Bahçeli’nin ‘ayar’ veren sözleri AKP’de nasıl görüldü? ‘Cin şişeden çıktı’

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme bomba gibi düşen "geniş tabanlı ittifak" çıkışı sonrası AKP kurmayları "Yeni ittifak yok, Cumhur devam edecek" dedi. Ancak AKP kurmayları arasında, “Cin şişeden çıktı, sonraki adımları görmek gerekir” değerlendirmeleri yapanların da olduğu belirtildi. Erdoğan'ın yurt dışı seyahatinden döndükten sonra Bahçeli ile görüşeceği öğrenildi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Meral Akşener, Özgür Özel ve Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’le yaptığı görüşmelerin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’den gelen, “AK Parti-CHP isteniyorsa, biz engel olmayız” sözleri başkent gündemine bomba gibi düştü. ‘Normalleşme adımlarının’ Bahçeli’de “Türkiye’de bir eksen değişikliğini ortaya çıkarabileceği endişesi” oluşturabileceği yorumu yapılırken, Bahçeli’nin çıkışının bu endişeden kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

AKP’DE NASIL YANKILANDI?

Türkiye gazetesinden Emrah Özcan’ın haberine göre, AKP kaynakları, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu açıklama Cumhurbaşkanı ile görüşülerek yapılmış bir açıklamadır. Cumhur İttifakı sıradan bir işbirliği değildir. Hangi şartlarda bir araya geldiğimizi unutmayız. Hem biz, hem sayın Cumhurbaşkanı; sayın Bahçeli ve MHP’yi çok önemsiyoruz. Her toplantıda Cumhurbaşkanı bize ‘Aman ha, Cumhur İttifakı’na zarar verecek bir söz davranış içerisinde olmayın’ diye uyarıyor. Son görüşmelerinde de, Sayın Bahçeli ile çok iyi görüşme yaptıklarını ve aralarında herhangi bir problem olmadığını özellikle söyledi.”

AKP Grup Başkan Vekili Emin Akbaşoğlu “Cumhur İttifakı kararlılıkla yoluna devam etmektedir. Bu konuda irademiz nettir” dedi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir de Cumhur İttifakı’nın 15 Temmuz ruhuyla kurulduğunu belirterek “Bugüne kadarki ittifak girişimlerini günü kurtarmak üzerine inşa edenlerin, bu ilkeli bir araya gelişi idrak etmesini beklemiyoruz” mesajını verdi.

İSPANYA DÖNÜŞÜ GÖRÜŞECEKLER

Öte yandan, Cumhurbaşkanı’nın İspanya’ya gidişinde uçakta bulunan bazı kurmayları ile değerlendirme yaptığı ve yurtdışı seyahatinden döndükten sonra Bahçeli ile görüşeceği öğrenildi.

‘CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI’

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan da bugünkü yazısında Bahçeli’nin sözlerinin AKP’deki yansımalarını kaleme aldı. AKP içerisinde, Bahçeli’nin açıklamasını, “Orta vadeli sonuçlarla ilgili bir uyarı. Türkiye’nin eksen değiştirmesi istenmiyor olabilir” sözleriyle değerlendirenler olduğunu belirten Babacan, “Yapılan değerlendirmelerde iki açıyı görmek mümkün. Birincisi normalleşme olarak adlandırılan temas ve görüşmelerin MHP’de yarattığı rahatsızlık, ikincisi AKP içinde değişim isteyenlerin MHP’nin tercihlerine pek uymayan öncelikleri. Bu nedenle, AKP kurmayları arasında, “Çin şişeden çıktı, sonraki adımları görmek gerekir” değerlendirmeleri yapanlar var.” ifadelerini kullandı.

EKSEN DEĞİŞİKLİĞİ KORKUSU

Babacan, AKP’li bir kurmayın şu sözlerini aktardı: “MHP’de tedirginlik var. Biz demokratikleşme, insan hakları konusunda adım atma potansiyeli olan bir partiyiz. Bunun yaratacağı sonuçlar açısından AKP içindeki bu yöndeki talepler tedirginlik yaratabiliyor olabilir. Sinan Ateş cinayeti önemli bir başlık olsa dahi, esas olarak Türkiye’nin eksen değiştirmesini istemiyorlar. Kendi değerleri, ideolojileri ve egemen güç olma tercihleri açısından bakıyorlar. Bu gelişmelerin orta vadedeki sonuçlarıyla ilgililer. Şimdiden pozisyon alıyor olabilirler…”

MHP LİDERİ BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 12 Haziran’da yazılı bir açıklama yayımamıştı. Bahçeli’nin açıklamasında, “Normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa, bu konuda da geniş bir ittifak husule gelmişse, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz uğruna her türlü fedakârlığı göze almak, gereğini ise gönül huzuruyla yapmaktır” ifadeleri yer almıştı. Bahçeli’nin ayrıca, “AK Parti içindeki gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasını da dikkate alarak, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir” sözleri de dikkat çekmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Bahçeli’den ‘geniş tabanlı ittifak’ çıkışı: AK Parti içindeki gayri memnun kesim…

Bahçeli’nin ‘ayar’ veren sözleri AKP’de nasıl görüldü? ‘Cin şişeden çıktı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!