Amirallerden beraat kararı sonrası ilk açıklamalar… ‘Bir dönüm noktası’

Amiraller Cem Gürdeniz, Can Erenoğlu ve Atilla Kezek 'Amiraller' davasında verilen beraat kararını Veryansın Tv'ye değerlendirdi.

featured

VERYANSIN TV

103 emekli amiralin ‘Montrö‘ duyurusu üzerine, ‘Devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçunun işlendiği iddiasıyla 12’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davada tüm sanıklar hakkında beraat kararı verildi.

Kararı emekli amiraller Cem Gürdeniz, Can Erenoğlu ve Atilla Kezek Veryansın Tv’ye değerlendirdi.

Amiral Cem Gürdeniz, kararın Türkiye’nin demokratik geleceği için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Amirallere kumpas kurulduğunu, mahkeme heyetinin bu kumpastan etkilenmediğini belirten Gürdeniz, “Dilerim ülkemizde anayasal hak olan fikir ve basın açıklaması yapma hürriyeti bir daha bu şekilde engellenmez, tehdit edilmez ve cezalandırılmaz” ifadelerini kullandı. Basın açıklaması yapan amirallere ordu evine giriş yasağını hatırlatan Gürdeniz, “Manevi kırgınlık kolay kolay atlatılmaz diye düşünmüyorum.” dedi.

‘KARAR GELECEK AÇISINDAN DÖNÜM NOKTASI’

Gürdeniz’in açıklaması şöyle:

Mahkeme heyetinin bu kararı, bize karşı kurulan kumpastan etkilenmediğini göstermektedir. Türk hukuk sistemi için doğru bir karar olduğunu vurgulamak isterim.

Diğer yandan kabaca 1,5 yıllık bir mağduriyet ve kayıp dönemi yaşanmıştır. Benim ve 9 amiralin 8 günlük gözaltı süresi vardır. Bunlar Türkiye’de hukukun siyasetin emrinde ne şekilde yönlendirebileceğinin örneklerini oluşturmuştur. Dilerim ülkemizde anayasal hak olan fikir ve basın açıklaması yapma hürriyeti bir daha bu şekilde engellenmez, tehdit edilmez ve cezalandırılmaz.

Mahkeme heyeti Türkiye’nin demokratik geleceği için doğru bir karar vermiştir. Bu karar, gelecek açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

‘ÇOK DAHA AĞIR BİR ETKİ YARATTI’

Hukukun 1,5 yıl süren bu davada siyasete alet edilmesinin yanı sıra, 50 yıl hizmet verdiğimiz bahriyemizin ordu evlerine hukuk dışı bir karar ile girişimizin yasaklanması davadan çok daha ağır bir etki yaratmıştır. Bunun yaratmış olduğu manevi kırgınlık kolay kolay atlatılmaz diye düşünmüyorum. 50 yılınızı verdiğiniz, hayatınızı paylaştığınız bir kurum size kapılarını kapatıyor. Bu gerçekten çok üzücüydü. Bu hatadan dönülecek olması da tabii ki umut vericidir.

CAN ERENOĞLU: HUKUKA GÜVENİ ARTIRMIŞTIR

Amiral Can Erenoğlu da Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dava hiç açılmaması gereken bir davaydı. İfade özgürlüğü esastır. 15 Temmuz’da sokağa ilk çıkan amiraldim. Canım pahasına kurşunlara karşı direndim. Kim olursa olsun darbe yapacaklara karşıyım. İnandığım şudur; demokrasilere en büyük ihanet darbedir. Hiç açılmaması gereken bu davada verilen karar hukuka güveni artırmıştır.

KEZEK: ANAYASAL HAKKIMIZI KULLANDIK

Amiral Atilla Kezek de “İki gün önce Ali Tatar’ın mezarının başında herkes adalet arıyor demiştim, bulamıyoruz demiştim. Bugün bazen bulunuyormuş, onu anladık. Teşekkür ediyoruz mahkemeye, doğru karar verdiler. Biz sadece anayasal hakkımızı kullandık, suç işlemedik” diye konuştu.

 

Amirallerden beraat kararı sonrası ilk açıklamalar… ‘Bir dönüm noktası’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 1 ay önce

  Çok abartılıyor.yani hiç kimse yargılayamaz mi sizleri? Yargilanmişsiniz beraat etmişsiniz.sanki ulkede yargılanıp da beraat eden tek sizsiniz.sokakta alçak verecek mevzusuna sözlü tartışmaya girsen en az 3 sene dava sürüyor.sizinki 1,5 yılda bitmiş.masumlugunuz da ispatlanmış.ee daha ne?

  Cevapla
  • 1 ay önce

   Kasaba kurnazı seni.Şimdi yorum yaptın diye seni götürüp 8 gün gözaltı ve suç isnadı olarak,devleti yıkıcı faaliyet deyip 1,5 yıl gel git yapsalar ne olur?

  • 1 ay önce

   Reisiniz Türk milletinden tokadı yiyip, ihtimal kendisini ait hissettiği bir arap memleketine kaçtığında, sizler kalacaksınız burada. O zaman yirmi yıllık büyük yağmanın bütün yardakçıları, Türk Milleti adına karar veren adil Türk mahkemelerinde yargılanacaksınız. Hem de amiraller gibi kumpas davalarında değil, işlediğiniz gerçek suçlardan ve gerçek mahkemelerde. O zaman bu yazdıkların aklına gelsin, sen de bulunduğun durumu abartıp mahkemede zırlama.

  • 1 ay önce

   Emir efendi, dedigin davalar iki kisi arasinda olan davalar. Bu adamlarin basina gelen senin basina gelmis olsa birinci haftasinda yerlere kapanir, islemedigin ve olmayan suc icin ozur mektuplari yazmaya baslarsin. Amac da oydu zaten muhtemelen. Aralarindan birkac tanesini bukmek. Amiraller geri adam atmadiklari icin kendi adima tesekkur ederim.

 2. 1 ay önce

  ALİ TATAR IN KABRİ BAŞINDA SİZİNLE TANIŞ OLMAK VARMİŞ ATİLLA KOMUTANIM …ONUR DUYDUM..

 3. 1 ay önce

  Halk tepkisi bu kararı getirdi, yoksa cezayı yerlerdi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!