‘Barış akademisyeni’nden ‘kimyasal’ iftira: Türkiye yargılanmalı

Hendek operasyonları sırasında devleti katliam yapmakla suçlayan bildiriye imza atan ‘barış’ akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Neşe Özgen; TTB Başkanı Fincancı’ya destek vererek, kimyasal iddialarının uluslararası mahkemelerde dava edilmesini istedi.

featured

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia eden TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın iftiralarının ardından bu yönde bir suçlama da Hendek operasyonları sırasında devleti katliam yapmakla suçlayan bildiriye imza atan ‘barış’ akademisyenleri arasında yer alan Prof. Dr. Neşe Özgen’den geldi.

Duvar’da yer alan habere göre Fincancı için yazı kaleme alan Özgen, Fincancı’yı yurt dışından dönmemesi konusunda ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

‘BİR SÜRE DAHA KALMASI İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK’

Berlin Free University’de misafir akademisyen olarak bulunan Özgen “18 Ekim 2022’de Prof. Şebnem Korur Fincancı’nın da aralarında olduğu bir grup konuşmacıyla birlikte Rosa Lüksemburg Vakfı bünyesinde düzenlediğimiz ‘Türkiye’nin Demokratikleşmesi ve Siyasi Tutsaklar’ Konferansı’nda, Şebnem’in ‘Türkiye’nin kimyasal gazları savaş silahı olarak kullandığına dair kuvvetle şüpheli bulgular olduğu’na dair konuşması nedeniyle tutuklanacağı ortaya çıkmıştı. Türkiye’ye dönerse tutuklanma tehlikesi olduğunu söyleyerek bir süre daha kalması için uzun süre ikna etmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

‘ULUSLARARASI MAHKEMELERDE DAVA KONUSU…’

Özgen kimyasal iddialarının uluslararası mahkemelerde dava edilmesini de istedi.

Özgen şunları yazdı:

“Türk Devleti’nin iç savaşta kimyasal silah kullandığı şüphesi’nin üzerine mutlaka durulması gerekir.

Bu pervasızlaştırılmış zorbalığın son bulmasını, konunun mutlaka bağımsız uluslararası gözlemcilerle soruşturulmasını ve bulgu kanıtlanırsa uluslararası mahkemelerde dava konusu edilmesini talep ediyorum.”

KILIÇDAROĞLU’NUN VAADİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

‘Barış’ akademisyenleri, son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaadi ile gündeme gelmişti.  Kılıçdaroğlu’nun ‘barış’ akademisyenlerin tamamını yeniden görevlerine iade edeceklerini söylemesi tartışma yaratmıştı.

Kılıçdaroğlu “Benim size sözümdür, bu topluma sözümdür. Allah’ın izni ile iktidar olduğumuzda, ilk 1 hafta içinde bu barış akademisyenlerinden tamamını yeniden görevlerine iade edeceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

thumbnail
İlişkili Haber

Kılıçdaroğlu’ndan ‘barış’ akademisyenleri vaadi: Tamamını görevlerine iade edeceğiz

NE OLMUŞTU?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia eden TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, 26 Ekim’de İstanbul’da gözaltına alındı. Fincancı, soruşturmanın Ankara’da başlamasından dolayı Ankara’ya götürüldü. Ankara’da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede Fincancı’nın, Türk Tabipleri Birliği merkez konsey başkanı olarak ulusal düzeyde ve resmi sıfat ile gayriresmi haber kanalına canlı bağlantı yaparak bulunduğu makamı, mesleki konumunu propaganda faaliyetinde kullandığı da aktarılıp, ‘terör örgütü propagandası’ suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. İddianame Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dosyayı inceleyen mahkeme, Şebnem Korur Fincancı’nın ikamet adresinin İstanbul olmasından dolayı dosyaya yetkisizlik kararı vererek İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Tutukluluğu devam eden Fincancı, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame kapsamında  23 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.

thumbnail
İlişkili Haber

TSK’ya ‘kimyasal’ suçlaması yapan Şebnem Korur Fincancı için istenen ceza belli oldu

thumbnail
İlişkili Haber

TTB heyetini ağırlayan Kılıçdaroğlu, TSK’ya ‘kimyasal’ iftirası atan Fincancı’ya selam gönderdi

thumbnail
İlişkili Haber

Fincancı’nın dosyası İstanbul’da

 

‘Barış akademisyeni’nden ‘kimyasal’ iftira: Türkiye yargılanmalı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 2 ay önce

  kk ihanette akpyi geçecek belli.

 2. 2 ay önce

  Akp gidecek ülkeyi bunlar yönetecek cehaapeyle…

 3. 2 ay önce

  Ne diyordu koca Nazım bir şiirinde;
  İnsan olan vatanını satarmı?

 4. 2 ay önce

  Sen rosa luksemburg vakfiyla niye turkiyeyi konusuyorsun saf degilsin herhalde fransayi konus almanya yi konus niye turkiye ama sebep belli isbirlikcilik baska birsey degil

 5. 2 ay önce

  anlamadıgım bunlara nıye vatan haını muamelesı yapılmıyor?

 6. 2 ay önce

  gina geldi bu sivilceli, sisman, lezbiyen, feminist bozuntularindan……

 7. 2 ay önce

  Ulan bir kere de mehmetciginize sahip cikin. Bir kere. Soyunuz sopunuz nedir sizin, hangi millete mensupsunuz. Turkce konusan agzinizdaki dilden de mi utanmazsiniz. Kulaginizdan, gozunuzden de mi utanmazsiniz. Nasil bir haysiyetsizliktir bu.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!