Altın Portakal’daki kriz CHP’ye taşındı

KHK ile görevlerinden atılan iki memurun yaşadıklarını anlatan "Kanun Hükmü" adlı belgeselle ilgili 'sansür' krizi sürüyor. Belgesel, ikinci kez festival seçkisinden çıkarılırken, tartışmalar CHP'ye de taşındı. CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Oktay Başaran, belgeselle ilgili destek mesajı paylaşan partililerine tepki geldi. CHP'li Başaran, "FETÖ'ye kuyruk olmak FETÖ'yü savunmak muhalefet olmak olamaz olmamalı." dedi.

featured

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin seçkiden çıkarılmasıyla başlayan kriz CHP’ye de taşındı.

KHK ile görevlerinden atılan iki memurun yaşadıklarını anlatan “Kanun Hükmü” adlı belgeselle ilgili tartışmalar sürerken, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Yüksel Taşkın’dan belgesel için destek mesajı geldi.

Yüksel Taşkın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Kanun Hükmü Belgeseli, çok büyük adaletsizliklere uğrayan ve yok sayılan bir kesime ışık tutuyordu. Belgesel neden Festival programından çıkarıldı, bilmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

BELEDİYE BAŞKANI BÖCEK: SANATLA DİLE GETİRİLMİŞ OLMASI ÖZGÜRLÜK

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de sosyal medya hesabından, “Antalya Altın Portakal Film Festivali, tarihin en zorlu dönemlerinde var olmuş ve filmlerin sınırları aşan tüm duygularına ev sahipliği yapmıştır. İnsanlığın tarih boyunca yanında ve karşısında olduğu ne varsa, sanatla dile getirilmiş olmasına özgürlük olarak bakmıştır. Ulusal ve uluslararası faaliyetlerimizle; Antalya’mıza ve sinemaseverlere verdiğimiz sözü tutarak, çalıştığımız her alanda olduğu gibi sinema emekçilerinin gayretlerine daima destek olacağız.” açıklaması yaptı.

CHP’Lİ BAŞARAN’DAN PARTİSİNE TEPKİ: FETÖ’NÜN AKLANMAYA ÇALIŞILMASINI KABUL EDEMEM

CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Oktay Başaran ise belgesel için destek mesajı paylaşan partililerine tepki gösterdi. CHP’li Başaran sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, belgesel adı altında FETÖ’nün aklanmaya çalışılmasını asla kabul edemeyeceğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin bir terör örgütünü korumaya çalışmasını da asla kabul edemem.” dedi.

Başaran, partisine çağrıda bulunarak, “Özellikle partim CHP’yi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını tüm mahalle basın baskısına rağmen FETÖ terör örgütüne karşı duran onurlu bir duruşa davet ediyorum.” sözlerini kullandı.

‘SANAT ÖRGÜT PROPAGANDASI YAPMAK DEĞİLDİR’

Başaran’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

“Demokrasilerde muhalefet en az iktidar olmak kadar önemlidir. Muhalefet halkın menfaati adına iktidarı denetler, iktidarın yanlışlarını ortaya çıkarır, oy versin vermesin halkın çıkarlarını savunur. Muhalefet tüm bunları ülke ve demokrasi adına yapar, muhalefetin ülke ve demokrasi aleyhine adım atmaya başlamışsa asıl kaygı orda başlar.

Birkaç gündür Antalya Altın Portakal Film Festivali etrafında yaşananları hem ülkem hem iki gözümün çiceği Antalyam ve CHP adına korkuyla karışık bir kaygıyla izliyorum. Sanat elbette bazen gerçeği aramak bazen muhalif olmak demektir ancak sanat demokrasimide kastetmiş devletimize halkımıza saldırmış bir terör örgütünü savunmak mağdur göstermek hatta o örgütün propagandasını yapmak asla değildir.

‘SANAT CAMİASININ FETÖ’YE CANLI KALKAN OLMASINI ANLAYAMIYORUM’

Aynı şekilde FETÖ’ye kuyruk olmak FETÖ’yü savunmak muhalefet olmak olamaz olmamalı. Bir belgesel adı altında FETÖ’yü aklamaya çalışması asla kabul edemediğim gibi üyesi ve neferi olmaktan hep şeref duyduğum Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin bir terör örgütünü korumaya çalışmasını da asla kabul edemem.

Birkaç gündür mevzu bahis sözde belgeselden dolayı muhalif olmak adına CHP’nin basının ve sanat camiasının FETÖ’ye adeta canlı kalkan olmasını anlamadığım gibi endişe ve korkuyla izliyorum. Atatürk’ün mirasını üzerinde taşıyan kendisini ilerici ve aydın olarak gören siyasetçilerin entelektüellerin sanatçıların demokrasi ve Atatürk düşmanı gerici FETÖ’yü desteklemesi kabul edilemez bir durumdur.

‘BAKANLIĞIN TAVRINI DESTEKLİYORUM’

Yine Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın FETÖ’yü savunmak adına ortaya konan bu kepazeliğe karşı almış olduğu tavrı destekliyorum. Vatanını Atatürk’ü ve CHP’yi seven tüm isimleri de mahalle baskısından kurtulmaya ve gerçek düşüncülerini korkmadan dillendirmeye çağırıyorum çünkü biliyorum ki hiçbir CHP’li FETÖ’ye kuyruk olmaz çünkü biliyorum ki hiçbir aydın sanatçı karanlık odalarda gençlerin geleceğini çalmak için çalışan FETÖ’ye prim vermez.

Muhalefet olmak halk için ülke için daha iyiyi daha güzeli aramaktır bir terör örgütünü desteklemek asla değildir. Özellikle partim CHP’yi ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını tüm mahalle basın baskısına rağmen FETÖ terör örgütüne karşı duran onurlu bir duruşa davet ediyorum.”

ALTIN PORTAKAL’DAKİ ‘SANSÜR’ KRİZİ

Altın Portakal Film Festivali’nde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden alınan iki kişinin hayatını konu alan “Kanun Hükmü” filmi seçkiden çıkarılmıştı.

Yaşananlara tepki gösteren 20 jüri üyesi ile Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları programdan çekilme kararı almıştı.

Tepkilerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Altın Portakal Film Festivali yönetimi filmin, yarışma seçkisine geri alınmasına karar verdiğini duyurmuştu. Kararın ardından Kanun Hükmü filminin yönetmeni Nejla Demirci, kararı ‘Kazandık’ yazarak sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

BAKANLIK VE SPONSORLAR FESTİVALDEN ÇEKİLDİ

Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı, festivalden çekildiğini açıklamıştı. Bakanlığın açıklamasında, “Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.” ifadelerine yer verilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ardından sponsorlar da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilme kararı almıştı.

İKİNCİ KEZ SEÇKİDEN ÇIKARILDI

60. Altın Portakal Film Festivali’nde, Kanun Hükmü filmi ikinci kez seçkiden çıkarılmıştı. Festival yönetiminden yapılan açıklamada, “Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak kabul edilmemiz mümkün değildir.” ifadelerine yer verilmişti.

Altın Portakal’daki kriz CHP’ye taşındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!