Ali Babacan budur!

Ali Babacan, reklam kampanyalarında farklı bir kişilik çizmeye çalışsa da Türkiye onu sıcak para komisyonculuğu, özelleştirmeler ve emperyalistlere olan bağlılığıyla hatırlıyor. Ekonomist Bartu Soral, Babacan'ın yani kimlik çalışmalarına karşı uyararak geçmişteki icraat ve söylemlerini hatırlattı.

Ali Babacan budur!

VERYANSIN TV

AKP’nin eski Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, uzun yıllar sessizliğe bürünmesinin ardından Abdullah Gül’ün himayesiyle yeniden piyasaya sürüldü. Babacan, son günlerde hükümete karşı sert açıklamalarıyla ekran ekran dolaşıyor. Sanki farklı bir programın savunucusuymuş gibi parlatılıyor. Son katıldığı programda ise seçilirse ilk olarak cezaevindeki “düşünce suçlularının” tamamını serbest bırakacağını söyledi. Hangi örgütlere deva olmak istediğini kestirmek zor değil.

İlgili haber: Babacan’ın vaadi: Cezaevlerindekileri salmak

Şimdi cezaevlerindeki “düşünce suçlularına” özgürlük isteyen Babacan, FETÖ’nün Türk ordusuna yönelik kumpasları sırasında tutuklanan gazetecilerle ilgili sorulara “Basın mensubu olmak farklı bir dokunulmazlığı beraberinde getirmemeli” demişti.

 

Babacan’ın 140 journos kanalında yayınlanan propaganda belgeselinde de birçok mesaj veriliyor. Babacan, belgeselin bir bölümünde mezun olduğu ODTÜ’nün stadyumundaki “devrim” yazısının önünden geçiyor. Anıtkabir’e gidiyor…

Oysa “devrimci” değerleri istismar eden Babacan’ın geçmişi tam bir işbirlikçilik örneği.

2003 yılının Şubat ayının son günlerinde verdiği demeçte ABD’nin Irak işgali için Türkiye’nin destek vermesi gerektiğini savunan Ali Babacan, “Irak’a İlk bomba düştüğünde 8.5 milyar hesaba geçecek” sözleriyle tarihe geçiyor.

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu’na konuşan Ali Babacan, olası Irak Savaşı’nda Türkiye’nin ekonomik kayıplarının karşılanması için verilecek kredinin, 2004 yılına kadar IMF ile karşılıklı görüş birliği içinde kullanılacağını, 2004’ten sonra IMF gözetimine gerek kalmayacağını, bu noktada ABD’ye yeni bir teklif ilettiklerini söylemişti.

ABD’nin Irak işgaline verilecek destek karşılığında gelecek dolarların iç ve dış borç ödemelerinde kullanılacağını söyleyen Babacan, tezkereye destek istediği milletvekillerine AKP Grubu’nda ise “ABD’den yardım alamazsak enflasyon artar, döviz dalgalanır ve ekonomik dengeler bozulur. 1992’de yaşadığımız sorunlar yeniden yaşanabilir. Türkiye’nin uluslararası piyasalarda borçlanması zorlaşır” mesajını vermişti.

IRAKLILARIN KANI AKARKEN TÜRKİYE’NİN KASASI DOLACAK

Ali Babacan, ABD’nin olası bir operasyonu çerçevesinde Irak’a ilk bomba düştüğünde Türkiye’nin kasasına da sıcak para girişinin olacağını söyledi. Türkiye’nin ABD’nin yanında yer alması gerektiğini savunan Babacan, “Türkiye olası bir savaşa destek verse de vermese de maddi kaybı bir yıl için 21 milyar dolar olarak görünüyor” dedi.

SORAL: ABD VE İNGİLTERE’NİN KOYNUNDA ÖZELLEŞTİRME DEVRİMİ YAPILIR

Ekonomist yazar Bartu Soral ise sosyal medya hesabından Babacan’ın reklam çalışmalarına tepki gösterdi.

Soral, sosyal medya hesanından “Ali Babacan kendisine bir propaganda filmi çektirmiş. ODTÜ standındaki “Devrim” yazısına buğulu gözlerle bakıyormuş… Güler misin ağlar mısın? Amerika ve İngiltere’nin koynunda ancak sıcak para, komisyonculuk ve özelleştirme devrimi yapılır. Ali Babacan budur” mesajını paylaştı.