‘Böyle şirret bir NATO işbirlikçiliği ve yalan görmedim’

featured

Montrö’nün revizyonunu savunan ve emekli askerleri “Putin’ci” diye hedef alan emekli Büyükelçi Selim Kuneralp’a tepki geldi.

Emekli Büyükelçi Selim Kuneralp, “Emekli askerlerin Putin hayranlığı çok ürkütücü. Bu askerler görevdeyken Rusya’yla savaş çıksaydı demek ki gidip gemilerini Rusya’ya teslim edeceklerdi” suçlamasında bulundu.

Ali Kemal’in torunu, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın da kuzeni olan Kuneralp, Putin’in tıpkı Esad gibi tüm dünyadan izole edildiği yeni bir dünya düzeni kurulduğunu, Türkiye’nin de mutlaka tarafını seçmek durumunda kalacağını öne sürdü. Kuneralp, Serbestiyet’e verdiği röportajda “Türkiye Montrö’nün revizyonuna hazır olmalı” ifadelerini de kullandı.

Kuneralp’ın bu sözlerine tepkiler geldi.

Gazeteci Merdan Yanardağ, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesini revize edelim diyerek, Türkiye’nin egemenliğini ve bağımsızlığını ABD’ye peşkeş çekmeye çalışan “Ali Kemalci” bu kafa, bir de NATO’yu eleştirenlere utanmazca milli davranış dersi vermeye kalkıyor.”

Böyle şirret bir NATO işbirlikçiliği ve yalan görmedim. Asıl bu kafa ülkeye ihanettir. Darbeci-ırkçı neo nazileri, NATO’nun genişleme siyasetini eleştirmek neden Putin’i desteklemek olsun? Gemilerini Rusya’ya teslim edecek Türk komutanları kim? Bu nasıl ahlaksızca bir iftiradır!”


Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da “Önce bir yalan devreye sokuluyor, sonra da bu gerçekmiş gibi devam ediliyor. Ben emekli generallerin hiç birinin Putin’e destek verdiğini görmedim. Üstelik, neredeyse hepsi Putin’i eleştiriyor ve sorumsuzlukla suçluyor” ifadelerini kullandı.

Kunerapl’in açıklamalarının satır başları şöyle:

“1945’ten beri görülmemişti. Türkiye şimdi Boğazları tamamen kapattı. Ama Boğazları savaşmayan ülkelere de kapatabilmek için Türkiye’nin kendisinin de büyük bir tehlikede olduğunu iddia edebilmesi lazım. Ben kimseden öyle bir iddia duymadım. “Biz de tehlike altındayız” demediler. Rusya’ya ufak bir hediye verdiler. Bence şimdilik bunun bir önemi yok. Çünkü NATO’nun Karadeniz’e gemi göndermek gibi bir hevesinin olduğunu sanmıyorum. Fakat bu durum devam ederse, mesela Romanya ve Bulgaristan da NATO’dan destek isterse ve Türkiye de “Hayır gidemezsiniz” derse o zaman tatsızlık başlar ve bu ilerde Montrö’nün revizyonuna kadar gider.

Bu savaşın neticesinde Rusya zayıflayıp, Ukrayna güçlü çıkarsa, o zaman Montrö her durumda revizyona gitmek durumunda. 1945’ten beri Boğazlar rejimi az çok istikrarlı bir rejim olmuştur ama o rejim Sovyetler’in Karadeniz’de egemen olmasıyla devam etmiştir. Rusya, Ukrayna’yla savaşından galibiyetle çıkmazsa Karadeniz’de egemen olmayacak ve dolayısıyla Montrö tekrar gündeme gelecek. Türkiye’nin de buna hazır olmamız lazım.”

Türkiye’de 40-50 seneden beri korkunç bir Batı düşmanlığı var. Ünlü Johnson mektubundan beri tüm siyasi, bürokratik yapıda var bu düşmanlık. Ben Dışişleri Bakanlığı’ndaki 40 yıllık meslek hayatımda da çok gördüm. Fakat Amerikan düşmanı olmak, Putin aşığı olmak sonucunu doğurmamalı bence. Ama onu görüyoruz. Bunu sadece sivillerde değil, askerlerde de görüyoruz.

Emekli askerler çıkıyorlar, Putin’e hayranlık dile getiriyorlar. Tek adam, kuvvetli adam, güçlü adam hayranlığından mı kaynaklanıyor bu iş? Ama bir taraftan da “Türkiye’de demokrasi yok “diye hayıflanıyorlar. Çok ürkütücü bir durum. Gerçekleri görememekten de öte, emekli askerler görevdeyken Rusya’yla savaş çıksaydı, demek ki bunlar gemilerini gidip Ruslara teslim edeceklerdi. Bu kadar Rusya hayranlığını dile getiren adamlar, savaş zamanında gemilerine beyaz bayrak çekip Rus limanlarına çekeceklerdi belli ki.

‘KAVALA’YI, DEMİRTAŞ’I SERBEST BIRAKMANIN TAM ZAMANI’

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’yı ayakta alkışlayan destek yağdıran AB’ye Türkiye’nin üyelik isteğinin de görülmesi çağrısını yaptı. Nasıl bu çıkış; Türkiye’nin buradan AB’ye doğru yeni bir yol açma fırsatı var mı?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Yeni bir dünya kuruluyor. Herkes tarafını seçecek. Türkiye açık bir şekilde Avrupa ve Batı kartını oynarsa karşılığını görecektir. Ama bu kartı oynayacak mı? Ödevlerini yapacak mı? Kavala’yı, Demirtaş’ı serbest bırakmanın tam zamanı aslında. Türkiye’yi tekrar demokratik, hukuk devleti haline sokmanın tam zamanı. AB, Türkiye’ye açıkça “Hukuk devleti ol, komşularına bulaşma, AİHM kararlarını uygula” diyor. Erdoğan’ınki haklı bir sitem ama o sitemin de karşılığını bilmeli. Avrupa, Erdoğan’a “Biz sana kapıyı kapatmadık ki, sen kendi kendine kapattın kapıyı” diyor. Erdoğan sitem etmemeli, ödevini yapmalı.”

‘Böyle şirret bir NATO işbirlikçiliği ve yalan görmedim’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

12 Yorum

 1. 5 ay önce

  Sizin Batı aşkınız da çok ürkütücü. Demek ki Batı bizi tehdit etse siz de kayıtsız şartsız teslim olacaksınız. Siz vatana hizmet etmiş ve mesleklerinde bir ömür geçirmiş askerleri bırakın da ekranlarda batı güzellemeleri yapın.

 2. Vay be, demek ki genetik asla değişmiyor…
  Anlaşılan bu efendiyi, Ali Kemal nesli olduğu için, giremeyeceği Dışişlerine, İnönü’ nün, “atasının suçlarından sorumlu değildir” diyerek izin vermesi iyi olmamış..

 3. 5 ay önce

  Bu Batıyı kutsayan tipler de siyasal islamcılar kadar tehlikeliler.

 4. 5 ay önce

  Ah şu genler yok mu şu genler… Üç kuşak geçsede değişmiyor..

 5. 5 ay önce

  Bunlari büyükelci yapanlar dahil hepsi hain ve alayinin yokedilmesi gerekir.

 6. 5 ay önce

  Peki Batı ödevini yapıyor mu? PKK’yi destelemekten ya da Yunanistan’ın Mavi Vatan’a saldırısına göz yummaktan vazgeçiyor mu?

 7. 5 ay önce

  ulan bu ingliz ajanının tohumu nasıl büyükelçilik yapar devlet ne hale gelmiş Atatürk sonrası.. herif katıksız batının ajanı dedesi gibi.

 8. 5 ay önce

  Medyada geçmişte ve bugün, hep bu eski dış işleri görevlilerinin çoğunun yorumlarını gördükçe sinir olurum. Adamlar sanki Türkiye’nin değil de Avrupa’nın, Amerika’nın personeli gibi yorum yapıyorlar. Bizim tezlerimizin aykırı olduğu, haksız olduğumuz, iddialarımızın uluslararası hukuka uymadığı gibi eleştirileri hep duyduk, duyuyoruz. Şimdi daha iyi anlıyorum ki bu tip kripto hain bürokratlar Cumhuriyetin temelini dinamitlemişler, uçak üreten, bağımsız, laik, çağdaş Türkiye’yi bugünkü durumuna getirmişlerdir.

 9. Siz bu zamana kadar ne verdiniz?

 10. 5 ay önce

  Eeeee armut dibine düşer. Dedesinin torunu. Şaşırdık mı? Cinstir çeker.
  Katranı kaynatırsan olur mu? Şeker.
  Kurtuluş Savaşı’nın öncesinde Palikarya ya Manisayı teslim eden Hüsnüyadisin torunları farklı mı sanki. Müstevlilerle işbirliği yapan İngiliz muhiplerinin, mürtecilerin ve bölücülerin torunları geçmişini unutmaz.

 11. 5 ay önce

  Bugün Montröde revizyon isteyen yarın Ülkemiz aleyhine daha neler savunmaz ki!O Antlaşmalar binbir zorlukla kazanılan Kurtuluş Savaşı neticesinde büyük devletlerce de kabul olmuş Antlaşmalardır.Birilerinin kendi görüşlerine göre fikir beyan edip şekillendireceği birşey değil. Türk Milletinin kaderiyle oynamak kimsenin haddine değil! Allah böylelerin şerrinden Ülkemizi korusun!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!