Amiral Gürdeniz uyardı… İtalyanlar askeri gemi gönderiyor

Türkiye ve KKTC'nin deniz haklarını ihlal ederek Rumlar için sondaj çalışması yapan ENI şirketinin arama gemisini korumak için İtalyan donanmasının bölgeye askeri fırkateyn gönderdiği öğrenildi. Bu sahaların Türk kıta sahanlığına mücavir olduğunu belirten Amiral Cem Gürdeniz, “Türkiye de kendi sahasında varlık göstermeli” dedi.

featured

İtalyan ENI ve Fransız Total enerji şirketleri, geçen hafta Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin (GKRY) sözde münhasır ekonomik bölgesindeki (MEB) 6. parselinde yaptıkları sondaj çalışmalarında yeni bir doğal gaz yatağı keşfettiklerini duyurmuştu.

GKRY, Türkiye’nin itirazlarına rağmen, geçen yıllarda Ada’nın tek otoritesi gibi davranarak Doğu Akdeniz’de 13 parselden oluşan sözde MEB ilan etti. Rum kesimi, bu sözde MEB sahaları için Eni, Total, Amerikan ExxonMobil gibi uluslararası enerji firmalarına hidrokarbon arama ve çıkarma ruhsatları vermişti.

GKRY tarafından ilan edilen sözde MEB parsellerinden, Kıbrıs’ın güneybatı açıklarındaki 1, 4, 5, 6, 7 numaralı parsellerin Türk kıta sahanlığı ile 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı parsellerin de KKTC‘nin hak iddia ettiği alanlarla çakıştığı görülüyor. GKRY, bu alanlarda Türkiye ve KKTC’ye ait hak ve menfaatleri ihlal ediyor.

Bölgede yalnızca sözde 10. ve 11. parsellerde çakışma meydana gelmiyor.

Öte yandan geçen yıllarda Türkiye, alanımızı ihlal eden bu şirketlere ait gemiler Türk Donanması tarafından geri çevrilmişti. Bugüne dek Doğu Akdeniz’de bizim de meşru hakkımız olan sahalarda doğal gaz arayan İtalya, Fransa, İngiltere, Almanya ve Malta bayraklı 7 gemiyi engellemişti.

‘GEMİLERİ 2 YILDIR ENGELLEMİYORUZ’

Eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eski danışmanı Sabahattin İsmail, 2 yıldır Türkiye’nin engelleme faaliyetlerini durdurduğuna dikkat çekti. Konunun ayrıntılarını Veryansın Tv’deki “Doğu Akdeniz’de Rum sondajlarını engelleme politikası değişti mi?” başlıklı yazısında işlemişti.

AMİRAL GÜRDENİZ’DEN UYARI

Bir uyarı da emekli Amiral Cem Gürdeniz‘den geldi. Gürdeniz, İtalyan Donanmasının sondaj gemisini korumak için fırkateyn gönderdiğini duyurdu.

Gürdeniz şu ifadeleri kullandı:

“İtalyan Donanması Kıbrıslı Rumların KKTC haklarını hukuksuzca göz ardı ederek lisans verdiği 6 numaralı sahada İtalyan ENI sondaj gemisini korumak için firkateyn görevlendirdi. Bu saha Türk kıta sahanlığına mücavir. Türkiye de kendi sahasında varlık göstermeli.”

Rum basınında geçen hafta yer alan haberlere göre, Rum Enerji Bakanı Natasa Pilidu, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, keşfedilen yatağın sözde 6’ncı parselde bulunan “Kronos-1” hedefinde bulunduğunu belirtti.

Yatağa ilişkin miktarın 2,5 trilyon fit küp (TCF) olarak tahmin edildiğini söyleyen Pilidu, yeni keşfin, iyi ile mükemmel kalite özelliklerine de sahip olduğunu iddia etti.

Haberde, “Tungsten Explorer” sondaj gemisi tarafından 2287 metre su derinliğinde gerçekleştirilen sondajın 260 metrelik saf doğal gaz kolonunun varlığını ortaya koyduğu da kaydedildi.

ENI enerji şirketinden yapılan açıklamada, Kronos-1’de yapılan keşfin, bölgede daha fazla potansiyel gaz hacminin geliştirilmesine olanak sağladığı kaydedildi.

TotalEnergies şirketinin Kıdemli Başkan Yardımcısı Kevin McLachlan, Kronos-1’deki keşif kuyusunun, Avrupa’ya ek gaz tedarik kaynakları sağlamanın yanı sıra enerji güvenliğine katkıda bulunmak için düşük teknik maliyet ve karbon emisyonlu kaynakları keşfetmeye yönelik arama stratejilerinin etkisinin bir başka örneği olduğunu belirtti.

ENI ve Total konsorsiyumu, Rumların tek yanlı olarak ilan ettiği sözde 6. parselde salgın nedeniyle 2020’de erteledikleri sondaj çalışmalarına mayısta yeniden başlamıştı.

13 PARSELİN 11’İ TÜRKİYE VE KKTC’NİN BÖLGESİNDE

Doğu Akdeniz’de ve özellikle Kıbrıs çevresinde yürütülen petrol ve doğal gaz aramalarıyla belirli bölgelerdeki kaynak keşifleri, Akdeniz’e komşu ülkelerin enerji arz güvenliğini yakından ilgilendiriyor.

GKRY, Türkiye’nin itirazlarına rağmen, Ada’nın tek otoritesi gibi davranarak Doğu Akdeniz’de 13 parselden oluşan sözde MEB ilan etti. Rum kesimi, bu sözde MEB sahaları için Eni, Total, Amerikan ExxonMobil gibi uluslararası enerji firmalarına hidrokarbon arama ve çıkarma ruhsatları verdi. Bu da Türkiye ve KKTC ile olan gerginliği artırdı.

Rumların bu çerçevede Türkiye ve KKTC tarafından tanınmayan üç anlaşması bulunuyor. Mısır’la 2003’te deniz yetki alanı sınırlandırmasına imza atan GKRY, 2007’de Lübnan’la, 2010’da ise İsrail’le anlaşma yaptı.

GKRY tarafından ilan edilen sözde MEB parsellerinden, Kıbrıs’ın güneybatı açıklarındaki 1, 4, 5, 6, 7 numaralı parsellerin Türk kıta sahanlığı ile 2, 3, 8, 9, 12 ve 13 numaralı parsellerin de KKTC’nin hak iddia ettiği alanlarla çakıştığı görülüyor. GKRY, bu alanlarda Türkiye ve KKTC’ye ait hak ve menfaatleri ihlal ediyor.

Bölgede yalnızca sözde 10. ve 11. parsellerde çakışma meydana gelmiyor. Rum kesiminin ilan ettiği sözde 6. parseldeki sondaj sahasının bir bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığının bulunduğu alana girmesine karşın, İtalyan ENI ve Fransız Total’in görevlendirdiği sondaj gemisi çakışan alanın dışında bulunuyor.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE’NİN KITA SAHANLIĞI İLE ÖRTÜŞMÜYOR

Öte yandan Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin hidrokarbon bulduğuna ilişkin habere de değinen Çavuşoğlu, haberlere konu olan parselin Türkiye’nin kıta sahanlığıyla örtüşmediğini ve kıta sahanlığı sınırının güneyinde yer aldığını aktardı.

Çavuşoğlu, geçen yıl içinde Yunanistan ve Rum kesiminin 9 defa Türk kıta sahanlığına değişik yöntemlerle gemi gönderme teşebbüsünde bulunduğunu belirterek, “Gerek aldığımız askeri tedbirler gerek diplomatik girişimlerimizle bu gemilerin kıta sahanlığımıza girmelerine kesinlikle izin vermedik.” dedi.

Bir İtalyan bilimsel araştırma gemisinin bölgede araştırma yapmak için Türkiye’den izin istediğini de hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin kendi kıta sahanlığı içinde ve KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj ve sismik araştırma çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz meselesinde sorunun Kıbrıs’ta gelir paylaşımına bağlı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Biz bu konuda BM’ye de AB’ye de telkinlerde bulunduk. KKTC de 2011’den bu yana defaatle önerilerini yineledi. En son temmuzun başında iş birliği alanlarını açıkladı, tekliflerini tekrar masaya koydu ama Rum kesimi ve Yunanistan, AB’ye güvenerek bu tür hakça paylaşım yerine KKTC’nin ve Türkiye’nin haklarını gasp etmeye çalıştılar, çalışıyorlar. Buna geçmişte izin vermediğimiz gibi bundan sonra da izin vermemiz söz konusu değil.”

Amiral Gürdeniz uyardı… İtalyanlar askeri gemi gönderiyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 1 ay önce

  Yarın başlar. .
  Eyyy İtalya

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Akdenizdeki oyun buyuk

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!