Ali Türkşen kimden özür dilediğinin farkında mı? Kimdir bu Ece Sevim Öztürk?

Emekli Albay Ali Türkşen, Twitter'den ‘FETÖ’cü hesaplar listesi’ paylaştı ardından mesajını sildi. ‘Hatalar olabilir’ diyen Türkşen, listede sadece bir kişiden özel olarak özür diledi: Ece Sevim Öztürk! Kendisi FETÖ merkezlerinin kara propagandasına dayanarak bir belgesel hazırlamış ve Deniz Kuvvetleri’ni hedef almıştı. Sayın Türkşen kimden özür dilediğinin farkında mı ?

Ali Türkşen kimden özür dilediğinin farkında mı? Kimdir bu Ece Sevim Öztürk?
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

İyi Parti kurucularından, emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, sosyal medya hesabından 124 Twitter hesabının içinde yer aldığı bir ‘FETÖ’cü hesaplar listesi’ paylaştı. Türkşen listeye gelen tepkiler üzerine özür dileyerek paylaşımını sildi.

FETÖ kumpasıyla yıllarca hapishanede yatan emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, paylaşımı sildikten sonra özel olarak da gazeteci Ece Sevim Öztürk’ten özür diledi.

‘MAĞDUR ETTİM’

Türkşen twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Silah arkadaşlarıma ve tüm halkımıza yapmadığı eziyeti bırakmayan tüm FETÖ’cülerle mücadelem son nefesime kadar sürecektir. Bu mücadele süresince yaptığım hatalar olabilir, olacaktır da. Bu anlamda @ecesevimozturk hanımefendiyi de mağdur ettiğim için kendisinden özür diliyorum” sözlerini kullandı.

ÖZTÜRK: SÜRECİ MAHKEMEYE TAŞIMAYACAĞIM

Ece Sevim Öztürk de Ali Türkşen’in özür tweet’ini paylaşarak, “OHAL sürecinden beri ne yazık ki hukuk böyle listeler aracılığıyla çok ayaklar altına alındı. Milletin hukuku esastır. Türkşen düştüğü bu yanlıştan açıkça özür dileyerek döndüğü için süreci mahkemeye taşımayacağım. İnsanların onur ve haysiyetleri intikam duygusuna kurban edilemez” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK NEDEN O LİSTEDE?

Peki Türkşen’in özür dilediği Öztürk ne yaptı da “FETÖ’cü hesaplar” listesine girdi?

Geriye dönelim.

2018 Haziran ayları. Kendisini “CHP’li gazeteci” olarak tanıtan ve o dönem gözaltında bulunan Ece Sevim Öztürk, gözaltına alınmasına sebep olan bir belgesel yayınlamıştı. Belgeselde 15 Temmuz darbe girişiminin kurgu olduğunu, bu kurguyu yapanların da şu an muvazzaf olan askerlerle bazı emekli askerler tarafından yapıldığı iddia edilmişti.

HEDEF ALINAN SUBAYLAR KİMLERDİ?

Peki kimdi bu “kurguyu” yapan askerler?

Belgeselde hedef alınan isimlerin tıpkı Ali Türkşen gibi Balyoz ve Askeri Casusluk’ta FETÖ kumpasına uğrayan askerler olduğu ortaya çıkmıştı.

Hazırlanan belgeselde ortaya atılan iddiaların neredeyse tamamının şu an yurtdışında kaçak olarak bulunan FETÖ’cü askerler tarafından daha önce hazırlanmış bir rapor olduğu ortaya çıkmıştı.

Belgeselin adı, “15 Temmuz – Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü”.

Belgeselde hakkında şüphe yaratılmaya çalışılan askerler, emekli Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım ‘İzmir Askeri Casusluk’ davasından; Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, Tuğamiral Levent Kerim Uça, Deniz Kurmay Albaylar Aydın Sezenoğlu, Erdinç Altıner ve Hasan Özyurt ise ‘Balyoz’ davasından kumpasa maruz kalmıştı.

BELGESELDEKİ BİLGİLER FETÖ’CÜ KAÇAK ASKERLERDEN

Öztürk’ün hazırladığını ileri sürdüğü belgesele ait sözde iddiaların ise daha önce FETÖ’cü sosyal medya hesaplarından ve şu an kaçak olan eski FETÖ askerleri tarafından yazıldığı belirlenmişti.

Belgeselde, azılı FETÖ’cü olan kaçak “asker” Hüseyin Demirtaş’ın 28 Mart’ta sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar da yer almıştı. Yine belgeseldeki iddialar, “Deniz Mert” sahte isimli FETÖ’cü tarafından hazırlanan sözde ‘rapor’daki iddialardı.

DKK: ALÇAKÇA BİR İFTİRA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hemen harekete geçti. Komutanlık, “FETÖ’ye yardım” suçundan tutuklanan gazeteci Ece Sevim Öztürk’ün hazırladığı 15 Temmuz videosunu ‘alçakça bir iftira’ olarak niteledi. Öztürk’ü de ‘kendisini gazeteci olarak lanse eden şahıs’ olarak tanımladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında ‘FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu’ iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Ece Sevim Öztürk çıkarıldığı mahkemede ‘“Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan tutuklandı.

DKK: BELGESELİ PAYLAŞAN DAHİ ÖRGÜT ÜYESİDİR

Komutanlık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına 505/06 dosya numarası ile 5 Haziran 2018 tarihinde yaptığı suç duyurusunda söz konusu belgeselle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Donanma Komutanlığında, 15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen menfur darbe girişimi eylemine ilişkin yapılan yargılamayı akamete uğratmak ve böylelikle FETÖ/PDY hain terör örgütü yararına kamuoyunda gerçeğin hilafına algı oluşturma çabasına hizmet eden bu videonun, terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bu itibarla, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7’nci maddesi uyarınca, başta Ece Sevim Öztürk isimli şahıs olmak üzere, bu videoyu hazırlayan ve yukarıda adı geçen sitede ve sair internet ve medya ortamlarında paylaşan kimselerin terör örgütü üyesi olduğunun kabulüyle haklarında 3713 sayılı Kanun uyarınca soruşturma yapılması talebinde bulunmak zarureti hasıl olmuştur.”

Dilekçede belgeselin Deniz Kuvvetleri Komutanlığının saygınlığını yıpratma kastı taşıdığı belirtildi.

DARBE GİRİŞİMİNDE ‘PERİNÇEK GRUBUNUN DAHLİNİ’ ARAŞTIRMIŞ!

Ece Sevim Öztürk ifadesinde FETÖ’cü hesaptan paylaşılan çalışmayla ilgili soruya “Bundan istifade etmiş olabilirim” yanıtını verdi.

Kendisini “Darbe girişiminde Perinçek grubunun dahline ilişkin araştırmalar yapmaktayım” sözleriyle savundu. “Doğu Perinçek’in ‘Deniz Kuvvetlerinde büyük bir temizlik oldu’ şeklindeki ifadeleri beni bu doğrultuda düşünmeye sevk etti” iddiasında bulundu.

MAHKEME ÖZTÜRK’Ü SUÇLU BULDU

Sonra ne mi oldu?

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Öztürk’e, hazırladığı belgeselde “darbe girişiminin bir kurgu olduğu algısını yarattığı” gerekçesiyle “FETÖ’ye yardım” suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Öztürk, hükümle birlikte tahliye edildi.

Peki Ece Sevim Öztürk içerideyken, kimler en sert tepkiyi gösterdi dersiniz?

Kemal Kılıçdaroğlu ve Tuncay Özkan…

TÜRKŞEN NE YAPACAK?

Öte yandan bu haberden sonra Ali Türkşen’in özrünü geri alıp alamayacağı merak konusu…

Veryansın Tv