Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısını yiyenler tarihi su haznesini de ayakkabılık yaptı!

Camiye dönüştürülen Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısı’ndan parçaların koparılmasının ardından bu kez de tarihi yapının içindeki su haznesinin kapağının kırıldığı ve içine ayakkabıların konulduğu görüldü. Kutsal diye tarihi kapının parçalarının yenildiği ortaya çıkmıştı.

featured
service

Müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya’da tarihi su haznesinin kapağı kırılarak içine ayakkabı konuldu.

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tarihi su haznesinin fotoğrafını paylaşarak, “Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43’te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı’dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, Yardıma ihtiyacı var” ifadelerini kullanmıştı.

Sanat Tarihi Derneği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise söz konusu fotoğrafın yer aldığı bir haberi alıntılayarak şunları kaydetti:

“Güvenlik görevlilerinin bu tür uygulamalara engel olamaması Ayasofya ve diğer tarihi camilerde Sanat Tarihçisi ve Koruma Uzmanı istihdamının yapılmasını gerekli kılmaktadır.”

Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısını yiyenler tarihi su haznesini de ayakkabılık yaptı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

6 Yorum

 1. Herhangi bir Cami’de böyle şeyler olmaz, hele ki Ayasofya’da bunlar olmaz, önce kapının kırılması şimdi de bu, bana göre Ayasofya’ya sahip çıkamadığımız ileri sürülerek özel statü ile ab korumasına girebilir. Dikkatli olun!!!

 2. 7 gün önce

  Bunlar tesadüf olan işler değil de kasıtlı olarak Osmanlı yani Türk döneminden kalan tarihin silinerek yeniden bizanslılaştırma düşüncesi olabilir mi acaba.

  • 7 gün önce

   Cehaletten baska bir sey oldugunu sanmam.

  • 7 gün önce

   “Cehaletten baska bir sey oldugunu sanmam.” demek te olabılır ama bende bu kadar basıt oldugunu sanmam! AYSOFYA tarıhını ve sembolik önemini kavryayabilenler anlayacaklardır!

 3. 7 gün önce

  Ayasofya gibi 1500 yıllık yapıyı ibadete açanların üstelik bu tarz olayların olacağı belli iken hiçbir önlem olmadan bunu yapanların Tarihimizde düşman olanların Allah c.c belasını ayrıca bunu yapanlar kesinlikle sığınmacıdır

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!