavi vatan ile ilgili doyurucu konuşmalarinizi heyecanla bekliyoruz. mavi vatanı her türk vatandaşı sizden öğrenmelidir ve kaldığınız yerden devam edin lütfen.
  selâmlar.

  Cevapla
 58. 1 sene önce

  Atatürk devrimlerini kiminle tamamlayacağımızı söyleseydiniz keşke?
  Seçenekler:
  1)Dersimli Kemal?
  2) Metal Akşener?
  3) Muharrem İnce?
  4) Ahmet Altan?

  Birini işaretleyin!

  Cevapla
 59. 1 sene önce

  Sayın Cem Amiralim,
  Çok geçmiş olsun. Bu karanlık günlerin aydınlığa evrilmesi siz ve sizin gibi kahramanlar sayesinde olacak. İnanın ülkemiz için yapabileceğimiz bir şey olabilir mi diye çırpınan pek çok insan var. Çaresiziz ama asla umutsuz değiliz. Aklımız, yüreğimiz ve bütün gücümüzle Atatürk Türkiyesi için çabalayanların yanındayız. Sağ olun, var olun…

  Cevapla
 60. 1 sene önce

  Esaretinizin bütün zamamalarında, eşinizin tam bir Türk kadını dik duruşunda, yürekten onunla birlikteydim, hiç bir şey elimden gelmese de , dualarımı size ve Türk askerlerine yolladım!.. Sizlere böyle bir muamele yapılması beni gerçekten çok üzdü ve hâlâ üzülüyorum sayın Amiral!
  Şükürler olsun, evde ve ailenizlesiniz.. Kelepçe olayını duyunca kahroldum, bu nasıl bir vicdan, yaa bunlar çocuk tecavüz ve katillerini serbest bırakan insanlar değil mi?
  Adalet duygumu kaybetmeyeceğim, biraz zedelendi ama yine de Türk kadınıyım, babanneyim ve torunuma Ulu Atatürk ve Türk’lüğü anlatmaktan daha büyük onur duyuyorum!.
  Geçmiş olsun dileğiyle Saygılar sunuyorum, sayın Gürdeniz
  Zehra Somay

  Cevapla
 61. 1 sene önce

  Sizler çıkana kadar gözümüze uyku girmedi bir gram huzur bırakmadılar. Öfkelendik. Çünkü hiçbir siyasetçiyi ordumuza hizmet etmiş bir vatansever amiralimize denk görmediğimiz halde üzerine bir de aşağılamaya çalıştıklarını şahit olduk. İnsan resmen soğuyor ne adalet ne hukuk ne liyakat hiçbiri yok. Adam on tane kanala para basıp kapatmış böylece arkasına aldığı şuursuz güruhu o kimi derse onu hain tanıyor. Bezdik yorulduk. Biz gençlere yaptıkları neyse de ordunun koskoca emekli amiraline kumpas kuruyor hadsizler. Gemi batıyor amiralim batıyor.

  Cevapla
 62. 1 sene önce

  Değerli kardeşim bir Kemalist olarak şişe hak veriyorum. Ordumuzda sarık cübbe yanlış, fakat genel olarak söylediklerinizi olumlu karşılıyorum. Cephede Allah Allah diyen bir orduyuz.
  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bugünün din düşmanı Sahtekar Atatürkçüleri gibi değildi. Halkını seven, gerçek din adamlarını inananaları yücelten bir önderdi.
  Ben sizi kendime Kemal Kılıçdaroğlu ve şürekasınsan çok ama çok daha yakın hissediyorum kendime.
  Sağduyulu yorumunuzu için teşekkürler. Sarık ve cübbe giyen görevdeki komutanı savunan kısım sıkında görüşlerinize Katılıyorum.

  Cevapla
 63. 1 sene önce

  Bazen diyorum ilgi alanı olduğu için açıklama yapan emekli Amirallerimiz’in üstüne bu kadar gidildi ya peki emekli Amirallerimiz yine bir emekli generalin kurmuş olduğu “SADAT” yapı benzeri bir oluşum kursalardı halleri nice olurdu? Hiç SADAT’ın yaptığı açıklamalar için tepki duyan oldu mu, basın da ya da iktidar cenahından veya siyasete davet edenler çıktı mı? Maksatları pek açık değil ama yaşananlar tam bir “çifte standart” örneği. Kimisine “Türk Milletinin ” bekasını savunduğu için elektronik kelepçe reva görülüyor kimisine sessizlik hüküm sürüyor. Ben bir Türk Milletinin bireyi olarak bunları görmüyor muyum zannediyorsunuz?

  Cevapla
 64. Gecmis olsun

  Cevapla
 65. 1 sene önce

  Katılıyorum. Zamanlama yanlıştı. Listedeki isimlerin çoğu kandırıldı. Fetöyü ve Yunanistan’ı sevindirdi bu bildiri.

  Cevapla
 66. 1 sene önce

  Sayın Cem Amiralim,
  Bir kez daha geçmiş olsun.
  Söz konusu vatan, hele de mavi vatan olunca bazen böyle yol kazaları olabiliyor. Dik ve onurlu duruş sergileyerek bir kez daha Mustafa Kemal’in askeri olduğunuzu gösterdiniz.
  İyi ki varsınız…

  Cevapla
 67. 1 sene önce

  Cem Gürdeniz değerli bir askerdir. Fakat…. klavyeyle…
  Boş lafla… peynir gemisi bile yürümez. Gerçekçi olalım. Bildiri yanlıştı, hata yağıldı.

  Cevapla
 68. 1 sene önce

  Selam ” Mavi Vatan ” yaratıcısı Cem Amiralim iyiki varsınız…

  Cevapla
 69. 1 sene önce

  Derinlik yanlış betimleme. Akıllara DAVUROĞLU’nun stratejik derinliğini getirtir. :)))))

  Cevapla
 70. 1 sene önce

  Tek akıllı sizsiniz. Yani tüm yorumlar tekdüze ve sizin hoşunuza giden şekilde mi olacak? İyi ki veryansın tv editörü değilsiniz. Şu kafaya bakın! Yorumlar iyi başlıyor kötü bitiyormuş!!!!!!

  Cevapla
 71. 1 sene önce

  Umarım anlamsız suçlamalar tez zamanda biter.
  Siyaset kurumu kendi içindeki yanlışları sorgulama bilinci içerisinde ülke çıkarının siyaset üstü görme olgunluğuna erişir. Siyasi ikbal adına yapılan yanlışların son bulması için empati yapmanın önemini bilmek gerekir.

  Cevapla
 72. 1 sene önce

  Yeşil doların tutsağı olanlar efendilerine yaranmak için yine dolap çevirdiler.Birini her zaman kandırırsınız.Herkesi bir kez kandırırsınız.Herkesi her zaman kandıramazsınız.Geçmiş olsun ve son olsun.

 73. 1 sene önce

  Yazılarınızla bizlere umut oluyorsunuz Amiralim,Allah Sizden Razı Olsun…
  Hepimizin tek kaygısı Vatan Vatan Vatan!
  Rabbim Türk Milletine Sizi Bağışlasın…

 74. 1 sene önce

  Yazınıza hayran kaldım. Dilerim yaşamınız en kısa zamanda hayallerinizin en güzellerinin doyasıya gerçekleştiği bir döneme kavuşur

 75. 1 sene önce

  Geçmiş olsun sayın Amiralim.Sizlerin kıymetini bilen biliyor.
  Sizlerin imzaladığı bildiriyi sırf kendi çıkarları doğrultusunda yorumlayan
  Kraldan fazla Kralcıları,
  çanak tutucuları ve
  anlamadan sırf kendi egoları için sizlere haksızca saldıranları acılar içinde gördük.
  Sizin belirttiğiniz gibi bu ve buna benzer fırtınalar eninde sonunda geçer.
  Bizlerdeki Vatan sevgisine bu fırtınaların ancak gücüne güç kattığını bir kere daha kanıtladınız.
  Var olun

 76. 1 sene önce

  İşsiz güçsüz troller yine son 1 saattir buraya dadanmış, pozitif yorumları negative çevirme yarışına girmişler…Hanım DDT’yi ver oradan, bulamazsan terlik te olur…

 77. 1 sene önce

  Duygulanmadan, etkilenmeden okumak mümkün değil..Güçlü kişiliklerin cektiklerinde, başlarına gelenleri izlerken acıma duygusu değil ( bu haddimiz olamaz) ancak büyük bir hayranlık, ustesinden geleceğine dair inancın pekişmesi ve sadece dua etmek geliyor içimden.

 78. 1 sene önce

  Komutanım, 19 yaşında bu cumhuriyetin evladıyım. Doğruyu yanlışı ayırt edebilecek bilinçteyiz. okuyoruz, sorguluyoruz. Hiç kuşkunuz olmasın. O bahsettiğiniz elki %2 veya 3 oldu kimsenin farkında olmadan. Bizi öldürmeyen her darbe güçlendirir.

  Cumhuriyetin, mavi vatanın ve sizlerin yanındayız.

 79. 1 sene önce

  Sayın Gürdeniz geçmiş olsun.
  Yiğitliğinizi, yurtseverliğinizi, bilgeliğinizi tebrik ediyorum. Ailemizin iki Cumhurbaşkanı adayı var. Biri dokuz yaşındaki kızım, diğeri siz.
  En içten sevgi ve saygılarımla.

 80. 1 sene önce

  Bizde Sizleri Vatanseverliginizden emin olduğumuz için karşılıksız sevdik Amiralim. Çok geçmiş olsun.

 81. 1 sene önce

  Yaşayın amiralim!

  Siz yaşadıkça yaşayacak vatan.

 82. 1 sene önce

  Komutanım duygulandırdınız. Şerefli Türk amirallerine yapılan bu muamelemeyi kabullenemiyorum. Bu günler de geçecek.

 83. 1 sene önce

  Tayfun Bey ezberinize uymayanları böcek gibi görmeniz tam bir Hitler kafası. “DDT getir Hanım!” Ne demek? Bunu Dinciler Atatürkçüler için söylediğinde kururuyoruz. Ama hiç farkımız yok aslında köktendinciler ile köktensaygısızlar arasında. Burada birkaç farklı görüş belirteni hemen “böcek” görmek nedir Allah aşkına?
  Herkes bu vatanın evladı. Veryansın tv yoksa sadece senin gibi düşünenlerin mi sadece?

 84. 1 sene önce

  Atatürk’ün sırdaşı Kılıç Ali’nin oğlu Altemur Kılıç’ın dediği gibi….”Evet hayat bir mücadeledir, herkes için. Ya bu tehlikeleri göze alıp mücadele eder ve makus talihinizi yenersiniz. Ya da yenik düşersiniz. Bizim memleketimizde bunun en canlı, en ölmez örneği Mustafa Kemal’dir. Olmak ya da olmamak savaşıdır bu. “

 85. 1 sene önce

  Soner Polat’ın pek çok konferansına katıldım. O da, amiral Semih Çetin gibi bu bildiriyi kesinlikle imzalamadı.

 86. 1 sene önce

  Oğuzhan Bey, gerçek Atatürkçü halkını Atatürk gibi koşulsuz sever. Ama son otuz yılda elitist, kendine benzemeyebilir dışlayan bir uvune Kemalizm yeşertirdi. CHP Dersimli Kemal gibi sahte Atatürkçüler patlatıldı. ADD dernekleri giyimi kuşamı önemseyen Tansel Çölaşan gibi hırslı kinli insanların elinde histerik ruha büründü.
  Yurdunu ve Atatürk’ü seven milyonlarca baş örtülü kadın, namazınızda niyazında insan bu şekilciler yüzünden küstürüldü. Haklısın. Sizden ben onlar adına özür dilerim. Aynı gemideyiz!

 87. 1 sene önce

  Soner Polat örgütçü ve partide etkindi. Vatan Partisi Genel Başkan yardımcısıydı.
  Bu bildiriye imza koymazdı. Tanıyoruz kendisini. Onun adını böyle bildirilerde anlamayız.

 88. 1 sene önce

  BiZ de hiç uyumadık. Şükür çıktılar.

 89. 1 sene önce

  Değerli Vem Gürseniz Komutanım geçmiş olsun. Sizlerin her daim arkanızdayız. Sindiremiyoruz önle boyu e-kelepçe taşıyacak olmanız bizi yaralıyor.

 90. 1 sene önce

  Yaratıcısı demeyelim. Günaha gireriz Ramazan günü. İsim verenlerden. Ya da mavi vatan adını yakıştırmalardan diyelim.

 91. 1 sene önce

  Önce geçmiş olsun. Sisi okuyan izleyen bir dostumuzun. Bence bu bildiride imzanız olmamalıydı değerli Amiralim. Yanlışınızı telafi etmeniz gerekir. Bildiri hakkında birçok itiraf var, onlara da bir yazınızda değinin lütfen.
  Sevgi ve selamlarımla.
  Kemal Yancı

 92. 1 sene önce

  Sizin gibi yiğit insanların varlığıyla kimi zaman avunuyor, kimi zaman gururlanıyoruz.
  Bizler MAVİ VATAN sevdalısı bireyler olarak yolunuzu yolumuz biliyoruz. Saygılarımla…

 93. 1 sene önce

  Bu ahvalde geçip gider Amiral’im, uşak veya köle olmaya yemin etmiş mahlukların ayağınıza kelepçe takmaları sizin ve emsaliniz diğer kahramanların, Vatan ve özgürlük ateşini azaltmaz. Onların kendi biriktirdıkleri nefret çukurunda behemahal boğulacakları aşikardır. Saygılar efendim.

 94. 1 sene önce

  Sayın Amiral’im,
  Öncelikle vatan size minnettardır. Bu toprağın çocukları olarak bizler değerli babanız ve bizim efsane hocamız ve meslekten ağabeyimiz Halit Gürdeniz’in de olduğu o Cumhuriyet Aydınlanmasının neferleri olan o muhteşem insanlar tarafından yetiştirildik. Onlar bize bu vatanı tanıtırken , sizler de bizim rahatça bayrak dolaştırabildiğimiz o “ mavi vatanın “ önemini , denizlerdeki egemenlik kavramını Türk halkına en ince ayrıntısına kadar açıkladınız. Gece gündüz demeden yaşamınız oyunca savunduğunuz bu “mavi vatanı” , kara bulutların artık olmayacağı enginleri bize “umut” olarak verdiğiniz için elbette ki bu vatan size minnettardır..

 95. 1 sene önce

  Muhteşem bir yazı, ellerinize sağlık

 96. 1 sene önce

  Sevgili amiralim, size ve ailenize geçmiş olsun diyorum. Sizin yokluğunuz bizlere çok şey öğretti. Ama siz “yalpayalanlara” tekrar mavi vatanı hatırlattınız, emekli iken bile möntro’nun kalibrasyonunu yaptınız. Herkes kimin nerde durduğunu gördü. Buna kamutanlık denir. Bizlere “Hepimiz Samsun’a çıkmak için hazırız” dediniz. Biz de İnebolu!’da kağnı sürücüsü olmak için hazırız amiralim.

 97. 1 sene önce

  Kaleminize yüreğinize sağlık, sayım Amirelim muhteşem yazı.İyi ki varsınız .

 98. 1 sene önce

  Amiral’lerimiz
  Vatansever’dir, Cumhuriyet’çidir, Atatürk’çüdür.
  Gerisi boş, teferruattır.

 99. 1 sene önce

  Çok değerli Paşam, saygıdeğer amiralim.
  Öncelikle siz ve diğer amirallerimize çok geçmiş olsun.
  “Mavi Vatan” kavramı ile tarihe geçmiş bir şahsiyet olarak, Türk Milleti nezdinde çok önemli bir yeriniz olduğunu hatırlatmak isterim.
  Kaygılarınız, kaygılarımızdır. Koskoca devlet büyüklerinin, ağızlarından bilerek yada bilmeyerek kaçırdıkları zırvalar, çok hassas günler yaşadığımız şu günlerde düşmanlarımızı güldürmüş, siz emekli amirallerimizin imzaladığı bildiri sonrasında maruz kaldığınız uygulamalar nedeniyle de düşmanlarımıza, kahkaha attırılmıştır. Kifayetsiz siyasilere bahane uydurmaya yarayan bu bildiri, ne yazık ki iyi niyetli amacının çok ötesinde sonuçlar doğurmuştur.
  Bu bildirinin çok tartışılan uslüp ve yayın saati yerine, sizlerden önce emekli diplomatların yayınladığı bildiri ile ortak yayınlanabilseydi, gerekirse bir Rapor haline getirilip, bu raporun, Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanları ve medya kuruluşlarına verilip, açıklansaydı çok daha hayırlı sonuçlar alınabilirdi, diye düşünüyorum.
  Olan oldu, malesef buna Yunan-Rum ikilisi çok sevindi. Bu saatten sonra, askeri ile diplomatı ile siyasetçisi ile MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK görüntüsü nasıl tesis edilebilir, buna bir hal çare bulunmalıdır. Bu görüntü bugünlerde olmaz ise ne zaman olacak.
  Çılgın dalgalarla boğuşarak, sağ salim gemiyi limana demirleyebilme kabiliyeti olan siz şerefli BAHRİYELİ’ler, bu tarihi görev için ne dersiniz?
  Saygılarımla…

 100. 1 sene önce

  Sizler gibi ömrünü bu vatanın selameti için harcayan değerlerimize yapılan bu saçma zulme birşey yapamamanın acısını çekiyoruz Atatürkümüzü ve sizleri hak etmiyoruz affedin.

 101. 1 sene önce

  Soner Polatı kendi çıkarınız için kullanmayı bırakın. Aydınlık dediğiniz şaibeli hareketten Nihat Genç dahil çoğu vatansever artık tiksiniyor. Buraya gelip topluca yorumları eksilemeniz fetovari bir harekettir. Ama neticede bu gün gösterdiğiniz tabansızlıkda fetodan sadece hizmet ettiğiniz taraf bakımından ayrıabildiğinizi gösteriyor. Cem Gürdeniz Aydınlıktan sırf sizin Cihat Yaycı istifa ederkenki tabasızlığından dolayı ayrıldı. Soner Polat bu gün yaşasa yüzünüze bile Tükürmezdi..

 102. 1 sene önce

  Bir zamanlar, asker deyince sığ, durmadan cart curt eden NATO kafalı insanlar anlaşılırdı.
  Son yıllarda çok şey değişti. İnsanımız, daha çok da askerlerimiz; önce Ergenekon kıyımları,
  ardından tepeden tırnağa kültür aşınmalarıyla yüz yüze geldi.
  Aklın, bilimin yerini, saplantılar, kin ve nefret, mal mülk edinme, para hırsı aldı.
  Sanki, askerlerimizin gözünü, o kıyımlar, o zindanlar, güneşe, maviye kapatılan pencereleri açtı.
  Şu günlerde Amirallerin duyurusunu, “Şimdi zamanı mıydı arkadaş, herkes işini yapsın” biçiminde karşılayan aydınlarımız oldu.
  Gürdeniz komutan, hangi ateşlerde yandığını, bu noktaya nasıl geldiğini herkesin anlayabileceği biçimde ortaya koymuş. Kutlarım kendisini.

 103. 1 sene önce

  Amiralim ben İzmirliyim. Çakabey’in hikayesini gayet iyi bilirim. Bin yıl geçti değişen bir şey yok. Atatürk Çumhuriyeti ilan ettikten sonra okur yazarlık seferberliği ilan etti. Ben diyorimki keşke birde Dürüstlük seferberliği ilan etseymişde hiç olmassa okuduklarını kıvırıp büküp kendi şahsi menfeatleri uğruna şerefli insanlara iftira atılmaması gerektiği insanımıza belletirilseymiş. Neticede tarih bize Çakabeylerini kaybedenlerinin sonunun ne olduğunu söylüyor. Bu gün kendi yeteneksizliklerini hatalarını örtmek için namuslu insanları kurban edenleri destekliyenler yarın bunun faturasını şahsen ödüyceklerdir. Gerçekler açıdır. İhanet kadar hemde. Sizi çok takdir ediyorum. Çünkü bu kadar olaydan sonra bile halen vatanınız için sevgi dolusunuz. Fakat biz kızgınız. Yo sadece siyasilere değil. Okuduğunu bile anlamaktan aciz adaletsiz ve kalpsiz olan kendi milletime karşıda. Boş millyetcilik anlamsızdır. Kendi kahramanlarını çakallara yem edenler büyük millet değildir ve olamazlar.

 104. 1 sene önce

  Ne mutlu Türküm diyene!
  Ne mutlu Mavi Vatan’ı yurda ekleyene!

 105. 1 sene önce

  Cem Amiralim. Şu yazdıklarınız, ne kadar bükülemez bir irade ile mavi vatan sevdalısı olduğunuzu bir kez daha vurguluyor. Her zaman doğrunun yanında olan siz ve diğer Amirallerimiz vatanına sevdalı çok büyük bir hayran kitlesini bir kez daha kazandınız. Bizler de naçizane “onlar bizim arkadaşlarımız, meslekdaşlarımız” diye gururlanıyoruz. İyi ki varsınız, vatana lazımsınız.

 106. 1 sene önce

  Değerli Amirallerimiz hepinizle gurur duyuyoruz onurlu duruşunuzdan dolayı sizi Ve bütün mağdur edilen Amirallerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum ben şahsen sizin cephede olduğunuzu düşünüyorum bence bu bir savaş ve siz savaşıyorsunuz iç ve dış düşmanların bu kumpaslarıyla . ATATÜRK’ün dediği gibi düşman önce subayları yıpratmaya çalışır gibi bir durumdayız BÜTÜN KALBİMİZLE YANINIZDAYIZ

 107. 1 sene önce

  Bütün varlığımızla ve Mavi vatan sedalılarına selam olsun.

 108. 1 sene önce

  Yurtsever Amirallerimizin daima yanındayız. Ergenekon-Balyoz Kumpaslarında da yanlarında id idik bugün de yanındayız.

 109. 1 sene önce

  Sayin Amiral´im, sizi Veryansin da okumak ne büyük mutluluk asla bilemezsiniz. Sagolun varolun vatansever amirallarimizin, hakkini asla ödeyemeyiz. Hepinizi gönül kösküme tasidim, orada yasiyorsunuz. Bütün lojmanlar onlarin olsun. Sizlere saygilar ve sevgiler gönderiyorum.

 110. 1 sene önce

  Aklınıza, yüreğinize, bedeninize sağlık. Bize öğrettiğiniz her şey için çok teşekkür ederim

 111. 1 sene önce

  Sayın Amiralin, aramıza tekrar hoşgeldiniz.
  Sizi ve yazılarınızı özlemiştik.
  Saygılar selamlar.

 112. 1 sene önce

  Sayın Amiralim, dört gözle yazınızı bekliyordum. Yine her zamanki gibi dik duruşunuzla, duygu yüklü anlatımınızla bizlere moral ve umut verdiniz. Selam olsun Yurtsever Amirallerimize, selam olsun Mavi Vatanımıza. Sizlerle gurur duyuyoruz. Ne mutlu Türk’üm diyene…

 113. 1 sene önce

  Komutanım, Geçmiş olsun sizlerin sayesin, mavi vatanımızı öğrendik. Girit’te Rodos’ta haklarımız varmıydı, Egedeki adalarımızın durumunu öğrendik. Gün gelecek Hukuk sistemi çerçevesindeki haklarımızı alacağımızı öğrendik. Denizin altındaki madenlerimizi öğrendik. MONTRÖ’yü anladık ne kadar kıymetli olduğunu. Montrö çıkışı bir Nabız yoklamasıydı, şimdilik geri tepti, sizin gibi bilgili VATANSEVER insanlar sayesinde. Avrupa dahi sizin MAVİ VATAN’ın isim babası olduğunu kabul etti, çünkü korkuyorlar artık. Sizler, mideden başkalarına olanlara engel olduğunuz bu VATANIN satılmasına engel olduğunuz için bu sıkıntıyı yaşadınız. Bu bir göz dağıydı toplum için, ama başaramayacaklar. Tarih sizleri haklı çıkaracak, onları da adalet önünde yargılayacaktır. Saygılar.

 114. 1 sene önce

  Sayın Amiralim,
  Anayasa ile koruma altına alınmış olan, bireysel veya toplu olarak yapılabilecek,yazılı-sözü düşünce ifade etme özgürlüğü yok sayılmıştır. Siz vatanseverlere yapılan bu yasa-dışı uygulama, yakın geçmişte CIA güdümlü FETO tetikçileri tarafindan yapılan kumpasları anımsatıyor. Sizlerle gurur duyuyor ve yanınızda oldugumu belirtilerek saygılarımı sunuyorum.

 115. 1 sene önce

  İşgal edilen vatanımın, kukla hükümeti tarafından esir edilen komutanım. Geçmiş olsun.

 116. 1 sene önce

  Her zaman sizinleyiz. Saygıyla..

 117. 1 sene önce

  Sayın Cem Gürdeniz, geçmiş olsun. Size iyilik dileklerimi sunuyorum. Güzel günler göreceğiz…Deniz bitti.

 118. sayın amiralim size/sizlere yapılan bu haksızlığı asla unutmayacağım, sizin yolunuzdan gideceğim, hiçbir şey boşuna değil, arık kendime ait bir hayatım yok, ama artık çok büyük bir amacım var! moralinizi asla bozmayın ben daha gebermedim

 119. 1 sene önce

  Değerli Cem Bey gözaltına alınmanıza çok üzüldüm. Bu ülkeyi seven eşitliğe adalete Türk Milletine ve Türk amirallerine inanıp güvenen bir toplum var. Troller hariç herkes sizi destekledi. Çoğu tweet atamadı ama kalplerinden sizi desteklediler. İyi çalışmalar

 120. 1 sene önce

  Geçmiş olsun Amiralim. Hoşgeldiniz..

 121. 1 sene önce

  Bayağı güzel anlatmışsınız. Türkçenize bayıldım.

 122. 1 sene önce

  Yorumların hepsini baştan aşağı üşenmeden okudum. Sayın Cem Gürdeniz amiralimizin çok sevilmesi sayılmadı beni onurlandırdı.
  Fakat, kendisi de bu gerçeği saptayacaktır ki; basmakalıp sözlerle yinelenen ham bir sevgi, yaşanılan somut gerçeği anlamamıza yardım etmez, edemez.
  Birkaç yorum dışında, hemen hemen hiçbir yorumda, ne bu bildiri hakkında herhangi bir gerçekçi çözümleme yapılmış, ne de bu Montrö anlaşmasını konu alan emekliler bildirisinin günümüz koşullarına nasıl bir katkı sunduğu üstüne düşünülmüş.
  Hepimiz, mesleğimiz ne olursa olsun yaptığımız bütün işlerin, bir bilançosunu çıkartırız sonunda. Oysa burada, bu yorumların tamamında sadece sevgi var, destek var, inanmışlık var, övgü var, alkış var…. ama imzalanan o bildirinin içeriğinin ne olduğu, o bildiriyi hazırlayan emekli askerin “Montrö’yü bir araç olarak kullandık.” demesindeki sihir henüz çözülebilmiş değil.
  Bu bildiriye imza koyan değerli Cem Gürdeniz amiralimize ve bütün yorumcuların dikkatine…
  saygılarımla.

 123. 1 sene önce

  Amirallerimizin kollarına bilezik takanları kınıyorum. Onların kollarına bizler çoktan 18 ayar altın bileziği taktık.

 124. 1 sene önce

  Zorunuza mı gitti Cem amirale olan sevgi. “Montröyü araç olarak kullanmış” da… Akit gazetesinden mi a*dinlik’tan mi okuyorsunuz bunlar. Konuşmaların nasıl saptırıldığı ortada. Gerçek olan birşey var ki komutanları tutuklatmak için yayın yapan karanlık tarikatınızın foyası ortaya çıktı. Hiç süslü cümleler kurmayın. Takke düştü kel göründü.

 125. 1 sene önce

  Allaha çok şükür bu ülkede halen iktadara yamancam diye öküzün altında buzağı aramaya veya metni çımbızlayıp olmadık anlamlar çıkarmaya çalışanlar insanar yok. Onlarda burda buluşmuş durumdalar. Yanı başımızda Rusya İle NATO karadenizde güç savaşına girmişken Montrö elbette işimize yararken birilerinin sırf siyasi menfaat uğruna memleket çıkarlarına zarar verçek şeyleri ağzında gevelerse elbette Emekli Amirallerimizde “sivil” ve “emekli” ve en önemlisi bir T.C. vatandaşı olarak topluca bildiri yapma hakkına sahiptir. Bu ülkeye stratejik derinlik yaptık diyip 5 milyon suriyeliyi sokanlar açılımları yapanlar fetoyla beraber yürüyenlere ses çıkaramayanların güçü Ança Emekli Amirallere yeter…. Gördük sizin basiretinizi. Ver papazı Al papazı… Verdik papazı aldık babayı…. Şimdi aynı kişiler ağızlarına Montrö yü sakız ediyorlar. Sonra uğraş dur Rusya ile ABD arasında denge sağla… Daha sınırımıza PKK ya 7000 tır silah veren adamlara Stratejik müttefik diyen adamlarmı vatansever oluyor?

 126. 1 sene önce

  Herkes barut gibi.
  Gördüğüm kadarıyla Atatürkçüler de dinci tarikatların tuzağına düşmüş. Hepsi birer şakirt gibi davranıyor. Demin ben Saygı dolu bir üslupla içimdekileri yorum olarak yazdım. Sağ olsun veryansın TV de yayınladı. Ama anında hemen yaftalandım. Ya akitçi oluyorsun ya aydınlıkçı oluyorsun ya yandaş oluyorsun ya dost oluyorsun ya düşman oluyorsun. Ama Türkiye cumhuriyeti devletinde yaşayan farklı düşünen bir yurttaş olamıyorsun. Bir kez daha yineliyorum Atatürkçüler de son yıllarda CHP’nin yanlış çatısı altında toplandığı için Yenile yenile sinir sistemini bozdurmuş. Altta benim yorumuma yanıt veren Arif deliyürek arkadaşımın keşke deliren sadece yüreği olsaydı.
  Her hafta e-posta olarak belli derneklerden belli partilerden sanatçılar girişiminden vs ben de imzalanacak bildiriler alıyorum. Bildiriye imza atanlar içinde ne kadar güvendiğim ne kadar birlikte aynı yolda yürüdüğün insanlar olursa olsun bildiriyi baştan sona okuyup kendi akıl süzgecinden geçirerek imzalıyorum. Ya da imzalamıyorum.
  Demem o ki adresimize gelen her bildiri dörtdörtlük ya da iyi işlere hizmet ediyor değil

 127. 1 sene önce

  Uzun uzun laga luga yapma. Perincek bitmistir VP denen klupvari, tarikatvari sozum ona partide bitmistir, bir dahada belini dogrultamaz. Buraya gelip istediginiz kadar trolluk yapin, nafile. Insanlari kendinizden dahada sogutuyorsunuz, haberin ola.

 128. 1 sene önce

  Sayın “sade vatansever”; Benim Vatan Partisi ile bir ilgim yok. Amirallerin duyurusu karşısında Vatan Partisi’nin tavrına en az sizin kadar tepkiliyim. Soner Polat bugün yaşasaydı Vatan Partisi’nin bu tavrını onaylamayacağını söylediğinize göre burada onun ismini anmama niye itiraz ettiğinizi anlayamadım. Soner Polat’tan bahsetmem kendisinin de dava arkadaşı ve yakın dostu Cem Gürdeniz gibi katıksız vatansever olduğuna inanmamdandır. Nasıl Cem Gürdeniz bir süre Aydınlıkta yazdı ise Soner Polat da mücadelesini bir süre Vatan Partisinde etkili sürdürebileceğine inanmış olabilir ve haklısınız, Doğu Perinçek’in bugünkü tavrını görse Soner Polat bence de onaylamazdı ve karşı çıkardı. Ben Soner Polat’tan Vatan Partili bir şahsiyet olarak olarak değil, Cem Gürdeniz’in omuz omuza mücadele ettiği ölümünden sonra vefa duygusuyla ve özlemle andığı vatansever bir kişi olarak bahsettim,. Hiç de şart olmadığı halde burada Soner Polat’tan bahsederek sizin gibi varsayımlara dayanan, yanlış ve nezaketsiz yorumlara sebep olduğum için ve sırf bu yüzden eğer bu yorumları okursa Cem Gürdeniz’den özür dilerim. Kendisinin benim yorumumu hiç de sizin gibi değerlendirmeyeceğini tahmin ve ümit ediyorum.

 129. 1 sene önce

  Birçok haberin altındaki sayısız yorumlarda “Metin” sahte adıyla bir FETÖ kaçkını burada kin ve nefret saçıyor. Farklı isimler ve rumuzlar altında, çaktırmadan bazı isimleri koruyor gibi yaparak FETÖ ve PKK’nın değirmenine su taşıyor aklınca. Bazı parti ve isimleri öne çıkartarak kıyıcılık yapıyor ve hakaret yağdırıyor.
  Atatürk yolundaki tüm yurtseverlerin bu kışkırtıcı kripto ajanlara itibar göstermesi yılında uyarmayı insanlık görevi bilirim. Yazdığı klavye yabancı, i ve ü, ö gibi noktalı harfler yok yorumlarında. Yurtdışında olduğu tespit erildi. Kripto biri.

 130. 1 sene önce

  Güneş balçıkla sıvanmaz.

 131. 1 sene önce

  Senin gibi trollere, ozellikle Perincek muritlerine cevap vermek prensibim degil, ancak madem beni Fetoculukle sucluyorsun, sana verilecek bir iki cumle cevabim olacak. Birincisi Fetocu degilim, Ataturkcu bir vatanseverim. Yazilarimin hicbirinde Feto’yu PKK’yi ovdugumu gosteremezsin. Ama bu basit taktik Perincek’in oteden beri kullandigi kirli taktikdir. Bugun Montro manifestosuna imza atanlarin neredeyse tamamini Fetocu, Amerikanci diye suclayan yine Perincek’tir. O yuzden sasirmadim. Bana kripto diyen sen bile ismini gizlemissin, korkakca iftira atmissin. Son bir sey soyleyeyim. Sizler yani Perincek’in zombilesmis murit trol taburlari haftalardir burada hoslarina gitmeyen yorumlara yuzlerce eksi basip, algi operasyonu yapmaya calisiyorsunuz. Bak asagidaki yorumlari ve milletin sizden ne denli biktigini bir oku istersen. VP denen tarikat ve tarikatin lideri Perincek bitmistir. Amirallerimize reva gordugunuz tutum ve ihanetiniz gercek yuzunuzu ortaya cikarmistir. Montro’yu inkar edip Amerikanin, Feto’nun ve PKKnin degirmenine su tasiyan sizlersiniz, ama ben yinede buyukluk gosterip ucuz bir sekilde sizleri Amerikanci, Fetocu ve PKKci diye suclamayacagim. Bundan sonra sizleri Turkiye’de dikkate alacak tek bir Ataturkcu vatansever goremiyorum. Siyasi omrunuz dolmustur.

 132. 1 sene önce

  Değerli Cem Amiralim,
  Sizin yazınızı görünce çok sevindim. Bu ülkenin ve vatanseverlerin size ihtiyacı var. Fırtınalı ve karanlık denizlerde, yolumuzu aydınlatan fenerler gibisiniz.
  Sizin ve arkadaşlarınızın açıklaması her şeyi yerli yerine oturtan, suları durulan bir turnusol kağıdı gibi oldu. Herkesin nerede durduğu ayan beyan ortaya çıktı.
  Dolayısıyla açıklama şimdiden büyük bir işlev gördü. Yolumuzu, dostumuzu gösterdi. Memleket çok badirelere gebe gibi gözüküyor.
  Size inanıyor, güveniyoruz.

 133. 1 sene önce

  Umudun ve mavi Rengin sakinliginde, kaleminize ve durusunuza kuvvet diliyorum amiralim..Yazilarinizi hasretle bekliyoruz.

 134. 3 ay önce

  sizi hiç unutmayacagız. komutanım bu asil millet size minnettar. iyi ki varsınız ve hep varolun. ATATÜRK ordusunun asil komutanlarıı.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!