AKP’li Reşat Petek, ‘Şentop’a sorun’ demişti… Şentop’tan ’15 Temmuz raporu’ açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, '15 Temmuz Araştırma Komisyonu' olarak bilinen Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora ilişkin, 'İçtüzük hükümlerine uygun olarak tüm süreçleri tamamlanmış bir Meclis Araştırması Komisyonu raporu, TBMM Başkanlığı’na sunulmamıştır" dedi.

featured

TBMM’de kurulan ve darbe girişiminin ayrıntılarını tespit etmek iddiasıyla kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu’nun raporu, darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen Meclis Genel Kurulu’na sunulmadı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, hazırlanan rapor taslağı hakkında çıkan haber ve yazılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Şentop, bir önceki yasama döneminde kurulan, ‘FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 Tarihli Darbe Girişimi İle Bu Terör Örgütünün Faaliyetlerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’na ilişkin süreci hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Adı geçen komisyon tarafından hazırlandığı belirtilen ve bazı haberler ile internet sitelerinde resmine yer verilen rapor taslağı, 12 Temmuz 2017 tarihinde Komisyon Başkanı tarafından bir üst yazıyla TBMM Başkanlığı’na sunulmuştur. Ancak, Komisyonun Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup bazı üyeleri (İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İstanbul Milletvekilleri Mustafa Sezgin Tanrıkulu, Aykut Erdoğdu ve Zeynel Emre) tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan 14 Temmuz 2017 tarihli yazıyla, ‘kendilerine görüşlerini bildirmeleri için gönderilen taslak rapor ile TBMM Başkanlığına sunulan raporun aynı metin olmadığı, yapılan değişiklikler ve eklemelerin tashih niteliğinde düzeltme ve redaksiyonun çok ötesinde olduğu, bu nedenle raporda yapılan tashih ve redaksiyon dışındaki düzeltmeler ve eklemelerin rapordan çıkarılması gerektiği’ iletilmiş, aksi takdirde raporun son hali üzerinde ek inceleme ve görüş bildirme imkanının kendilerine tanınması talep edilmiştir. Bunun üzerine TBMM Başkanlığı tarafından 17 Temmuz 2017 tarihli yazı ile söz konusu komisyon üyelerinin itirazlarının değerlendirilerek gereğinin yapılması için 14 Temmuz 2017 tarihli yazı, Araştırma Komisyonu’na iletilmiştir. Devam eden süreçte, komisyon üyelerinin ‘Komisyonda görüşülen metin’ olarak üzerinde mutabakat sağladığı, İçtüzük hükümlerine uygun olarak tüm süreçleri tamamlanmış bir Meclis Araştırması Komisyonu raporu, TBMM Başkanlığı’na sunulmamıştır.”

Dönemin, Araştırma Komisyonu Başkanı ve AKP eski milletvekili Reşat Petek’in, raporun neden Meclis Başkanlığı’na sunulmadığına ilişkin, “Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sorun” şeklindeki açıklaması ile ilgili Şentop, “26’ncı Yasama Döneminde kurulan 15 Temmuz Araştırma Komisyonu tarafından İçtüzükte öngörülen süre içerisinde tamamlanarak aynı yasama döneminde TBMM Başkanlığı’na sunulan ve komisyon üyelerinin, komisyonda görüşülen metin olarak üzerinde mutabık kaldıkları bir rapor, diğer bir ifadeyle TBMM İçtüzüğü hükümleri gereğince hukuken (resmi anlamda) Meclis Araştırması Komisyonu Raporu niteliğini taşıyan bir rapor bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz Darbe Girişimi Komisyonu Başkanı AKP’li Reşat Petek, raporun neden yayımlanmadığına dair soru üzerine “Onu TBMM Başkanı Mustafa Şentop‘a sorabilirsiniz. Veya İsmail Kahraman’a… Biz Kahraman’a teslim ettik. (Rapor) Tekemmül etti. Ama meclis genel kurulunda görüşülmedi. İşin özeti bu.” demişti.

Meclis’in web sitesindeki “Komisyon raporu vermedi, hükümsüzdür” şeklindeki ifadeyi reddeden Petek, raporun yazılı olarak hazırladıklarını ve TBMM Başkanlığına sunduklarını söylemişti.

İlgili haber: 15 Temmuz raporuna ne oldu? Raporu yazan başkan: Mustafa Şentop’a sorun

AKP’li Reşat Petek, ‘Şentop’a sorun’ demişti… Şentop’tan ’15 Temmuz raporu’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    sumen alti edilmis kisaca.

  2. 2 ay önce

    Herkes topu başkasına atıyor. Bakalım kimin elinde patlayacak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!