Ali Koç’un işaret ettiği dernekte neler oldu? O başkan neden hedefinde?

Hakem kararlarıyla ilgili dün çok sert bir açıklama yapan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un işaret ettiği Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği ve başkanı Abdurrahman Arıcı'yla ilgili ilginç iddialar geldi...

featured

VERYANSIN TV

Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) hakem kararı, futbol dünyasının ana gündemi olmayı sürdürüyor. MHK, Süper Lig’de görev alan hakem kadrosunu yeniden belirlerken 13 ismi listeden çıkarmıştı.

TFF, Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Aldulkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy, Halis Özkahya’yı listeden çıkarırken, Özgür Yankay’nın ise sadece VAR hakemi olarak görev alacağını duyurmuştu.

MHK’nın hakem kararı sonrası FIFA kokartlı hakem Mete Kalkavan, Halil Umut Meler ve Arda Kardeşler’in TFF’ye giderek görev almak istemediklerini MHK’ya bildirdiği iddia edilmişti.

ALİ KOÇ: O HAKEMLERİN HİÇBİRİ LİSTE DIŞI DEĞİL

MHK’nın hakem kararının ardından kulüpler de tartışmaya sert şekilde girdi. Karara sert tepki gösteren Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, dünkü basın toplantısında “TFF ve MHK, hepiniz bırakın. Bu sektörün yolunu açın. Sizden rica ediyorum. Geldiğimiz yol artık gidilecek bir yol değil, her şey tıkandı ve kaos içinde” dedi. Koç, “Bir önceki MHK’nin yedek üyesi olan birinin bir sonraki MHK’de başkan yapılması görülmemiş bir uygulamadır” diye konuştu.

Daha dikkat çekici olan Koç’un Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’ne ve başkanı Abdurrahman Arıcı’ya işaret etmesi oldu.

Abdurrahman Arıcı

Koç konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Size bahsedeceğim bir diğer kişi Abdurrahman Arıcı’ydı. Bunu bir sonraki buluşmamıza bırakıyorum. Çünkü görüyorum ki önümüzdeki günlerde çok daha sık buluşmak durumunda kalacağız. Kendisiyle ilgili sizinle paylaşmak mecburiyetinde hissettiğim önemli konular var. Ama şunu da bilmenizi istiyorum ki bir tane dernek var, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Başkanı. Onlara seçim yaptılar, Sayın Arıcı kazandı. Onların listesinde olan hakemlerden hiçbiri liste dışı değil. Bu da herhalde bir tesadüf. Ama bu derneğin seçimlerinin bile hakem camiasına etkileri oluyor. Onu da irdelemenizi rica ederim.”

Veryansın Tv’ye ulaşan bir üye, söz konusu derneğin yönetim kurulundaki isimleri paylaştı. Abdurrahman Arıcı’nın dernek seçiminde kendisine muhalif olan illerde hakem kurullarını görevden aldırdığını öne süren üyenin iddiaları şöyle:

“İstanbul ve Ankara’da dernek seçimini kaybedenler il hakem kuruluna atandı. Süper Lig yardımcı hakemi Ata Yıldırım dernek saymanı yapıldı.

Akrabası olan Tarık Güldal’ı, kendisine destek olan Ordu’dan Adem Cinek’i, Aydın’dan Eren Özyemişcioğlu’nu, Mersin’den Oğuzhan Aksu A klasmanına, İstanbul’dan Mustafa Kürşat Filiz’i Süper Lig kadrosuna aldırdı.

Seçim vaatlerinde ikna edemediği İzmir Dernek Başkanı Ferhan Kestanlıoğlu’na “15 gün sonra Külliyeye çıkarak Serdar Tatlı’yı görevden aldırıp Erol Ersoy’u MHK başkanı yapacağız” dedi.

Genel kurul için ikna edemediği, Ankara’dan Ali Uluyol ile birlikte İzmir’den Ferhan Kestanlıoğlu, Diyarbakır’dan Adem Elgörmüş, İzmir’den Hakan Akmısır, Murat Saraç ve Kayseri’deki delegelere maç verilmiyor.

Gaziantep’de kendisine seçim desteği veren şube başkanı Ömer Tevfik Özkoç Süper Lig yardımcı hakemi, Mustafa Yılmaz ise Süper Lig temsilcisi yapıldı. Bir önceki yönetimde bulunan Ali Karadutlu ile birlikte aynı bölgede M Nevzat Adal 7.Bölge Hakem Kurul üyesi yapılmasını sağladı.

Bir önceki yönetiminde bulunan Hüdaverdi Savcı Mersin İl Hakem Kurulu Başkanı yapıldı. Kendisine destek vermeyen Ziya Çetin ile birlikte Yusuf Yılmaz görevden alındı. 14 Mart Pazartesi günü Gaziantep’de organize edilen yemeğe davet edildi.

Aydın’da kendisine destek veren Mücahit Tatar’ı, Muğla’da Ali Zağlı’yı kurul başkanı yaptırdı.

‘HEPSİNİ BU CAMİADAN TEMİZLEYECEĞİM’ DEMİŞ

Ayrıca tasfiye edilen hakem ve gözlemcilerin çoğunluğunun Arıcı’ya muhalefet eden kesimden olması da dikkat çekti.

Arıcı’ya yakın olan; Yaşar Kemal Uğurlu, Ümit Öztürk, Sarper Barış Saka ve Kürşat Filiz gibi hakemler ile Erol Ersoy, Orhan Erdemir, Türkay Güdü, Aytekin Durmaz, Murat Ilgaz ve Sabit Hacıömeroğlu isimli gözlemciler listede tutuldu.

Yine Abdurrahman Arıcı’nın 6 ay önceki seçimden sonra salonda yaptığı konuşmada, kendisine muhalif olanları kastederek, ‘Hepsini bu camiadan temizleyeceğim’ dedi.

Ayrıca Arıcı’nın bundan 4 hafta önce MHK’yi ziyaret ederek bu konuyu gündeme getirdiği belirtildi.”

Öte yandan Ali Koç’un açıklamalarına TFF ve MHK’dan henüz bir yanıt gelmedi.

Ali Koç’un işaret ettiği dernekte neler oldu? O başkan neden hedefinde?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!