Soylu ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu’ demişti… ‘Bataklık’ta tutuklu kalmadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu' diye duyurduğu uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik 'Bataklık' soruşturmasına ilişkin 73 sanığın yargılandığı davada aralarında örgüt yöneticileri Nejat Daş ve Çetin Gören'in de bulunduğu 8 tutuklu sanığın tahliyesine karar verildi.

featured

Kamuoyunda “Bataklık” adı verilen operasyonda yakalanan ve “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama ve uyuşturucu ticareti” suçlarından haklarında dava açılan örgüt kurucuları Çetin Gören ile Nejat Daş’ın da aralarında bulunduğu 73 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakı okudu, buna ilişkin beyanda bulunmaları için taraflara söz verdi.

Uzun süre tutuklu olduklarını belirten bazı sanıklar, davanın sona geldiğini, bu nedenle tahliye olmayı beklediklerini söyledi.

ÖRGÜT LİDERLERİNE TAHLİYE

Sanık ve avukatlarının beyanının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Çetin Gören, Nejat Daş, Cemal Deniz Şahan, Faruk İşcan, Handan Kaymaz, Kevork Durna, Mehmet Murat Buldanlıoğlu ve Zülfü Mengan’ı adli kontrol şartıyla tahliye etti.

Böylece dosyada tutuklu sanık kalmadı.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlandı.

Örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören’in, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçlarından cezalandırılması istendi.

Bu kapsamda, Daş ve Gören’in 60’ar kez “zincirleme olarak suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçundan 450’şer yıldan 1470’er yıla kadar, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan” ise 5’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede “örgüt yöneticisi” olarak gösterilen sanıklar Cemal Deniz Şahan, Perry James Young, Handan Kaymaz, Halil Arslantaş ve Uğur Bülent Göçer’in de aynı suçlardan cezalandırılmaları istendi.

Sanıklar arasında yer alan eski emniyet müdürü Necmettin Yüksek hakkında da “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis talebinde bulunuldu.

SOYLU ‘İÇİNDE FETÖ VAR’ DEMİŞTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Bataklık’ operasyonunu Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak duyurmuştu. Soylu, “Meselede FETÖ ağı, Sedat Peker, Çetin Gören ve Nejat Daş var” demişti.

Sedat Peker de çektiği videolarda operasyondan bahsetmişti.

 

Soylu ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu’ demişti… ‘Bataklık’ta tutuklu kalmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 hafta önce

  kendini de al, çıkarken de kapıyı kapat.

 2. 4 hafta önce

  Turk ceza kanunundaki suclari ıslemek bazılarına serbesttir.Bazilarina ise değildir.Bu suç işlemesi serbest olanların görevi masum insanlara iftira atmak suç uydurmaktir.

  Cevapla
 3. 4 hafta önce

  komedi

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!