Akaryakıt fiyatları bir yılda nereden nereye geldi?

Hükümetin 'düşük faiz' politikasıyla enflasyonu ve kuru düşürme programı, kurda ve enflasyonda tarihi zirvelerin görülmesiyle devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış ise açıklanan enflasyon rakamlarının ve brent petroldeki artışın kat kat üzerinde.

featured

VERYANSIN TV

2021 yılında hükümetin “düşük faiz politikası” adı altında uyguladığı ekonomik program sonrası kurda büyük artış gerçekleşmişti. Merkez Bankası verilerine göre 2021 yılına 7,36 TL seviyesinden başlayan dolar, 20 Aralık tarihinde 18,36 TL seviyesini görerek tarihi bir rekor kırmıştı.

Dolardaki yükselişin önüne geçmek ve TL mevduatı daha cazip hale getirip döviz talebini azaltmak için devreye alınan kur korumalı mevduat (KKM) sistemi ile dolarda bir miktar düşüş görülmüş ve yılın son gününde dolar 13,50 TL seviyesini görmüştü.

Hükümetin ve yandaş basının göklere sığdıramadığı KKM sistemi dolarizasyonu ateşledi. Bugün (8 Haziran 2022) dolar 17 lirayı geçerek tarihi zirveye yaklaştı.

KKM’nin bütçeye toplam maliyeti ise nisan ayı itibariyle 16,3 milyar TL oldu.

KKM bütçeye ekstra yük getirirken kurdaki artışın durdurulamaması akaryakıt fiyatlarını da uçurdu.

Geçtiğimiz yıl haziran ayı başında 3.95 olan otogazın fiyatı 11.62‘ye, motorinin fiyatı 7.35‘den 28.14‘e, benzin fiyatı 7.38‘den 26.53‘e yükseldi.

Hükümet zamların brend petrol fiyatlarındaki artışlardan kaynaklandığını söylese de geçen sene bu zamanlar 90 dolar seviyelerinde olan brent petrol, şu anda 123 dolar seviyelerinde.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), tepki çeken mayıs ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 73,50’ye ulaştı. Enflasyon Araştırma Grubu’na göre ise enflasyonda bir yıllık artış yüzde 160,76 oldu.

İşte aynı istasyonda bir yıl arayla çekilen aynı tabelanın farklı rakamları:

Akaryakıt fiyatları bir yılda nereden nereye geldi?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Erdohan iyidir, dis guclerin isi bu zamlar ayik olun az….
    Uc bes tefeci, stokcu yuzunden hep, ayrica savas var dunyada, pandeminin etkisi de var tabi… birde veriler aciklandi, ekonomi buyumus, daha nolsun yani.
    Telefonunuz bile var, ak partiden once kimde telefon vardi allah askina!
    Simdi cocujlarin ellerinde hep telefon, tiktok miktok sorf yapiyorlar….

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!