11 Eylül anılarım

Beyazıt Karataş yazdı...

11 Eylül anılarım

03 Eylül 2021 tarihinde ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül 2001 (9/11) saldırılarının 20’nci Yıldönümünde ilgili soruşturma belgelerinin gizliliğinin kaldırılarak yayınlanmasını içeren emri imzalamıştır.

Joe Biden, Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından yürütülen soruşturmanın belgeleriyle ilgili bu adımın atılması için Adalet Bakanlığı’na görev vermiştir.

11 Eylül 2001 saldırılarını soruşturmak üzere 27 Kasım 2002 tarihinde 5 Cumhuriyetçi, 5 Demokrat Parti üyesi toplam 10 kişiden oluşan bir komisyon, yasa tasarısının Başkan George W. Bush tarafından imzalanmasıyla oluşturulmuştur. Bush Komisyona başkanlık etmesi için Dışişleri Eski Bakanı Henry Kissinger'ı atamıştır.

11 Aralık 2002 tarihinde Demokratlar tarafından Başkan Yardımcısı olarak seçilen eski Senatör George Mitchell, iş yükünün çok fazla olacağını söyleyerek ve hukuk bürosuyla olası çıkar çatışmalarını gerekçe göstererek komisyondan istifa etmiştir.

13 Aralık 2002 tarihinde ise Kissinger, danışmanlık firmasının müşterilerini ilgilendiren potansiyel çıkar çatışmaları ile komisyona atanmasına halkın gösterdi tepkiler nedenleriyle komisyondan istifa etmek zorunda kalmıştır. 16 Aralık 2002 tarihinde bu gelişmeler üzerine Başkan Bush, Thomas Kean'ı Komisyon Başkanlığına atamıştır.

15 Temmuz 2004 tarihinde, Komisyondan 2 Demokrat üyenin istifa etmesi yerlerine başkalarının atanmasından sonraki süreçte çalışmalarını sürdüren Komisyonun çalışmaları, "11 Eylül Komisyonu Raporu: Amerika Birleşik Devletleri'ne Yönelik Terörist Saldırılara İlişkin Ulusal Komisyonun Nihai Raporu (9/11 Raporu)" başlığı ile yayımlanmıştır.

Ağustos 1998-11 Eylül 2001 tarihleri arasında ABD'nin terörle mücadele politikasını araştırmak olan 585 sayfalık Komisyon Raporu, ayrıca kitap olarak da yayımlanmıştır.

NOT: 11 Eylül Saldırılarını Komisyon Raporu yayımlandığında ve kitap olarak basımı yapıldığında ABD’nde Askeri Ataşe (2003-2005) olarak görevim nedeniyle hemen ilgili raporun özeti çıkartılarak ilgili Komutanlıklar ile kişilere gönderilmiştir. Özeti şudur; İki okyanus ile çevrili ABD’nin kendisini “bir kale içerisinde tam koruma altında ve ulaşılamaz olduğunu” zannetmesi, güvendiği istihbarat ve güvenlik örgütlerinin “çok büyük” hatalarıdır.    

11 Eylül Saldırılarını Soruşturma Komisyonu; 160 önemli kişinin ifadesini almış, 10 ülkede 1.200'den fazla kişiyle görüşmüş, bazı gizli ulusal güvenlik belgeleri de dahil olmak üzere 2,5 milyondan fazla belgeyi gözden geçirmiş ve "kamuya açık raporu" ona göre yayımlamıştır. Komisyon ayrıca teröristlerin finansmanı, seyahatleri ve diğer konularla ilgili ek raporlar da yayımlamıştır.

11 Eylül 2001 Saldırılarını Soruşturma Komisyonu Başkanı Thomas Kean, rapor yayımlandıktan sonra özet olarak hem Başkan Bill Clinton hem de George W. Bush'a “FBI ve CIA tarafından iyi hizmet edilmediğini/iyi bilgilendirilmediğini" açıklamıştır.

03 Ağustos 2007 tarihinde ABD Başkanı George W. Bush, 11 Eylül 2001 Saldırılarını Soruşturma Komisyonu tarafından tespit edilen önerilerin uygulanmasını içeren yasayı imzalamıştır.

11 Eylül saldırıları 20 terörist 4 uçakla planlanmış, 19 terörist ve üç uçakla gerçekleştirilmiştir. Bir terörist eksik evrak nedeniyle tesadüfen ABD'ye giriş yapamamıştır. ABD Kongre Binasına saldırı için planlandığı açıklanan 4'ncü uçak ve içindekiler savaş uçakları tarafından düşürülmüştür.

 

NOT: ABD’ndeki Askeri Ataşelik (2003-2005) görevim sırasında Pentagon’a saldırı dahil 11 Eylül saldırılarına ilişkin görgü tanıklarıyla konuşma ve olay yerlerini inceleme fırsatım olmuştur. Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kulelerine yapılan saldırlar televizyonlardan canlı olarak izlenmiş ve takip edilmiştir. Pentagon’a yapılan saldırı için ise ön plana çıkartılan uçak değil füze saldırısı olduğu şeklindeki iddialardır. Hemen önünden geçen ve biraz sonra Pentagon’a çarpacak uçağı gören ve çevre yolundan çarpma olayını izleyen görgü tanıkları ile yaptığım görüşmeler ve izlenimlerim ile tespitlerim, kaçırılan üçüncü uçağın Pentagon’a çarptığı şeklinde olup, yani füze saldırısı iddiasının doğru olmadığı yönündedir.   

15 Suudi Arabistan, 2 BAE ve 1 Mısır vatandaşı toplam 19 terörist tarafından gerçekleştirilen 11 Eylül saldırıları sonrası Bush yönetiminin raporun hazırlanmasında gerçeklerin üzerini örttüğü iddiasıyla komisyon üyeleri dahil açıklamalarda bulunulmuştur.

11 Eylül saldırılarına ilişkin gerçeklerin ortaya çıkarılması ve iddialar konusunda kitaplar, makaleler yazılmış ve filmler çekilmiştir. Bu filmlerden en iddialısı ve taraftar bulan Michael Moore'ın "Fahrenheit 9/11" belgeselidir.

Barack Obama döneminde de Guantanamo Kampının kapatılması ve 11 Eylül gizli belgelerinin açıklanması dahil gündem gelmiş, Guantanamo kapatılamamış sadece içerisindeki tutukluların sayısı azaltılmıştır. Barack Obama döneminde yani Biden’ın Başkan Yardımcılığı yaptığı 2008-2016 yılları arasında da 11 Eylül’e ilişkin bazı ilave bilgiler zaten kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Biden'ın başkanlık seçim vaatleri arasında olan 11 Eylül gizli belgelerinin açıklanması konusunda ABD Adalet Bakanlığı 6 ay süre istemiştir. Bu süre içerisinde yine bilgilerin ne kadarının kamuoyuna açıklanması hususu gözden geçirilecektir.

ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı ve ortaya çıkan görüntüler, Biden ve Demokratlara puan kaybettirmiştir. 11 Eylül'deki sorumluları, hataları ve birilerini savaş suçlarıyla suçlamak istiyorsanız karşınıza Bush Yönetimi Cumhuriyetçiler ve Yeni Muhafazarlık Neo-Conservatizm Neo-Con Grubu ile ilgili bürokratları çıkacaktır.

Biden'ın kararı hem ABD içinde hem de ABD'nin müttefikleri arasında yeni tartışmalara yol açacaktır. Ne kadar gündem değiştirilmek istense de ABD içerisindeki siyasi kutuplaşmayı artıracak bu gelişmeler ABD'nin artık Dünya lideri olmadığı gerçeğini değiştiremeyecektir.