Asgari ücretli hem ev kirasını hem konut kredisini nasıl ödeyecek? Bakan Kurum’dan tepki çeken açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı sosyal konut projesine dair 'Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?' sorusuna skandal bir yanıt verdi. Kurum, 'biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir' şeklinde yanıt verdi.

featured

TL’nin diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle birlikte inşaat maliyetinin de artmasıyla konut fiyatları fırladı. Orta gelir düzeyine sahip vatandaşlar için bile ev almak hayal olurken, seçim öncesi hükümet alt gelir düzeyine sahip insanlara ‘ev müjdesi’ açıkladı.

Erdoğan ”Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir” demişti.

Erdoğan ayrıca, “İstanbul’da hane geliri 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan herkes başvurabilecektir” diye konuşmuştu.

BAKAN KURUM’DAN TEPKİ ÇEKEN YANIT

Yeni açıklanan TOKİ’nin konut kredi taksitlerinin de belli olmasıyla birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili tepki çeken bir açıklama yaptı.

Kurum, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sosyal konut projesi ile ilgili sorularını cevapladı. “Asgari ücretliler hem kira hem konut kredisini nasıl ödeyecek?” sorusuna Kurum, şu cevabı verdi:

“5 bin 500 lira alıyor. Hem kira ödeyecek hem konut kredisi taksiti ödeyecek hem de evini geçindirecek. Tabii bunu yapabilmesi için ilave mesai ve kazanç sağlaması gerekiyor. Bunun için vatandaşımız biraz dişini sıkarak, biraz eşinden, dostundan borç alarak, biraz ek mesai yaparak bu bedeli karşılayabilir.”

 

Asgari ücretli hem ev kirasını hem konut kredisini nasıl ödeyecek? Bakan Kurum’dan tepki çeken açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Şimdi kızmayacaksın elin adamına dimi?Sen eşşek olunca semer vuran çok olur.Atasözü ata bildiği ve tecrübe ettiği için atasözü.Neymiş?Eşek olursan semer vuran çok olur!Deh!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!